Juan Solo #1: Spluwysyn. Psy Władzy

10/06/2016 § Dodaj komentarz

Biednemu kula w oczy

Juan-SoloAmeryka Łacińska. Kraina biedy, występku i korupcji. Kraj przestępstw, śmierci i degeneracji. Tutaj szczęście sprzyja tylko bogatym. Dobrze wie o tym Juan Solo. Porzucony na śmietniku, uratowany przed pożarciem przez bezdomne psy i wychowany przez karłowatego transwestytę. Zamiast smoczka używający lufy pistoletu, a za przyjaciela mający tylko własną agresję. Na kogo może wyrosnąć taki chłopiec? Czy to, że posiada ogon okaże się kolejną przeszkodą w normalnym życiu? A może wada, która spowodowała, że znalazł się na śmietniku stanie się przewagą w chcącym go zniszczyć świecie?

Juan już od najmłodszych lat był zmuszony radzić sobie w życiu korzystając z każdej nadarzającej się okazji. Juan-Solo-p1Samotny, po swojej stronie mający tylko fakt, że nie posiada nic, więc nic nie może stracić, rusza w świat przemocy, rozpusty i używek. Chłopak szybko dorośleje i dochodzi do wniosku, że skoro nigdy nic nie miał, cały świat może należeć do niego. Wszystkich, którzy się z tym nie zgadzają należy usunąć, a przyjaciele są tylko po to, aby po ich plecach wspinać się jak najwyżej. Czy dołączenie do ochrony premiera, gdzie będzie pracował w otoczeniu innych, sobie podobnych, degeneratów jakoś na niego wpłynie? O tym przyjdzie się przekonać w trakcie lektury pierwszego, zbiorczego tomu serii Juan Solo, który zawiera dwie opowieści: Spluwysyn i Psy władzy.

Alejandro Jodorowsky, znany scenarzysta komiksowy i filmowy stworzył, w charakterystycznym dla siebie stylu, graficzną opowieść o przemocy i okrucieństwie. Bohaterowie, Juan-Solo-p3pozbawieni jakichkolwiek ograniczeń moralnych, żyją w świecie, w którym za dobre uczynki nikogo nie czeka nagroda. Nie posiadając nawet zalążków sumienia, podróżują przez rzeczywistość nie zważając na nic. Trudno w którymkolwiek dziele Jodorowskiego odnaleźć wzorce do naśladowania. Aspołeczni ludzie podążają w kierunku swojego przeznaczenia. Brud wyziera z każdej strony komiksu, atakując czytelnika próbującego spojrzeć na brutalne jednostki pod innym kątem. Jodorowsky w swoich opowieściach skupia się na ukazaniu wizerunków zwykłych ludzi wystawionych na niezwykłe sytuacje. Czy w każdym z nas czai się zło? I czy jego uwolnienie zależy tylko od tego jak potraktuje nas świat?

Opowieść argentyńskiego scenarzysty uzupełnił o rysunki Georges Bess. Swoimi pozornie niedokładnymi ilustracjami idealnie dopasował się do kreacji świata Jodorowskiego. W dużej części monochromatyczna warstwa kolorystyczna nadaje komiksowi wyrazistego klimatu. Georges BessDzięki temu czytelnikowi łatwiej skupić się na wydarzeniach, jednocześnie pamiętając o ich umowności.

Juan Solo to opowieść o okrutnym świecie i jeszcze bardziej okrutnych ludziach. To pozycja konsekwentna zarówno pod względem scenariusza, jak i oprawy graficznej. Co prawda specyficzny klimat i wydźwięk wydarzeń, charakterystyczny dla niemal wszystkich dzieł scenarzysty, raczej nie przypadnie do gustu każdemu odbiorcy, jeśli jednak jesteście fanami Świętej góry czy Incala, również ta seria powinna się Wam spodobać.

Alejandro Jodorowsky (sc.), Georges Bess (rys.), „Juan Solo #1: Spluwysyn. Psy Władzy”, tłum. Paweł Biskupski, Scream Comics, Łódź 2015.

[ocena: 3]
[autor: Paweł Olejniczak]

sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Zapisz

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Juan Solo #1: Spluwysyn. Psy Władzy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: