Wystawa komiksów Atilli Futakiego w Poznaniu

10/10/2015 § Dodaj komentarz

endemity 2015Wernisaż wystawy komiksowej Attili Futakiego

Dziś w Poznaniu rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Przez ponad tydzień będzie można obcować z literaturą i sztuką twórców z Albanii i Węgier, m.in. z poezją Luljety Lleshanaku i prozą Ádáma Bodora. Z dziennym, szczegółowym programem imprezy można zapoznać się tu: klik! klik!

Jednak zapraszam przede wszystkim na wernisaż wystawy wielkoformatowych wydruków plansz komiksowych Attili Futakiego, który odbędzie się Republice Sztuki Tłusta Langusta (ul. Gwarna 11, wejście w bramie) dnia 13 października o 18.30.

Attila Futaki (ur. 1984) rysownik komiksowy i kolorysta, obiecujący reprezentant węgierskiego komiksu młodego pokolenia. SeveredPierwszy węgierski twórca komiksów, którego album ukazał się w Francji. Od 2000 roku jego prace regularnie pojawiają się w czasopismach i na wystawach. W 2005 roku stworzył ilustracje do wierszy Attili Józsefa. Jego tom pt. Spirala został wydany w języku węgierskim przez prestiżowe wydawnictwo Magvető w 2008 roku, a kilka miesięcy później ukazał się w języku francuskim w Editions Carabas. W 2010 roku został laureatem Nagrody imienia Ernö Zóráda w kategorii „Najlepszy rysownik”. Mieszka w Budapeszcie z Dodo, dalmatyńczykiem bez plamek.

W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych podpisał umowę z Walt Disney Entertainment na komiksową adaptację serialu powieściowego Percy Jackson, w ramach której stworzył trzy albumy: Lightning Thief, Sea of Monsters, Titan’s Curse. Dwa pierwsze ukazały się w naszym kraju staraniem oficyny Galeria Książki. Złodziej pioruna w roku 2014, a Morze Potworów w lipcu bieżącego. Komiksy te przeznaczone są głownie dla młodzieży. Natomiast Severed. Pożeracz marzeń należy polecić ewidentnie dorosłym czytelnikom, jest to dzieło przygotowane dla Image Comics, a które w ubiegłym roku Polsce wydane zostało przez wydawnictwo Mucha Comics.

Jan Sławiński w recenzji z Severed tak pisze o pracach Futakiego: ring„Jego miękkie rysunki wsparte pastelowymi kolorami tylko potęgują świetnie budowany klimat. Na największą uwagę zasługuje jednak kadrowanie, jakie stosuje Węgier. Krótko mówiąc: jest nietuzinkowe, doskonale uzupełnia narrację i fabularne niuanse”. Wtóruje mu Jarosław Drożdżewski: „Niezwykłą zaletą komiksu są rysunki. Super realistyczne obrazy Węgra mają ogromny wpływ na klimat opowieści. Każda z postaci jest różnorodna i zupełnie inna od pozostałych. (…)Severed jak to horror ma też w sobie dawkę przemocy i tutaj Futaki również spełnia się wybornie. Zdobywca nagrody dla najlepszego rysownika im. Erno Zorada pokazuje, że obdarzony jest niewątpliwym talentem. Pozbawiony ręki Jack robi kolosalne wrażenie ze względu na realistyczny obraz, który u mniej odpornych czytelników może wywołać odrazę. Oprawa graficzna tego tytułu jest dopracowana w najmniejszych szczególe, tworząc obraz naprawdę genialny, który w moim prywatnym rankingu znajduje się bardzo wysoko”.

futaki

Przykładowe plansze i opis komiksu Severed. Pożeracz marzeń można zobaczyć tu: klik! klik!
Przykładowe plansze i opis komiksu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #1: Złodziej pioruna można zobaczyć tu: klik! klik!
Przykładowe plansze i opis komiksu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #2: Morze Potworów można zobaczyć tu: klik! klik!

Wernisaż wystawy komiksowej Attili Futakiego. Dnia 13.10.2015 | o godz. 18:30 | w Republika Sztuki Tłusta Langusta_ul. Gwarna 11, Poznań.

Attila Futaki

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Wystawa komiksów Atilli Futakiego w Poznaniu at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: