Fistaszki zebrane 1975-1976

24/02/2016 § 2 Komentarze

Jestem psychofanem Fistaszków

fistaszki zebrane 1975-76Kilka dni temu skończyłem powtórną lekturę ostatniego wydanego tomu Fistaszków zebranych, który obejmuje paski „z gazet codziennych i weekendowych” z lat 1975-1976. Miałem nadzieję, że zajmie mi to trochę więcej czasu. Liczyłem, że jak będę „oszczędzał”, czyli czytał nie więcej niż jedną stronę dziennie, to starczy mi do kwietnia. Nie udało się. Przez najbliższe miesiące (aż do maja!) będę musiał ćwiczyć cierpliwość. Wszystkiemu winna jest oficyna Nasza Księgarnia, która wydaje tylko (TYLKO!) dwa tomy w roku – w maju i październiku. Pewnie, aby jakoś przetrwać do maja, to zdejmę z półki, któryś z poprzednich komiksów.

Jakiś czas temu próbowałem zdiagnozować, dlaczego jestem psychofanem produkcji Charlesa M. Schulza (klik! klik!). Pewnie dlatego, że w niektórych postaciach „widzę” siebie. Mam słabość głównie do: Lucille ‘Lucy’ van Pelt, Linusa van Pelt, Patrici ‘Peppermint Patty’ Reichardt, Woodstocka, Pig-Pena i Marcie. To się oczywiście zmienia, zależy od konkretnego tomu, czasu i mojego nastroju. Lista bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych i epizodycznych jest długa, można wybierać i przebierać. Dziś wydaje mi się, że będą mi wiecznie towarzyszyły. Ponieważ funkcjonują poza czasem. Nie dotknie ich ani starość, ani żadne choroby, ani – ostatecznie – śmierć. W przeciwieństwie do mnie są wieczne.

fistaszki 1Czytając Fistaszki uśmiecham się pod nosem, w głos się śmieję oraz wybucham gromkim śmiechem. Arcyzabawne historie nie wywołują śmiechu u wszystkich. Mam całkowity zakaz lektury w łóżku przed snem. Śmiech bardzo często jest pierwszą, mimowolną reakcją. Po chwili refleksji z humorystycznej scenki wyłania się swoista mądrość i (najczęściej) smutek. Nie „smutek” to złe słowo, bardziej trafne będzie: melancholia.PeppermintW ostatnim, wydanym w październiku 2015, albumie Fistaszki zebrane 1975-1976 jest trochę nowości i kilka niespodzianek. Linus przeżyje krótki i nieszczęśliwy romans z Truflą (nową bohaterką), na dłużej zagości rodzina Snoopy’ego: brat Spike i siostra Belle, Rerun van Pelt wożony jest przez mamę na rowerze, szkoła, do której uczęszcza rodzeństwo Brownów popadnie w depresję i się zawali, co spowoduje, że Charlie przez chwilę będzie siedział w jednej ławce z Peppermint.Fistaszki 13_str. 28-29-page-002Trochę to dziwne, że każdy kolejny tom tak mocno mnie porusza, że za każdym razem tak głęboko wsiąkam w świat przedstawiony. Co niezwykłego jest w rzeczywistość wykreowanej przez Schulza? Patrząc z dystansu zakończonej lektury: właściwie niewiele. Sam tego nie rozumiem. Przecież to wciąż ta sama grupa dzieciaków, którą dobrze już znam. Ich „przygody” są podobne, a dramaty i obsesje są powtarzalne. W każdym kolejnym albumie: Lucy znów będzie perfekcyjnie zrzędziła, Linus nie będzie chciał nigdzie się ruszyć bez swojego „kocyka bezpieczeństwa”, Schroeder będzie grał Beethovena na dziecięcym fortepianie, Charlie nadal będzie trenerem najgorszej baseballowej drużyny świata, Pig-Pen będzie wzbudzał tumany kurzu, itd.

No i co z tego? Nic. Ważne, że premiera kolejnego komiksu zbliża się wielkimi krokami w maju!). Tymczasem poczytam sobie tom zbierający paski z lat 1963-1964, który lubię najbardziej. Będę go czytał czwarty raz, w końcu jestem psychofanem Fistaszków.

Charles M. Schulz (scen. & rys.), „Fistaszki zebrane 1975-1976”, przeł. Michał Rusinek, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.

[scenariusz: 5+, rysunki: 5, kolory/cienie: 4+]

robert frostsklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Fistaszki zebrane 1975-1976

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Fistaszki zebrane 1975-1976 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: