Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół

17/11/2017 § 1 komentarz

Zmartwychwstańcy z Wausau

W październikowym pakiecie oficyny Non Stop Comics są dwie pozycje, które każdy szanujący się zjadacz popkultury powinien przeczytać . Obie serie komiksowe – Monstressa i Odrodzenie – pierwotnie ukazały się w USA w oficynie Image Comics. Dziś chciałbym skupić się na drugim z tytułów, który reklamowany jest przez wydawcę: „(…) kryminał z fantastyką, (…) małomiasteczkowa atmosfera niczym z prozy Stephena Kinga i serialu Twin Peaks. (…) Wiejskie noir z prawdziwego zdarzenia.”. Brzmi nieźle, ale ile prawdy jest w tych hasłach?

Akcja „jedynki”, która nosi podtytuł Jesteś wśród przyjaciół, rozpoczyna się drugiego stycznia w krematorium domu pogrzebowego w mieście Wausau w stanie Wisconsin. Nieboszczyk, który właśnie wjechał do pieca, nagle ożywa, głośno krzyczy i desperacko dobija się (od środka) w zamknięte drzwiczki. Zmartwychwstał i to nie jest odosobniony przypadek. W innych częściach miasteczka także „budzą się” osoby zmarłe pierwszego stycznia. Łącznie w niewyjaśnionych okolicznościach do życia powraca dwudziestu trzech mieszkańców. Dlatego nie dziwi, że Wausau zostaje objęte kwarantanną, a w CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) i FBI wysyłają na miejsce swoich przedstawicieli.

Zachowanie małej armii żywych trupów jest dalekie od oczekiwań. Zombie, zamiast polować na żywych, jak gdyby nigdy nic wracają do swoich domów i próbują wieść „normalne” życie. Jednak nie potrafią się odnaleźć, bywają agresywni, plota trzy po trzy, są zagubieni. Szybko się okazuje, że Odrodzeni są nieśmiertelni i wtóry raz już nie umrą.

Z biegiem fabuły na plan pierwszy wysuwa się policjantka Dana Cypress, którą scenarzysta (Tim Seeley) oddelegował do grania roli pierwszoplanowej. Dziewczyna dostaje od ojca, który jest szeryfem, przydział do międzywydziałowego Zespołu Do Spraw Odrodzonych. Podczas pierwszego zadania wychodzi na jaw, że jej siostra również należy do Odrodzonych. A zmarła, bo ktoś ją zamordował. Kto? Nie pamięta. Dlatego pani policjant musi odnaleźć mordercę siostry. Tyle tematem przybliżenia fabuły.

Seeley nie skupia się tylko i wyłącznie na budowaniu atmosfery tajemniczości i niesamowitości, ale poświęca sporo czasu i miejsca, aby przybliżyć czytelnikowi także społeczne oraz obyczajowe tło wydarzeń. Dla przykładu: relacje w rodzinie Cypress nie są szczególnie dobre ani przykładne. Oczywiście największa tajemnica wiąże się z tym, dlaczego zmarli zmartwychwstali? Dlaczego nie pamiętają swego dawnego życia? Co działo się z nimi po śmierci? Czy biegający po lasach i miedzy domami świetlista zjawa ma coś wspólnego z wydarzeniami?

In plus pierwszego tomu serii należy zaliczyć, że historia daleka jest od metafizyki czy religijnych konotacji. Opowieść rozwija się dynamicznie, ale kierunek jest dla czytelnika nie do przewidzenia, kolejne epizody zaskakują. Całość jest spójna i konsekwentnie poprowadzona. Jedyne co mi zgrzyta, to bezmyślne i apatyczne zaakceptowanie powrotu zmarłych przez mieszkańców. Dobrze, że seria jest kompletna, zamknęła się w ośmiu tomach. Czyli jeszcze „tylko” siedem przed nami.

Tim Seeley (sc.), Mike Norton (rys.), „Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół”, tłum. Robert Ziębiński, Non Stop Comics, Katowice 2017.

[scenariusz: 5+, rysunki: 4, kolory/cienie: 4+]

 {komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: