Pomóż Amelce w walce z Mozaiką

08/03/2017 § Dodaj komentarz

 Amelka vs. Mozaika, czyli seria komiksowa dla małych i dużych

Bezpośrednią inspiracją do powstania komiksu Amelka vs. Mozaika był rysunek Nikodema Cabały, który powstał w ubiegłym roku. Był to jeden z pierwszych rysunków stworzonych dla Amelki* w ramach wsparcia jej rehabilitacji i promocji strony na FB: Amelka i Mozaika. Akcja ogromnie się rozrosła, łącznie jest już ponad 400 ilustracji z 40 krajów świata. Trzeba zaznaczyć, że jest to kampania całkowicie non profit, rysownicy tworzą te wspaniałe ilustracje w prezencie dla Amelki. Za co należą im się ogromne podziękowania!

Tworząc wspomniany komiks nawiązujemy do akcji, dlatego została zachowana konwencja, że Amelia może być kim tylko chce i w pierwszych dwóch odcinkach dokonuje wyboru postaci, w którą się wciela, zresztą adekwatnie do sytuacji. Jej przeciwnikiem jest, jak i w rzeczywistym życiu, tajemnicza Mozaika (Mozaika Chromosumu 20 to wada genetyczna, która jest przyczyną wielu schorzeń, z którymi zmaga się Amelka).

Chcieliśmy również, by komiks przedstawiał świat w pozytywny sposób i przekazywał równie pozytywne wzorce czytelnikom. Postawiliśmy sobie za cel, aby zainspirować do działania innych rodziców, tak, jak to miało miejsce w wypadku naszej akcji rysunkowej. W każdym odcinku umieszczamy inne dzieci, które pomagają Amelce. Inspiracją dla tych postaci są dzieci, które istnieją realnie. Chcemy uhonorować w ten sposób ich codzienną walkę.

Dwa odcinki powstały w niespełna pół roku, pracowało nad nimi blisko 20 osób, na stronie zbiórki będziemy na bieżąco ujawniać ich nazwiska. Poza wydaniem limitowanym, które można będzie otrzymać za wsparcie rehabilitacji Amelki, duża cześć nakładu zostanie przekazana do szkód integracyjnych, bibliotek i oddziałów rehabilitacji dziecięcej. Jest to możliwe dzięki firmie Menard, która ufundowała druk komiksu.

W trakcie powstawania komiksu testowaliśmy różne koncepcje pracy, dlatego będzie to widoczne w różnicy miedzy pierwszym, a drugim odcinkiem. W pierwszej artyści rysowali swoją część bez oglądania pozostałych prac, w drugiej inspirowali się nawzajem i na bieżąco otrzymywali narysowane kadry i plansze. Aktualnie powstaje trzeci odcinek, który przygotowywany jest w zupełnie innej konwencji. Czekamy także na kolejne scenariusze, które są w trakcie pisania. Niebawem wystartuje również konkurs dla młodych artystów związany z serią, która planujemy stworzyć.

*Amelka jest trzyletnią dziewczynką z bardzo rzadką wadą genetyczną – Trisomią Chromosomu 20 w postaci mozaiki, która wiąże się z wieloma schorzeniami. Poza rehabilitacją ruchową, integracją sensoryczną, dogoterapia, hipoterapią, zajęciami z psychologiem i logopedą, Amelia nosi na noc gorset stabilizujący kręgosłup, w ciągu dnia ma zasłaniane oczko. Bardzo duże znaczenie dla jej terapii mają turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Fundację Król i Smok.

Link do zbiórki:
https://pomagam.im/komiks
Link do strony Amelki:
https://www.facebook.com/T20mozaika/

[tekst: Andrzej Włudecki]

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Pomóż Amelce w walce z Mozaiką at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: