Sandman: Uwertura

10/02/2017 § Dodaj komentarz

Znakomity wstęp do opery

sandman-overturePo przejściu przez bramy z rogu i kości wkraczamy do jego królestwa. To Śnienie, domena Snu z Nieskończonych, Księcia Opowieści. Wśród wielu komnat, w jego siedzibie znajdziemy wyjątkową bibliotekę – największą jaka nigdy wcześniej nie istniała. Są wśród nich wszystkie książki, których nigdy nie napisano… wyśnione przez śniących. Zarządcą Biblioteki Snów jest Lucien – zaufany sługa Snu. Zdarza się, że książki w bibliotece stają w płomieniach. Ma to miejsce, gdy do tej pory wymarzona powieść zaistnieje w świecie jawy. Jakiś czas temu spłonęła kolejna pozycja tego przepastnego księgozbioru: Sandman: Zero Neila Gaimana. W naszym świecie opowieść ukazała się jako komiks o tytule Sandman: Uwertura. Myślę, że Lucien jest zadowolony z faktu uszczuplenia biblioteki, bo dzięki temu mamy okazję poznać prequel serii o przygodach jego pana.

Byliście ciekawi, co tak wyczerpało Morfeusza, że dał się pojmać w Preludiach i nokturnach? sandman-williamsCzemu nadzieja jest jednym z lejtmotywów sagi Gaimana? Kim są rodzice Nieskończonych? Po lekturze Uwertury te pytania znikną tak, jak „śpiochy” z kącików oczu, przetarte po przebudzeniu.

Nie będę rozwodził się o scenariuszu. Sandman jako całość to arcydzieło literatury, a Uwertura to jedna z najlepszych historii Gaimana (numerem jeden wciąż pozostaje Pora mgieł). Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to omawiana pozycja nie ma sobie równych. Mój boże… żadne słowa nie oddadzą tego, co wyprawia na kartach komiksu rysownik, czyli J.H. Williams III. Ten kameleon stylu przeszedł samego siebie. Przedstawienie postaci, światów, przełamywanie tradycyjnej wizualnej narracji i zabawa z kadrami osiągnęły w jego wykonaniu nowy poziom. Williams zachwycał już w seriach Prometeha i Batwoman, ale to Uwertura jest jego opum magnus. Część tych pochwał należy się też koloryście sandman-gaimanDave’owi Stewartowi. Jego paleta barw tworzy z rysunkami Williamsa perfekcyjny duet. Przykładem cementującym moje zachwyty niech będzie miasto światła na splash page’u rozdziału czwartego.

Niemałą, dodatkową gratką dla czytelników są dodatki. W tomie zawarto serię ciekawych wywiadów z najważniejszymi osobami zaangażowanymi w produkcję komiksu. Mało tu wypowiedzi Gaimana, znacznie więcej o procesie twórczym mają do powiedzenia pozostali. Zawsze interesującym doświadczeniem jest poznanie technik użytych przez naczelnego autora okładek Sandmana – Dave’a McKeana. Spojrzenie za kulisy powstania najpiękniejszego komiksu jaki widziałem, również było bardzo pouczające. Myślałem, że po wywiadach z Williamsem i Stewartem, wywiad z literownikiem Toddem Kleinem wypadnie dość blado. Nic bardziej mylnego. Klein pracował przy Sandmanie od samego początku i tajniki jego warsztatu są nie mniej ciekawe niż reszty.

Uwertura to nadzwyczaj godny wstęp do opery, jaką jest cała seria. sandman-williamsGaiman wykreował prolog, kończący się tam, gdzie zaczyna się akcja tomu pierwszego. Jednocześnie stanowi on post scriptum wyjaśniające większość wątpliwości, które powstały w głowach czytelników po lekturze tomów od pierwszego do dziesiątego. Dlatego nie polecam (A WRĘCZ ODRADZAM!) sięganie po ten komiks bez wcześniejszej znajomości całego cyklu. Przeczytanie Uwertury sprawiło, że znów chcę wkroczyć do Śnienia i ponownie (który to już raz…?) przeczytać serię. Będzie to zupełnie nowa przygoda, bo teraz mogę spojrzeć na pewne aspekty z zupełnie innej perspektywy.

Neil Gaiman (sc.), J.H. Williams III (rys), „Sandman: Uwertura”, tłum. Paulina Braiter, Klub Świata Komiksu – album 1054, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o., Warszawa 2016.

[autor: Damian Maksymowicz]

sandman-coversklep[komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sandman: Uwertura at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: