Rekomendacje: Pippi się wprowadza i inne komiksy

04/05/2015 § 1 komentarz

PIPPI-sie-wprowadzaW 1955 roku szwedzkie wydawnictwo Rabén & Sjögren założyło pismo dla dzieci „Klumpe Dumpe”. W styczniowym wydaniu z 1957 roku pojawiła się nowa, niezwykle atrakcyjna rubryka. Od tej pory aż do grudnia 1959 roku w każdym numerze „Klumpe Dumpe” dzieci mogły znaleźć komiks z Pippi Pończoszanką.

Kolejne odcinki bazowały na opowiadaniach z wydanych wcześniej książek. Astrid Lindgren pisała scenariusze, a Ingrid Vang Nyman rysowała, tworząc nieprzeciętne ilustracje. W sumie powstało ponad trzydzieści historyjek komiksowych o najsilniejszej dziewczynce świata.

1W latach 1969-1971 wydawnictwo Rabén & Sjögren zebrało prasowe komiksy i opublikowało je w sześciu albumach. Dwa z nich (Pippi urządza przyjęcie oraz Pippi jest najsilniejsza na świecie) ukazały się w Polsce na początku lat 90. nakładem Naszej Księgarni.

W 2010 roku szwedzki wydawca postanowił odświeżyć kolorystykę ilustracji i wydać komiksy w trzech tomach i trochę większym formacie.

Wydawnictwo Zakamarki z okazji przypadających w 2015 roku siedemdziesiątych urodzin Pippi Pończoszanki oddaje do rąk polskiego czytelnika pierwszy tom odnowionych komiksów zawierający dwanaście historyjek. Kolejne dwa tomy wkrótce!

Tom Pippi się wprowadza i inne komiksy zawiera:
Pippi się wprowadza i inne komiksy
Pippi się wprowadza
Pippi jest poszukiwaczem rzeczy
Pippi bawi się w berka z policjantami
Pippi idzie do szkoły
Pippi idzie do cyrku
Pippi i Silny Adolf
Pippi chodzi po sklepach
Pippi na wycieczce
Pippi nie lubi dręczycieli zwierząt
Pippi idzie na jarmark
Pippi jest rozbitkiem
Pippi jest jeszcze większym rozbitkiem

2Komiks przedpremierowo będzie można nabyć podczas Warszawskich Targów Książki (na stoisku Zakamarków). Oficjalna premiera zaplanowana jest na 19 maja (wtorek), wtedy też książka powinna być już dostępna w księgarniach.

I jeszcze jedna dodatkowa informacja: 21 maja (czwartek) w Szwecji jest uznany za oficjalny dzień-rocznicę 70 urodzin Pippi Pończoszanki. Oczywiście obchody i różne wydarzenia trwają cały rok, ale 21 maja to właśnie ta data. Dlatego serdecznie zapraszam na objazdowy cykl wystaw poświęconych Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Między majem a listopadem ekspozycję będzie można oglądać w następujących miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gorzów Wlkp., Szczecin, Poznań, Kielce i Katowice.
Wystawa to wspólna kolaboracja trzech wydawnictw: Zakamarków, Marginesów i Naszej Księgarni. Więcej informacji tu: klik! klik! i tu: klik! klik!

Astrid Lindgren (scen.), Ingrid Vang Nyman (rys.), „Pippi się wprowadza i inne komiksy”, tłum. Anna Węgleńska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2015.3   4

{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Rekomendacje: Pippi się wprowadza i inne komiksy

  • Znalazłam kilka dni temu w mojej bibliotece wydanie NK. Aż dziwne, że nie wpadłam na nie nigdy wcześniej. Stosunkowo mały format, broszurowe oprawa. Ciekawa jestem jak zaprezentują się na tym tle Zakamarki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Pippi się wprowadza i inne komiksy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: