Amulet #1: Strażniczka

29/12/2016 § 1 komentarz

 Magiczna opowieść

amuletProlog pierwszego tomu komiksowej serii Amulet przywodzi mi na myśl film Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: Niebieski. Wiem, to odległe skojarzenie i z pewnością nietrafione. Mało prawdopodobne, aby Kazu Kibuishi pisząc scenariusz powoływał się na wspomnianą kinową produkcję. Jednak pewne podobieństwa można dostrzec. W obu wypadkach pojawia się takie samo dramatyczne (i traumatyczne) wydarzenie, które niejako ustawia dalszy przebieg akcji. W książce w wyniku kraksy samochodowej ginie głowa rodziny Hayesów.

Właściwa opowieść zaczyna się dwa lata po tym wydarzeniu, gdy Emily, Navin oraz ich mama Karen przeprowadzają się opuszczonej, rodzinnej posiadłości w miejscowości Norlen. Wielki, stary dom należał do dziadka rodzicielki. Silas Charnon był wynalazcą i konstruktorem, który po śmierci żony szukał odosobnienia, odciął się od sąsiadów i rodziny. Czy umarł? Tego początkowo nie wiadomo. kibuishiMama mówi dzieciakom, że wszelki słuch o nim zaginął. Hayesowie przeprowadzili się, aby zapomnieć o wstrząsających wydarzeniach sprzed miesięcy, aby w małej miejscowości zacząć od nowa.

Jednakże Emily, Navin i Karen wpadają w niejako z deszczu pod rynnę. I to już pierwszej nocy, gdy matka zostaje uprowadzona przez wielkie, obleśne, mackowate stworzenie. A Emily odnajduje tajemniczy i gadający amulet, który sprowadza rodzeństwo do magicznego świata ukrytego za ścianą w piwnicy domu Silasa. Gdy wchodzą do środka, rozpoczyna się wielka, niebezpieczna i fascynująca przygoda rodzeństwa.

Dzieciaki spotkają swego pradziadka, zostanie powierzona im misja kazu-kibuishiocalenia magicznego świata. Nastoletnia Emily będzie musiała podjąć decyzję czy zależy jej tylko na odnalezieniu matki, czy też może przyjemnie rolę tytułowej Strażniczki. Pojawią się gadające mechaniczne zabawki oraz pewien groźnie wyglądający elf. Rola i znaczenie noszonego przez dziewczynkę amuletu w całym tomie poddawana jest w wątpliwość. Jest dobrym czy złym artefaktem?

Historia bardzo szybko się rozkręca i właściwie już po lekturze kilkunastu stron czytelnik nie może się oderwać. Akcja pędzi do przodu jak oszalała. Nie można narzekać na nudę, bo sporo się dzieje. Wiele zdarzeń ma fantastyczny charakter, przynależą one do krainy fantazji. A nad całością unosi się magiczny klimat, kazu-kibuishi-amuletktóry uatrakcyjnia recenzowaną pozycję. Amulet skierowany jest głównie do czytelników w wieku od 8 do 13 roku życia. To oni będą mieli największą frajdę z czytania. Komiks wciągnie także dorosłych czytelników, tych wszystkich, którzy lubią baśniowe, odrealnione opowieści. Sam dałem się porwać i podobało mi się.

Kazu Kibuishi (sc. & rys.), „Amulet #1: Strażniczka”, tłum. Maria Lengren, Planeta Komiksów, Warszawa 2016.

[scenariusz: 4+, rysunki: 4-, kolory/cienie: 4]

kazu-kibuishisklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Amulet #1: Strażniczka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Amulet #1: Strażniczka at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: