Baśnie #19: Królewna Śnieżka

02/01/2017 § Dodaj komentarz

Pierwszy i jedyny prawdziwy mąż Śnieżki

fables-snow-whitePolska edycja Baśni Billa Willinghama powoli, acz nieubłaganie zbliża się do wielkiego finału. Niedawno na półki księgarskie trafił album oznaczony na grzbiecie cyfrą 19, a to znaczy, że wierni czytelnicy (do których się zaliczam) mają przed sobą jedynie trzy odsłony cyklu. Czy następnie Egmont Polska zdecyduje się na publikację, którejś z pobocznych serii (a jest ich całkiem sporo), tego w 100% nie wiadomo. Chciałbym… Teraz to zostawmy, bo dopiero za jakiś czas się o tym przekonamy. Dziś sięgnijmy po Królewnę Śnieżkę i sprawdźmy, co dla fanów przygotował scenarzysta.

Zasadniczo album składa się z dwóch opowieści. W pierwszej przedstawiono przygody Bufkina w baśniowej krainie Oz. Niebieska małpa staje na czele rewolucyjnego przewrotu, który ma doprowadzić do obalenia rządów krwawego tyrana i satrapy. Nietrudno się domyślić, że powstanie się powiodło. Jednakże Bufkin odmawia zostanie nowym królem krainy. Jego misja dobiegła końca. Wraz ze swoją dziewczyną, malutką Lily Martanion, wyrusza w dalszą podróż. W końcu wiele jest krain, które uwolnić należy spod jarzma samozwańczych watażków, nawet wówczas, gdy mieszkańcy wcale tego nie pragną („Wolność jest skomplikowana, bufkinale warta zachodu” – mówi w jednym z epizodów szlachetny bohater). Fabuła When You Need a Hero opowiadająca o życiu przemądrzałej małpy jest zabawna, a cała historia ma szczęśliwe zakończenie. Choć Bufkin i Lily nigdy nie znaleźli drogi powrotnej do Baśnigrodu.

W drugiej części centralą postacią jest Śnieżka. Warto w tym miejscu przypomnieć przewiewnię Ozmy dotyczącą dzieci protagonistki i Złego Wilka: „Pierwsze dziecko będzie królem, drugie żebrakiem, trzecie zrobi coś bardzo złego, a czwarte umrze próbując je powstrzymać, piąte będzie bohaterem, a szóste osądzi pozostałych”. Bigby wraz z Brockiem Niebieskie Serce wyruszają na misję – chcą odnaleźć dwójkę zaginionych dzieci. Podczas jego nieobecności Książę Brandish, powołując się na stare prawo Baśniowców, bierze sobie za żonę Królewnę Śnieżkę. Na nic protesty, krzyki, próby przemówienia do rozsądku i serca.

„Nowy” mąż zdaje się być niewzruszony bill-willingham-fablesi pewny swoich racji. Niewiele mogą zadziałać także wiedźmy z 13 piętra, ponieważ antagonista chroniony jest wielkim czarem. Dlatego Śnieżka wzywa prawdziwego męża, aby ten rozprawił się z uzurpatorem. Jaki jest wynik pojedynku między Bigby’im a Brandishem nie będę zdradzał. Wspomnę jedynie, że w albumie dochodzi do jeszcze jednego krwawego starcia, w wyniku którego ginie znacząca dla całej fabuły postać.

Willingham mocno skupił się na żonie Wilka. Poświęca sporo czasu, aby zapoznać czytelnika z kolejnymi losami połowicy. Podoba mi się przemiana, jaka zachodzi w bohaterce. Wierni czytelnicy, mający w pamięci początkowe tomy serii, pewnie pamiętają, że Śnieżka do twarda i odpowiedzialna kobieta, która nie pozwala sobie w kaszę fables-willinghamdmuchać. Co prawda ostatnimi czasy skupiała się głównie na wychowaniu dzieci i temperowaniu morderczych zapędów Bigby’ego. W recenzowanym komiksie znów pokazuje nam się z tej mocnej (i dobrej) strony. Co stanowi wielki plus dla opowieści.

Omawiana pozycja zawiera dwie skrajne historie: zabawną i poważną. Jako całość tom prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Fani serii będą ukontentowani. Warto sięgnąć, ponieważ zaostrza apetyt na finał, który w kontekście tomu dobrze rokuje.

Bill Willingham (sc.), Mark Buckingham & Steve Leialoha & Shawn McManus & Andrew Pepoy (rys.), „Baśnie #19: Królewna Śnieżka”, tłum. Krzysztof Uliszewski, Klub Świata Komiksu – album 1064, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[scenariusz: 4+, rysunki: 4, kolory/cienie: 5-]

snow-white sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Baśnie #19: Królewna Śnieżka at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: