Uncanny X-Men #2: Złamani

04/01/2017 § 2 Komentarze

Rewolucji ciąg dalszy?

uncanny-x-menW albumie Złamani dostajemy dalszy ciąg opowieści o rebelii zapoczątkowanej i prowadzonej przez Cyclopsa. Uprzednia odsłona cyklu (klik! klik!) była na tyle interesująca, że na dwójkę czekałem niecierpliwie. Ciekawiło mnie w jakim kierunku Bendis popchnie akcję. Interesowała mnie odpowiedź na pytanie: czy alternatywny zespół X-Men to rewolucjoniści, czy może terroryści?

W komiksie pomieszczono trzy fabuły z udziałem tych samych postaci, ale nic poza tym fabuł ze sobą nie łączy. W pierwszej kontynuowany jest wątek zapoczątkowany w jedynce, który wiąże się z pobytem X-Men w wymiarze Limbo, gdzie muszą stoczyć walkę z potężnym demonem Dormammu. W ramach tej historii gościnny występ zalicza doktor Stephen Strange. Druga opowieść związana jest z rekrutacją nowego mutanta, który posiada moc kontrolowania urządzeń mechanicznych i elektrycznych. frazer-irvingW ostatniej znowu dają o sobie znać Sentinele, które pojawiają się w najbardziej niespodziewanych momentach. Jakby ktoś (ale kto?) wysyłał roboty w miejsce, w którym właśnie pojawiła się grupa Cyclopsa. Kim jest enigmatyczny prześladowca X-Menów? Na to pytanie nadal nie otrzymujemy odpowiedzi.

Z ekipy Scotta Summersa wymiksowuje się młody Fabio Medina, mutant, który posiada dziwną moc strzelania wystrzeliwania z ciała złotymi kulami. W ważnej, nowej roli obsadzono atrakcyjną Alison Blaire (pseudonim sceniczny: Dazzler), która zostaje specjalną agentką S.H.I.E.L.D. do spraw mutantów.

Wzajemna niezależność opowieści podkreślana została przez oprawę graficzną. chris-bachaloPierwszą i trzecią historię narysował Frazer Irving, a za środkową odpowiedzialny jest Chris Bachalo. Prace tego drugiego niespecjalnie mi się podobałoby. Natomiast wymiar Limbo, który został zaprojektowany przez pierwszego rysownika, to przerażające i mroczne miejsce. Artysta świetnie oddaje demoniczny aspekt międzywymiarowej krainy. W jednej z pierwszych scen nastoletni mutant mówi do lidera zespołu: „To ten wymiar Limbo, o którym mówiłeś, że nie jest piekłem, tyle że wygląda dokładnie tak, jak sobie wyobrażałem piekło”. Trzeba przyznać, że rysunki Irvinga piekielnie mocno działają na wyobraźnię.

Fabuła Rewolucji została przez Bendisa nieźle rozplanowana. Niestety w wypadku Złamanych jest dużo gorzej. Pisarz ma niewątpliwie talent do pisania dialogów (vide: Alias czy Ród M), frazer-irving-x-menale w wypadku recenzowanej pozycji zupełnie tego nie widać. Dla przykładu proszę zwrócić uwagę na relację Cyclopsa i Magneto, która aż prosi się o jakieś mocne emocje, krzyki, słowne przepychanki. Wygląda na to, że Erik jest podwójnym agentem, nawet przyznaje się Summersowi do konszachtów z S.H.I.E.L.D., a jednak przez cały album panowie schodzą sobie z drogi lub rozmawiają niczym dwaj kumple przy piwie. Scenarzysta postawił na sztampę i slogany, które w opowieściach z udziałem X-Menów wielokrotnie były już przerabiane. Szkoda. A! Zapomniałbym, na pytanie postawione w pierwszym akapicie czytelnik nie dostaje sensownej odpowiedzi. Czyżby Bendis się skończył?

Brian Michael Bendis (sc.), Frazer Irving & Chris Bachalo rys.), „Uncanny X-Men #2: Złamani”, przeł. Kamil Śmiałkowski, Klub Świata Komiksu – album 1058, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[scenariusz: 3-, rysunki: 3 & 4+, kolory/cienie: 4]

uncanny-x-men-2sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Uncanny X-Men #2: Złamani

  • Celt Peadar pisze:

    Nie siedzę w komiksach aż tak bardzo, chociaż za dzieciaka miałem cały stos komiksów z Power Rangers…i zawsze z ciekawością czytam Twoje recenzje :)

    Odnośnie tej pozycji mam pytanie, co X-Meni mają wspólnego z TARCZĄ? Bo o Avengersach to wiem, ale X-Meni nie słyszałem, żeby się z TARCZĄ skumali…

    Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Uncanny X-Men #2: Złamani at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: