Eryk Rudy. Opowieść zimowa

15/02/2017 § 1 komentarz

Eryk skąpany we krwi

eryk_rudyWikingowie, ich wierzenia oraz podboje to nośny temat dla popkultury. Wystarczy wymienić takie produkcje filmowe, jak: Trzynasty wojownik, Valhalla: Mroczny wojownik, Beowulf. Droga do sprawiedliwości albo serial telewizyjny Wikingowie, powstający przy udziale kanału History, albo animowaną produkcję dla dzieci Jak wytresować smoka?. Twórcy komiksowi po barbarzyńców z Północy sięgają równie często. Najbardziej znanym cyklem jest oczywiście Thorgal, ale wspomnieć także wypada o dyptyku Asgard. W ubiegłym roku oficyna Centrala opublikowała album noszący tytuł Eryk Rudy. Opowieść zimowa” autorstwa Sørena Mosdala, którego fabuła zainspirowana została autentycznymi wydarzeniami kolonizacji Grenlandii przez Wikingów.

Tytułowy bohater omawianego komiksu – Eryk Thorwaldsson, który przydomek Rudy zyskał z powodu koloru włosów – to postać historyczna. Urodził się w Norwegii, z której został wygnany za morderstwo, najpierw osiedlił się w północno-zachodniej Islandii, soren-mosdalale tam również popadł w konflikt z sąsiadem, który skończył się krwawą masakrą. Znów został skazany na banicję. W nowym miejscu nie przebywał zbyt długo, bo doszło do kolejnych rękoczynów. I znów Eryk wraz z rodziną musiał uciekać, tym razem postanowił pożeglować na północ. Tak w 982 roku trafił na niezamieszkałą Grenlandię, gdzie się osiadł. Ściągnął na wyspę dużą grupę kolonistów, którzy zbudowali kilka osad. Thorwaldsson władał wyspą aż do swojej śmierci, czyli około dwudziestu lat. Tyle jeśli chodzi o suche fakty. Część z nich możemy poznać podczas lektury komiksu, gdyż pojawiają się w formie retrospektywnych epizodów, ale na potrzeby spójności opowieści zostały delikatnie przetworzone.

Historia, którą opowiada Mosdal jest posępna i surowa. Fabuła rozpoczyna się od powrotu jednego z synów protagonisty, Leifa, z Norwegii na wyspę. Potomek przywozi ze sobą królewskiego kapłana, który ma nawrócić mieszkańców Grenlandii na chrześcijaństwo. To się Erykowi zupełnie nie podoba, jeszcze mniej mu się podoba, że syn wziął chrzest. Konflikt narasta z dnia na dzień, a finał jest, oczywiście, krwawy. Co by nie mówić, protagonista nie ma sympatycznego charakteru. Scenarzysta poświęca sporo uwagi, aby ukazać porywczy temperament wodza. Czytelnik może i z każdą kolejną planszą zaczyna erik-the-redlepiej rozumieć zachowanie głównego bohatera, jednak nie wpływa to na ewentualną sympatię. Eryka Rudego nie da się lubić. Zresztą w komiksie nie występuje żadna w pełni pozytywna osoba, a bohaterów jest całkiem sporo.

Lektura wymaga od czytelnika niemało uwagi, gdyż fabuła jest wielowątkowa, a do tego scenarzysta płynnie miesza porządek realny, naturalistyczny z magicznym. Stara wiara ściera się z nową. Cuda czynią i pogański czarownik, i katolicki ksiądz. W końcu walczą o „niewinne” dusze. Z jednej strony Odyn i demony, a z drugiej „magia” krzyża. Warto nadmienić, że bitewne sceny mają bardzo brutalny przebieg: odcięte kończyny, latające głowy i morze krwi.

Surowość opowieści podkreślają rysunki i kolory. Mosdal używa ostrej, kanciastej kreski, żadnych obłych linii. To nie jest rysunek realistyczny, postaci ukazano karykaturalnie, ale king-of-winterprzedstawienie nie jest ani zabawne, ani miłe, raczej straszne i przerażające. Całość jawi się niezwykle ekspresywnie i drapieżnie. Dobrze dobrano także kolory, zimna paleta barw podkreśla mroczy i nieoczywisty charakter komiksu.

Przyznaję, nie czytałem żadnej klasycznej skandynawskiej eddy czy sagi. Jednak wydaje mi się, że album Eryk Rudy. Opowieść zimowa ma w sobie podobny epicki rozmach i charakter. Søren Mosdal udowodnił, że w historie bazujące na faktach mają w sobie duży potencjał, niekoniecznie przyjemnie rozrywkowy, a drapieżny i przejmujący. Dlatego cieszy, że oficyna Timof i cisi wspólnicy ma w planach wydawniczych kolejny album duńskiego autora, który nosi tytuł: Nastrand. The Beach of the Dead, którego opis jest zajmujący: „Thorkell is a dead viking and wizard. He wakes up on a strange beach with only his slave as company. Thorkell should be in Valhalla but he is not and now he must find out where he is, and more importantly, a way out”. Ciekawe kiedy zostanie opublikowany? Czekam.

Søren Mosdal (sc. & rys.), „Eryk Rudy. Opowieść zimowa”, tłum. Ewa Lipińska, Centrala – Mądre komiksy, Poznań 2016.

[scenariusz: 4+, rysunki: 5+, kolory/cienie: 5]

soren-mosdalsklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Eryk Rudy. Opowieść zimowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Eryk Rudy. Opowieść zimowa at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: