Munchkin: Dodatek obfitości

27/01/2017 § Dodaj komentarz

Nowy dodatek

munchkin-graMunchkin to jedna z najpopularniejszych gier imprezowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jej kolejne wersje i odmiany niezmiennie podbijają serca fanów. Spora dawka humoru i absurdalność kart sprawiają, że każdej rozgrywce towarzyszy wiele śmiechu i radości. Nieskomplikowane zasady (które możecie poznać w recenzjach podstawowych wersji gry) również zyskują Munchkinowi nowych wielbicieli. Niedawno ukazał się w naszym kraju kolejny zestaw kart, czyli Dodatek obfitości Zawiera on kilka innowacji zasad, w zależności od modyfikacji, którą zdecydują się wykorzystać gracze. Pudełko zawiera bowiem:

– Wróżkowy pyłek: od tej pory każdy gracz, który zdecyduje się pomóc koledze w walce, która zostanie wygrana, lub anuluje klątwę rzuconą na kogoś innego, może pociągnąć kartę z odpowiedniej puli, w której zwykle można znaleźć troszkę silniejsze efekty niż zwykle. Do tego w talii Drzwi pojawia się Błyskotliwie Dobra Wróżka. Po jej zabiciu dostaje się aż cztery Skarby oraz dwie karty Wróżkowego Pyłku, jednak reszta kart ze stosu znika. Jeśli jednak walkę wygra Wróżka, zostaje ona wtasowana w 10 wierzchnich kart Drzwi,
– Munchkinomikon: jest pierwszym Skarbem, który otrzymuje pierwszy z graczy, munchkina daje mu bonus +5 do siły. Jest to jednak zła broń która ucieknie do innego gracza, który: umrze, udanie zagra Klątwę, poświęci swój poziom lub trzy karty z ręki. Dobierając Munchikomikon dobiera się również kartę ze specjalnej talii zaklęć. Dodatkowo na początku każdej tury, kiedy się go posiada, dobiera się następną. Nie będzie to jednak częste zjawisko, bo Munchkinomikon bezustannie przechodzi z rąk do rąk,
– Smoki oraz Wejście Smoków: to dodatkowy zestaw kart zawierających Smoki, które wzajemnie potrafią na siebie wpływać,
– Żywi Inaczej: to niemal lustrzane odbicie Smoków, ale z nieumarłymi w komplecie,
– Wzmocnienia potworów, Księżniczki oraz Grozmieniacze to dodatki, które nie zmieniają zasad, stanowią tylko nowe zestawy kart.

Najnowszy dodatek zawiera 104 karty kompatybilne z podstawowymi edycjami, głównie Fantasy (choć sprawdzają się bez problemu również choćby z Legendami czy Pathfinderem). Kilka z nich – Smoki, Żywi Inaczej czy Księżniczki nie mają dużego wpływu na rozgrywkę, munchkin-dodatekjednak Wróżkowy Pyłek oraz Munchkinomikon modyfikują nie tylko zasady, ale również dynamikę gry. Wróżkowy Pyłek w znaczący sposób zmienia zasady wzajemnej pomocy, gdzie gracze czasami mogą nie zgodzić się na czyjaś pomoc, lub jeszcze usilniej przeszkadzać w cudzych walkach. Największą różnicę wprowadza jednak Munchkinomikon, który sprawia, że gracze potrafią bić się o niego co turę, szczególnie, że w odróżnieniu od większości innych kart, jego można zdobyć natychmiast po spełnieniu warunków. Szybkość zmian wpływa bardzo dobrze na dynamikę rozgrywki, dzięki czemu gra robi się dużo żywsza i ciekawsza.

Mimo że autorzy poszczególnych odmian są różni (Steve Jackson, Andrew Hackard i Devin Lewis), za oprawę graficzną tradycyjnie odpowiada John Kovalic, bez którego trudno wyobrazić sobie kolejne Munchkiny. Jego karykaturalna kreska idealnie wpasowuje się w absurdalny charakter gry, dzięki czemu jest kona konsekwentna pod każdym względem.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Dodatek obfitości jest jednym z najciekawszych udoskonaleń Munchkina, ponieważ w znaczący sposób wpływa na płynność zabawy, a nie tylko stanowi zestaw kart, który co prawda urozmaica, ale nie zmienia gry i jej prawideł. Jeśli zatem chcielibyście wzbogacić swoją wersję i zastanawiacie się nad kolejnym zestawem kart, Dodatek obfitości będzie stanowił dobry wybór!

„Munchkin: Dodatek obfitości”, Steve Jackson (projektant), John Kovalic (oprawa graficzna), Wydawca:: Black Monk Games.
Wiek graczy od 12 lat, czas rozgrywki ok. 60 minut, liczba graczy 2-6.

[autor: Paweł Olejniczak]

munchkin-fantasy{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Munchkin: Dodatek obfitości at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: