Krucjata #2: Qua’dj

22/07/2014 § Dodaj komentarz

Krzyżowcy i demony

krucjataNa drugi album serialu Krucjata Wydawnictwo Komiksowe kazało nam czekać prawie 10 miesięcy. Nie jest to znów tak dużo czasu, aby zapomnieć o wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części. Tym bardziej, że podczas lektury jedynki najbardziej przypadł mi do gustu zarówno czas, jak i miejsce akcji: Outremer oraz stylizacja na średniowieczne wyprawy krzyżowe.

I nie inaczej jest w omawianym, główni bohaterzy – Walter z Flandrii wraz z wiernym przyjacielem – przemierzają, nawiedzane przez demony i inne siły nieczyste, rozległe piaszczyste pustkowia Imanu, gdzie prawie umierają z pragnienia. „Prawie” ponieważ z pomocą przychodzi im demon Qua’dj, który ofiarowuje im zbawienną czarkę wody. Jednak nie z dobroci serca czy jakiś innych szlachetnych pobudek, ale po to, aby Walter obiecał mu przekazać, kiedyś w przyszłości, pewien artefakt, będący aktualnie w posiadaniu Syrii z Arcos.

Jean DufauxPo tym zdarzeniu obaj szlachetni rycerze mogą ruszyć dalej, by ostatecznie po kilku przygodach, trafić do potępionych Żydów z Samarkandy. Pragną ich namówić i przekonać do tego, aby przystąpili do koalicji antymuzułmańskiej. Przy okazji dowiadujemy się trochę o przeszłości rodziny przystojnego Waltera. Ale czy im się uda przekabacić potępionych Żydów, tego dowiedzą się ci wszyscy, którzy sięgną po omawiany album.

Wspomniane powyżej wydarzenia, to jedynie fragment akcji, która dzieje się w drugim tomie. Na scenie pojawiają się także inne postacie, które znamy już z Simoun Dja. Scenarzysta, Jean Dufaux, wprawnie wplata w opowieść także kolejne; jedna z nich – potwornie brzydki i krwiożerczy Pan Maszyn sprzymierza się z Eleonorą z Arcos przeciwko „bezbożnikom” okupującym Grób Pański. Dodatkowo poznajemy pustynnego watażkę Sareka Paszę, do którego przybywa władca Hierus Halem, aby uratować… (Oj, nie zdradzę więcej.)

Philippe XavierBelgijski autor wprawnie miesza porządki: magiczny z historycznym. Jak już wspominałem w tekście omawiający pierwszy album, scenarzysta wystylizował zdarzenia, nadając im jedynie pozór historyczności; znaczenie uniwersalne ma konflikt między chrześcijanami a muzułmanami, który w kontekście Krycjaty jawi się jako odwieczny.

Ciekawe, jak długo przyjdzie nam czekać na kolejne tomy z tej serii. I czy Wydawnictwo Komiksowe dociągnie do końca jedynie pierwszy sezon – jeszcze dwa zeszyty. Czy też opublikuje wszystkie części, których na chwile obecną jest osiem. Osobiście jestem za drugim rozwiązaniem.

Jean Dufaux (scen.), Philippe Xavier (rys.), „Krucjata #2: Qua’dj”, tłum. Grzegorz Przewłocki, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2014.

[scenariusz: 3+, rysunki: 3, kolory/cienie: 2]

{recenzję tomu pierwszego czytaj tu: klik! klik!}
{komiks w bardzo atrakcyjnej cenie, z rabatem 50% i darmową wysyłką, można kupić tu: klik!}
Croisade

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Krucjata #2: Qua’dj at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: