The Powerpuff Girls Classics: Atomówki. Tom 1

20/10/2016 § Dodaj komentarz

Bójka, Bajka i Brawurka powracają w komiksie!

atomowkiBójka, Bajka i Brawurka są postaciami rozpoznawalnymi i bardzo lubianymi (zasadniczo przez młodsze dzieci). Atomówki na dobre zadomowiły się w popkulturze. Głównie za sprawą serialu animowanego autorstwa Craiga McCrackena, który emitowany był na kanale Cartoon Network. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce w listopadzie 1998 roku, emisję zakończono siedem lat później. Niedawno na małe ekrany trafił reboot składający się z 23 odcinków, które opowiadają nowe przygody trzech dziewczynek obdarzonych supermocą. W Polsce niewiele przed premierą pierwszego odcinka animacji Studio JG wypuściło na rynek komiks, w którym główne role grają słynne Atomówki.

Pierwszy tom – a mam nadzieję, że będą kolejne – składa się z sześciu epizodów. W każdym dziewczynki muszą uporać się z jakimś przeciwnikiem, który albo umyślił sobie zniszczyć miasto Townsville, mojoalbo skasować bohaterki. W komiksie spotykamy klasycznych, znanych z animacji, antagonistów Atomówek, pojawia się On – czyste wcielenie diabła oraz genialny małpiszon Mojo Jojo. Chociaż nie wszystkie fabuły wiążą się z bezpośrednią walką ze złem. Mój ulubiony epizod nosi tytuł Gdzie się podziała miłość? Opowiada on o chłopcu, który jest zakochany w Brawurce, ale ta odrzuca jego zaloty twierdząc, że miłość jest dla słabeuszy. On obdarza chłopca mocą kasowania (wysysania z ludzi) uczucia. Świat staje na głowie, do akcji znów muszą wkroczyć bohaterskie dziewczęta. Tylko że dla Brawurki nowa rzeczywistość nie jest problemem, jednak do czasu aż…

Schemat większości z historii wygląda podobnie: narrator informuje czytelników, że akcja dzieje się w mieście Townsville, następnie pojawia się realne zagrożenie (jakiś potwór czy przestępca), Burmistrz łapie za słuchawkę telefonu craig-mccrackeni dzwoni do Atomówek, których zwykle nie ma w domu lub nie podnoszą słuchawki. W kolejnej scenie dziewczynki wylatują ze swego domu, a z nimi ciągną się charakterystyczne tęczowe smugi. Zjawiają się na miejscu we właściwym czasie, najlepszym, aby zażegnać zagrożenie i znów uratować miasto. A narrator mówi: „Po raz kolejny zło i występek musiały ustąpić przed atomówkową siłą Atomówek!”. Mimo budowania każdej opowieści na podobnym schemacie całość dobrze się czyta. Komiks nie nuży, akcja toczy się wartko niczym w rasowym superhero z udziałem Supermana czy Flasha.

Oczywiście nie należy zapominać, że album przeznaczony jest dla młodych czytelników, którzy dopiero ćwiczą się w samodzielnym czytaniu. To z myślą o nich w dymkach nie ma za dużo tekstu, a czcionka jest odpowiednio duża i wyraźna. Album można śmiało czytać także przedszkolakom, jestem pewien, że przypadnie im do gustu ze względu na dynamikę, humor i kolorystykę. No i dziewczynki są prawe, odważne oraz samodzielne. Nie da się ukryć – komiksowe Atomówki mają moc!

Craig McCracken & Genndy Tartakovsky & Sean Corolan & Jenifer Moore & Abby Denson (sc.), Craig McCracken & Paul Rudish & Cindy Morrow & Phil Moy & Dan Fraga & Stephanie Gladden (rys.), „The Powerpuff Girls Classics: Atomówki. Tom 1”, tłum. Katarzyna Burda, Studio JG, Warszawa 2016.

[scenariusz: 4-, rysunki: 4, kolory/cienie: 5]

the-powerpuff-girlssklep {komiks można kupić tu: klik! klik!} gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading The Powerpuff Girls Classics: Atomówki. Tom 1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: