Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?

22/04/2016 § Dodaj komentarz

To książka? To komiks? Nie, to Jędrek!

hej jedrekRafał Skarżycki i Tomasz ‘Lew’ Leśniak to kultowi polscy autorzy. Spod ręki których wyszły tak znane i uznane dzieła komiksowe, jak (zekranizowany nawet) Jeż Jerzy czy absurdalnie śmieszne przygody Tymka i Mistrza. Ale, ale, nie tylko na polu obrazkowym dwaj panowie znakomicie się sprawdzili. Ich seria Hej, Jędrek! to porcja uroczej, humorystycznej literatury dla młodzieży, w której tekst prozatorski spleciony został ze sticte komiksowymi planszami!

Jędrek jest super. Jędrek jest cool. Popularny i grzeczny, przez wszystkich lubiany i właściwie najlepszy we wszystkim, z czym się tylko zetknie. Szkoda tylko, że nikt poza nim tych cech nie dostrzega, nawet Karolina, z którą z jako jedyną chyba dziewczyną, da się rozmawiać na normalne (czytaj: męskie) tematy. Tym razem problemem codzienności, który dopada naszego bohatera jest piła nożna. Ważny mecz to jedno, Jędrek nie zawali nawet, kiedy z nerwów nie prześpi kilku nocy (nie zawali, prawda?…), ale co kiedy trzeba będzie znaleźć nowego kapitana? Kto nadaje się lepiej, jak nie Jędrek, nawet jeśli nikt inny tej oczywistej prawdy nie zauważa? I czemu wszyscy tak zachwycają się nowym uczniem, do którego nawet Karolina gotowa jest robić maślane oczy? Żeby udowodnić swoją wartość Jędrek będzie musiał stanąć na głowie i pokazać wszystkim, co w nim tkwi za potencjał. Pytanie tylko, czy pokaże?jedrekUrocza to książka. „Książka” bowiem trudno jest jednoznacznie ją określić: bardziej powieść to mocno ilustrowana komiksowymi kadrami, czy bardziej komiks przeplatany mocą wstawek prozy. Każdy będzie miał o tym swoje zdanie, ja natomiast trzymać się będę określenia: książka. Hybryda dwóch mediów. Tomik zarówno dla tych, którzy wolą obrazkową formę, jak i tych, do których bardziej przemawia słowo pisane.

Jakkolwiek by jednak nie odnosić się do tej publikacji, zabawa z Jędrkiem jest przednia. Ślepy swych wad, rozbrajająco przekonany o własnej wielkości bohater stanowi źródło niewyczerpanego humoru i perypetii. Zderzenie jego przekonań z prawdą i tym, jak wygląda w oczach innych rozbraja. Jednak Jędrek to nie tylko jego postawa, ale także źródło rozbrajających przemyśleń i wielkie serce. I to się w nim kocha. Czy jest się małym, czy dużym (do starszych czytelników puszcza Skarżycki nieraz oko), trudno nie ulec jego urokowi. Podobnie jest od strony graficznej. Dawno nie oglądałem nowych ilustracji Leśniaka, ale rysunki w Jędrku są dużo lepsze, niż w przygodach Jeża Jerzego. Kreska jest bardziej czysta, mimika i humor sytuacyjny – rozbrajające. A prostota całości to największa jej siła.

Tomasz LeśniakPołączenie obu tych, jakże bliskich i dalekich zarazem, dziedzin narracji dało efekt na wskroś uroczy i zachwycający. Dlatego też polecam gorąco i zachęcam do poznania tego tomu (jak i wszystkich innych, których znajomość na szczęście nie jest wcale potrzebna do pełni cieszenie się poszczególnymi z nich).

Rafał Skarżycki (tekst), Tomek Leśniak (rys.), „Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016.

  [autor: Michał Lipka]

[przeczytaj wywiad z autorami: klik! zapoznaj się z pierwszym tomem serii: klik!]

Rafał Skarżyckisklep{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Hej, Jędrek! Kto tu rządzi? at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: