Cyann. Tom 1

07/12/2016 § 1 komentarz

 Pierwsza odsłona przygód młodej Cyann

francois-bourgeonW ubiegłym roku mięliśmy okazję zapoznać się z Pasażerami wiatru – niezwykłym cyklem autorstwa Francois Bourgeona. Serial został bardzo dobrze przyjęty. Dlatego oficyna Egmont Polska postanowiła iść za ciosem i sięgnąć po sześciotomową serię science fiction, którą Bourgeon stworzył we współpracy z Claudem Lacroix. Rzecz oryginalnie ukazywała się w latach 1993-2014 nakładem kilku różnych wydawnictw znad Sekwany. Najprawdopodobniej w Polsce całość ukaże się w trzech zbiorczych tomach.

Pierwszy z nich trafił do księgarń w wakacje. Zawiera dwa albumy: ŹrÓdło i sOnda oraz Sześć pór roku na il☉. Akcja komiksu początkowo rozgrywa się na planecie Olh w nieokreślonej bliżej przyszłości. Męskich mieszkańców nęka tajemnicza i śmiertelna choroba, zwana „purpurową gorączką”. Oligarchów z kasty rządzącej obwinia się o brak skutecznego remedium. Niezadowolenie społeczeństwa rośnie z dnia na dzień. Atmosfera jest napięta, czuć zbliżające się zamieszki. Dlatego trwają rozgorączkowane poszukiwania lekarstwa. Umierający przywódca SOndy (rządzącej kasty technokratów) i ojciec tytułowej bohaterki, finansuje wyprawę kosmiczną na planetę Il☉. cyann-bourgeonWłaśnie tam mają rosnąć rośliny, z których będzie można sporządzić antidotum. Ekspedycja nie jest w smak przedstawicielom ŹrÓdła. Kapłani tej organizacji religijnej planują przejąć władzę na planecie.

Główną bohaterką opowieści jest młoda, niezależna i zarazem niedojrzała Cyann, która wyruszając w misję bierze na swoje barki wielki ciężar. Początkowo, rozkapryszona córka politycznego lidera, myśli głównie o własnych hedonistycznych potrzebach, chętnie uczestnicząc w różnej maści przyjęciach i imprezach. Jej zachowanie stawia pod dużym znakiem zapytania trafność decyzji, aby przewodziła ekspedycji. Świetnie ukazano zakulisowe knowania kapłanów, którzy na różne sposoby próbują zdyskredytować dziewczynę. Z biegiem akcji Cyann dojrzewa, libido pomalutku wygasa. Jednak zmiany w zachowaniu następują powoli i zostają wymuszone niejako przez okoliczności.

Fabuła komiksu jest rozbudowana. Pomieszczono w niej wiele wątków pobocznych. francois-bourgeon-cyannW jednym z bardziej atrakcyjnych ukazana zostaje skomplikowana relacja między główną bohaterką a Nacarą – dziewczyną pochodzącą z nizin społecznych. Scenarzyści (bo François Bourgeona wspierał Claude Lacroix) zadali sobie wiele trudu, aby zbudować precyzyjnie funkcjonujące kastowe społeczeństwo. Zresztą cała rzeczywistość przedstawiona w recenzowanej pozycji jest fachowo zaprojektowana i niezwykle spójna. Panowie obmyślili świat różny od Ziemskiego: od fauny i flory, przez stroje, sprzęty i pojazdy , do konwenansów zachowania, wypowiadania się i postępowania. To budzi podziw.

Pewne wątpliwości wzbudza pewien element warstwy graficznej. I nie mam tu na myśli karykaturalnego przedstawienia niektórych postaci czy ich ubogą mimikę. Czuję pewien niesmak, gdy patrzę na prowokacyjne pozy kobiet, które – nie wiedzieć czemu – częstokroć siadają tak, aby było im widać majtki. O zwiewnych, claude-lacroixprześwitujących strojach nie będę wspominał. Mam wrażenie, że komiks niepotrzebnie został naładowany erotyką, która ostatecznie niczemu nie służy. Nie pełni nawet roli ozdobnika.

Cyann to seria sci-fi, przywodząca na myśl komiksy ze Światów Aldebarana autorstwa Brazylijczyka Luiza Eduardo De Oliveira (pseudonim Leo). Dlatego rzecz przypadnie do gustu głównie czytelnikom lubującym się w tego typu produkcjach. Osobom, które wysoko sobie cenią historyczne propozycje Bourgeona (Pasażerów wiatru oraz Towarzyszy Zmierzchu) odradzam lekturę.

François Bourgeon & Claude Lacroix (sc.), François Bourgeon & Claude Lacroix (rys.), „Cyann. Tom 1”, tłum. Wojciech Birek, Klub Świata Komiksu – album 1006, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

 [scenariusz: 3, rysunki: 4-, kolory/cienie: 3+]

le-cycle-de-cyannsklep {komiks można kupić tu: klik! klik!}

wp.ksiazkiRecenzja napisana dla serwisu ksiazki.wpl.pl, klikać :tu: tak! :tu:

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Cyann. Tom 1

  • Jak tak czytam te Twoje recenzje to wciąż sobie obiecuję, że wreszcie przeproszę się z komiksem, bo od kilku lat jakoś mi nie po drodze. I na razie, niestety, wciąż na obietnicach się kończy. Muszę jakieś przypominajki ustawić w kalendarzu lub coś ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Cyann. Tom 1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: