300

13/06/2017 § 4 Komentarze

  Było ich tylko trzystu

O, tak! Ileż lat czekałem na wznowienie tego komiksu i oto wreszcie jest! Czytelnicy, którzy dotychczas nie zapoznali się z tym legendarnym dziełem, mogą wreszcie nadrobić ten błąd. I niech przy okazji zapomną o filmie, jaki powstał na jego podstawie, bo ten, choć wierny literze pierwowzoru, w najmniejszym stopniu nie dorasta do pięt komiksowi stworzonemu niemal dwadzieścia lat temu przez Franka Millera i Lynn Varley.

Rok 480 p.n.e. Sparta. Król Leonidas staje w obliczu niezwykle trudnej decyzji, która może zaważyć na losach jego ojczyzny. Kiedy milionowa – przynajmniej według plotek – armia Perska pod wodzą Kserksesa rusza do boju, chce by Spartanie poddali się, jak wiele innych narodów. Leonidas odmawia jednak, gotów stawić opór przeciwnikom. Ale kiedy kapłani z powodu święta Karneji zabraniają armii wyruszyć na wojnę, Król wraz z zaledwie z liczącą trzystu żołnierzy osobistą gwardią wybiera się „na przechadzkę”. Wie, że już nigdy nie powróci do domu, wie żę nie zobaczy bliskich ani ukochanej, ale wie też, że wbrew pozorom ma szansę powstrzymać perską armię. Istnieje bowiem pewne miejsce zwane Gorącymi Wrotami, gdzie wszelka przewaga liczebna traci na znaczeniu…

Trzy nagrody Willa Eisner (dla Najlepszej serii, Najlepszego scenarzysty/rysownika oraz Kolorysty) i dwie Harvey Award (za Najlepsza seria oraz Najlepszy kolorysta) oraz 34 miejsce na liście komiksów wszechczasów zdaniem magazynu „Wizard”. 300 Franka Millera to jedno z niepodważalnych arcydzieł komiksu amerykańskiego i zarazem także jedno z największych dokonań Franka Millera, człowieka który wraz z Alanem Moore’em w pamiętnym roku 1986 zrewolucjonizował historie obrazkowe.

Bitwa pod Termopilami od zawsze fascynowała autora, swoisty hołd oddał jej już w albumie Sin City: Krwawa jatka, zamieszczając tam nawet kadr z Leonidasem, ale najwyraźniej to nie wystarczyło. Bowiem trzy lata później stworzył 300, przyćmiewając znaczną część swoich dokonań. Nic w tym jednak dziwnego – nietypowa, jak na amerykańskie realia opowieść o Spartanach stających do walki z przeważającą ich armią perską to prawdziwe mistrzostwo, zarówno jeśli chodzi o zwięzły bardzo scenariusz, jak i absolutnie urzekające plansze.

Fabuła jest z założenia prosta. Wszyscy wiemy, jak się ona skończy, dlatego też Miller dużą wagę przyłożył do mniej istotnych kwestii i detali. Wprowadza na scenę na przykład zdeformowanego Spartana, zagłębia w drastyczne szczegóły selekcji noworodków, czy ukazuje grzechy i sprzedajność kapłanów. Przede wszystkim jednak skupia swoją uwagę na mentalności żołnierzy, dla których uczucia to słabość, jakiej nie mogą okazywać nawet najbliższym. Oczywiście, jak na Millera przystało, nie brakuje tutaj akcji, krwawych pojedynków a nawet nuty erotyki i czarnego humoru.

A wszystko to zostało wprost przepięknie zilustrowane. Rysunki podobne do tego, co autor pokazał w swoim opus magnum Sin City otrzymały tutaj delikatny, wyważony i nastrojowy kolor nałożony przez ówczesną żoną Millera, Lynn Varley. Kadry, a właściwie duże, poziome plansze, robią wielkie wrażenie. Czasem brudne, czasem dynamiczne w typowym bardziej dla filmów, niż komiksów stylu… Coś pięknego.

Kiedy miałem kilkanaście lat, zakochałem się w twórczości Millera, najpierw dzięki fragmentom Sin City publikowanym w „Świecie Komiksu”, a potem pełnoprawnym albumom. Te uczucia powróciły do mnie, kiedy czytałem 300 i przypomniały mi za co tak uwielbiałem autora. Dlatego gorąco polecam niniejszy, pięknie wydany album. Każdy, kto ceni komiksy będzie zachwycony.

Frank Miller (sc. & rys.), „300”, tłum. Maciek Drewnowski, Klub Świata Komiksu – album 1084, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., wyd. II, Warszawa 2017.

 [autor: Michał Lipka]

{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 4 Responses to 300

 • Kupiłem go w wersji od Taurusa. Zdaje się, że to był ich pierwszy komiks. Patos aż wylewa się z tej powieści, ale to znośny patos. No, przynajmniej w akceptowalnych granicach. Niestety, format sprawia, że komiks leży u mnie na półce w pionie.

  • giera pisze:

   podobno ta edycja Taurusa jest niby lepsza, jeśli chodzi o kolor.
   nie wiem dokładnie, nie widziałem, ja „300” dopiero teraz przeczytałem. ciężko mi było znieść ten patos…

 • Celt Peadar pisze:

  Komiksu nie czytałem, ale wygląda pięknie, a sama opowieść zachwycająca :)

  O ile dobrze pamiętam, Frank Miller ma jakieś związki z Batmanem.

  Pozdrawiam! Dzięki za te Twoje recenzje, przyjemnie się czyta :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading 300 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: