Hej, Jędrek! Masz cykora?

22/09/2016 § Dodaj komentarz

 Na kłopoty najlepszy jest Jędrek!

hej-jedrekJędrek powrócił (czwarty raz!), żeby swoją wybitną osobistością zaszczyć wszystkich, którzy chcą z nim obcować. Jestem pewien, że osoby, które przeczytały choć jeden tom jego przygód, sięgają po każdy kolejny. Jak wiadomo tam gdzie jest Jędrek, tam także są kłopot. A na kłopoty najlepszy jest Jędrek! Dlatego nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, prawda? Szczególnie, że w przypadku tego tomu wszystko wyszło naprawdę znakomicie!

Kiedy ma się dziesięć lat, życie nie jest wcale łatwe, oj nie. Szczególnie, kiedy jest się takim rezolutnym Jędrkiem. Ideałem, odważnym, mądrym, atrakcyjnym i elokwentnym dzieckiem… jedrek4_p4Osobistością tak wybitną, że cała mniej wartościowa reszta, z nauczycielami i rodzicami włącznie (a w szczególności koszmarną siostrą), nie potrafi tego docenić. Dlatego w ich oczach Jędrek jest nad wyraz psotny i kłopotliwy. Kiedy kolejny raz wpada w tarapaty, i to na dodatek tuż przed wyjazdem na Zieloną Szkołę, tylko łut szczęścia (plus podpisana przez mamę deklaracja poniesienia odpowiedzialności za wszystkie wyrządzone przez niego szkody) sprawiają, że Jędrek wyruszy wraz z innymi na upragnioną tygodniową wycieczkę.

Niestety szybko okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak to sobie wymarzył i oczekiwał. Po pierwsze razem z uczniami jedzie sam dyrektor szkoły. Po drugie na miejscu dołącza do nich grupa znienawidzonych łobuzów z szóstej klasy. A wreszcie, po trzecie, tereny otoczonego lasami zamku nie należą do najbezpieczniejszych, jeśli chce się zboczyć z jasno wytyczonych ścieżek. Ale jak ktoś taki jak Jędrek mógłby nie chcieć z nich zbaczać? Szczególnie, że znalezienie wejścia do lochów tak bardzo kusi…

Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, duet, który stworzył takie świetne komiksy, jedrek4_p3jak Jeż Jerzy czy Tymek i Mistrz (klik! klik!), powraca z czwartym tomem opowieści, w której proza i graficzna forma komiksowa splatają się w nierozerwalną całość. I to jak udaną! Fabuła jest ciekawa, pełna przygód, akcji i intrygujących postaci, a humor aż wylewa się ze stron. Sam Jędrek natomiast rozbraja – podejściem do siebie i świata, problemów, ludzi i siostry, która w jego oczach z człowiekiem niewiele ma wspólnego.

Świetną treść uzupełniają znakomite ilustracje. Leśniak udowadnia, że jest jednym z najlepszych polskich autorów rysujących w stylistyce odpowiedniej dla dzieci. Obła kreska, rewelacyjna mimika i skuteczna prostota unikająca czerni hej-jedrek-lesniak– całość wpada w oko; po prostu: podoba się. Grafika jest minimalistyczna, ale bardzo skuteczna i przyjemna, idealnie pasuje do treści. Nie ma się jednak co dziwić – Skarżycki i Leśniak współpracują ze sobą od blisko dwudziestu lat, więc artystycznie rozumieją się, jak mało kto.

I z tej właśnie współpracy zrodziła się znakomita seria dla dzieci. Jedna z najlepszych rodzimych powieści. Lekka, wciągająca, skutecznie poprawiająca humor i pozostawiająca uczucie niedosytu. Na szczęście wydawca zapowiada już kolejny tom pt. Szukasz guza?, póki co zabawa trwa w najlepsze.

Rafał Skarżycki (tekst), Tomasz Leśniak (rys.), „Hej, Jędrek! Masz cykora?”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2016.

 [autor: Michał Lipka]

tomasz-lesniak[przeczytaj wywiad z autorami: klik! zapoznaj się z pierwszym tomem serii: klik! przeczytaj recenzję trzeciego tomu: klik! zobacz okładkę zapowiadanej kolejnej części: klik!]

sklep {książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Hej, Jędrek! Masz cykora? at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: