Szeregowy pingwin – gra karciana

14/06/2016 § Dodaj komentarz

Zostań pingwinem!

szeregowy_pingwinPingwiny to okrutne zwierzęta, które gdyby tylko miały okazję, przejęłyby władzę nad światem. Wiele osób omamionych ich słodkim wyglądem i pokracznymi ruchami nie podejrzewa nawet ich drapieżnej natury. Twórcy karcianej gry Szeregowy pingwin zdecydowali się na bezprecedensowe posunięcie, ukazując charakter nielotów. Dają możliwość wcielenia się w postaci dowódców wysyłających swoich opierzonych podwładnych na podbój kilku stref strategicznych – Antarktydy, Dżungli, Pustyni, Miasta i Księżyca. Tylko przejęcie tej nowej przestrzeni życiowej umożliwi danemu stadu przetrwanie, a jego przywódcy chwałę.

Na grę składa się 90 kart o numerach od 1 do 9, podzielonych na 5 zestawów odpowiadających każdej strefie strategicznej. Na kartach widnieje odpowiedni numer, efekt karty oraz tło przedstawiające daną strefę. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy potasować wszystkie karty i rozdać każdemu z graczy po osiemnaście sztuk, które umieszcza się przed sobą jako zakrytą talię posiłków. Jeśli w grze bierze udział mniejsza niż maksymalna liczba uczestników (czyli mniej niż pięciu), pozostałe karty usuwane są z gry. Każdy bierze po dwie karty ze swojej talii. W tym momencie rozpoczyna się pojedynek, który będzie trwał osiem rund.

01_szeregowy_pingwin.258110.600x0

Każda z nich składa się z trzech faz:
– rekrutacja: należy dobrać dwie karty z talii do ręki,
– infiltracja sabotażystów: spośród kart na ręce, wybiera się dwie z nich – jedną oddaje się graczowi po lewej, drugą po prawej,
– zejście na ląd: wszyscy wybierają jedną kartę ze swojej ręki i kładą ją zakrytą przed sobą. Kiedy już wszyscy podejmą decyzję, karty są odkrywane i rozpatruje się ich efekty. Następnie każdy z pingwinów dodawany jest do strefy strategicznej swojego gracza.

W grze występują trzy gatunki pingwina, które wywołują specjalne efekty:
a) Bliźniaki Ninjaki: powodują, że w następnej rundzie zagrywa się przed siebie nie jedną, a dwie karty,
b) Leon Wybuchowiec: niszczy wszystkie zagrane przez innych graczy w tej rundzie karty z wartością 7 lub wyższą,
c) Pingwinie oko: pozwala w następnej rundzie na zagranie swojej karty dopiero wtedy, kiedy zrobią to inni gracze.

Po ośmiu turach gra się kończy i następuje podliczenie punktów. W tym celu należy obliczyć którzy gracze mają przewagę w każdej ze stref strategicznych. Polega to na tym, że dodaje się wartości kart z danej strefy zagranych przez danego gracza. W wypadku remisu, obaj mają przewagę. Gracz, który uzyskał przewagę liczy wartości punktów Władcy Świata widoczne na kartach z danej strefy, które ma nadal w ręce. Do wyniku dodaje się też punkty z najsłabszej karty w ręku ze stref, w których nie uzyskało się przewagi. Jednak jeśli nie zagrało się ani jednej karty z danej strefy, nie dostaje się za nią punktów. W ten sposób wybrany zostaje Władca Świata, który w imieniu pingwinów będzie od teraz rządził całym globem.
03_szeregowy_pingwin.378774.600x0

Szeregowy pingwin to gra karciana przeznaczona dla niemal każdego wieku, choć trudno ukryć, że dużo większą frajdę sprawia młodszym graczom. Pojedynek toczy się szybko, a uczestnicy muszą obserwować poczynania przeciwników. By wygrać, należy dostosować wybór zagrywanych kart do tego, co robią inni, tak, by zwiększać swoje szanse na zdobycie możliwie dużej ilości punktów na koniec gry. Niestety na tym kończy się interakcja, gdyż jedyny sposób, w jaki gracze mogą wpłynąć na rozgrywkę, to oddawanie i zagrywanie swoich kart z bardzo ograniczonej i zależnej od przeciwników puli. Prostota zasad może czyni Szeregowego… atrakcyjnym tytułem dla dzieci, jednak dla starszych może okazać się zbyt przewidywalna i nieatrakcyjna.

Na pochwałę zasługuje oprawa graficzna. Śliczne obrazki pełne humoru w połączeniu z chwytliwą dla oka okładką czynią tę grę jeszcze bardziej pociągającą dla dzieci. Wysoka jakość polskiego wydania (całość znajduje się w świetnie wykonanym metalowym pudełku) powoduje, że gra Bruno Cathala i Matthieu Lanvina jest na pewno atrakcyjnym produktem dla każdego dziecka, które uczy się liczyć i planować. W efekcie nowa gra wyprodukowana przez Rebela wydaje się ciekawym tytułem do zabawy z dziećmi – dla nich stanowi ona przyjemny produkt edukacyjny, natomiast dorośli zmuszeni do zabawy z nimi nie będą cierpieli, jak w przypadku sporej części gier dla pociech.

„Szeregowy pingwin”, Bruno Cathala & Matthieu Lanvin (autorstwo & projekt), Remy Tornior (oprawa graficzna), Wydawca: rebel.pl
Wiek graczy od 7 lat, czas rozgrywki 15-25 minut, liczba graczy 2-5.

[ocena: 3+]
[autor: Paweł Olejniczak]

02_szeregowy_pingwin.614383.600x0

{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Szeregowy pingwin – gra karciana at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: