Skalp. Tom 4

07/03/2017 § Dodaj komentarz

 Musisz grzeszyć, by zostać zbawionym

Jeszcze tylko jeden zbiorczy tom serii Skalp i koniec. Jason Aaron jakby na to nie zważa, ciągle zadaje nowe pytania, cały czas wprowadza nowych bohaterów i wciąż zaskakuje. Komiks czyta się świetnie. Ten zbiór to kolejna kombinacja wydarzeń teraźniejszych, epizodów o przeszłości poszczególnych postaci oraz historii dziejących się w tym samym czasie, co główny wątek, ale poświęconych osobom drugoplanowym, uzupełniających informacje o nich. Cykl nadal mogę tylko chwalić, zresztą nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz.

Pomijając powtarzającą się wadę w postaci gorszych (czasami o wiele gorszych) niż R.M. Guéra ilustratorów, tom kolejny raz spełnia moje oczekiwania. Jeżeli chodzi o historie poboczne, to na początek dostajemy krótką opowieść o dwojgu Indian walczących z głodem. To opowieść poboczna, nic nie wnosząca do głównej fabuły, ale czyta się dobrze (niestety nie mogę napisać, że równie dobrze się patrzy na rysunki…). Zaraz potem okazuje się, że Shunka, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Czerwonego Kruka, ma pewną zaskakującą chyba dla każdego czytelnika tajemnicę. Jeszcze później dowiadujemy się o kolejnej osobie z rezerwatu Prairie Rose współpracującej z FBI. I w tym miejscu zaczyna się znów główny wątek.

Uzbierało się trochę problemów i spraw, z których tak dobry scenarzysta jak Aaron przygotował ogromne zamieszanie. Carol, cały czas uzależniona od heroiny, jest w ciąży z Dashem. Zły Koń również nie może powiedzieć, że nie ma problemów z narkotykami. W dodatku, zupełnie nieoczekiwanie, spotyka się ze swoim znienawidzonym ojcem, który po latach wraca do rezerwatu i chce odnaleźć morderców Giny. Ale ojciec Dashiella nie ma do końca czystego sumienia, zresztą czy ma je którykolwiek z bohaterów cyklu?

Dalsze losy kilku postaci nabierają całkiem nowego znaczenia, pozycja Czerwonego Kruka w rezerwacie Prairie Rose jest zagrożona, w dodatku nie przez kogoś, kogo można pokonać siłą, a przez osobę, którą wódz darzy ogromnym szacunkiem. Agent Nitz traci wszystko, ale nie wiadomo, czy w końcu nie powróci z jeszcze większą siłą, by dopaść właściciela kasyna. Do tego wszystkiego morderca matki Dasha i jego tajemnica, a także jego ojciec, o którym wiadomo, że ma do odegrania bardzo ważną rolę.

Druga część omawianego tomu nie jest tak dobra, nie przekonuje mnie. Może po genialnych poprzednich tomach spodziewałem się jeszcze więcej, a tymczasem w „czwórce” trochę brakuje mi mocnego pierdolnięcia. Większość epizodów to rzeczy przegadane (nie żeby dialogom czegoś brakowało), nie podoba mi się kilka wątków, m.in. niespełnionej miłości, porwania i zdarzeń w jaskini. Ogólnie czegoś brakuje, choć nie jestem w stanie sprecyzować, czego. Za to końcówka tomu jak zwykle pozwala przypuszczać, że Skalp nadal będzie świetną serią.

Jeśli ktoś czytał poprzednie tomy, wie, że Aaron potrafi połączyć wszystko w idealną albo niemal idealną całość. Wciąż nie czuć, że opowieść zbliża się do finału (chociaż kilka rzeczy wyraźnie to sugeruje). Nie mam pojęcia, jak będą wyglądały ostatnie odcinki serii. Scenariusz może podążyć dosłownie w każdym kierunku, zresztą przedtem kilka razy też było tak, że jedno wydarzenie zupełnie zmieniało całą historię. Mogę tylko napisać po raz kolejny (już nie wiem, który), że uwielbiam ten komiks.

Jason Aaron (sc.), R.M. Guéra {właśc. Rajko Milošević} & Davide Furnò & Danijel Zezelj & Jason Latour (rys.), „Skalp. Tom 4”, tłum. Krzysztof Uliszewski, Klub Świata Komiksu – album 1091, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2017.

[autor: Michał Misztal]

{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Skalp. Tom 4 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: