Kryształowy Miecz. Integral

21/11/2016 § Dodaj komentarz

Strażniczko, nie daj się zwyciężyć złu!

krysztalowy-mieczW ubiegłym miesiącu dla wielbicieli komiksu europejskiego wydawnictwo Ongrys przygotowało nie lada niespodziankę. Zapowiadaną, ale jednak miłą i zdumiewającą. W końcu po dwóch wcześniejszych, nieudanych próbach wydawniczych do księgarń trafiło pełne wydanie cyklu Kryształowy Miecz, autorstwa Jacky’a Goupila (scenariusz) i Crisse’a (rysunki). W latach 1993-1994 oficyna Prószyński i S-ka opublikowała trzy albumy serii (jako Kryształowa szpada), a w latach 2002-2003 wydawnictwu Amber udało się wypuścić tylko dwa pierwsze tomy.

Oryginalnie pierwszy cykl serii, który ukazywał się w latach 1989-1994, liczy sobie pięć odsłon, cykl drugi został skasowany po pierwszym zeszycie, wydanym w 2004 roku. Całość, czyli wszystkie sześć albumów, znalazło się w zbiorczej edycji przygotowanej przez szczecińską oficynę. Warto wspomnieć, że w integralu zamieszczono całą masę dodatków (będę jeszcze o tym pisał). Nie należy także zapominać, że zgodnie z dobrą tradycją wprowadzoną przez edytora, czytelnicy mają do wyboru albo kupić zbiorcze wydanie, albo pojedyncze tomy. Osobiście proponuję, ze względu na bonusy i możliwość natychmiastowego przeczytania całości, zdecydować się na pierwszą propozycję.

W wielkim skrócie fabuła przedstawia się następująco: raz na pięć stuleci magicznycrisse talizman, który chroni i utrzymuje równowagę w krainie Niebiańskiego Rogu, traci moc. Młodej Zorii zostaje powierzone odpowiedzialne zadanie odbudowania pierwotnej potęgi amuletu i ocalenie rodzinnego świata przed pogrążeniem się w ciemności i niebycie. Chcąc tego dokonać musi opuścić Aneith – zniedołężniałą i bliską śmierci aktualną strażniczkę Pentagramu – która wychowała ją niczym matka. Nasza bohaterka wyrusza w długą i pełną niebezpieczeństw podróż. Musi odnaleźć pięciu magów (Mistrzów Zmysłów) i odebrać od nich pięć tajemniczych artefaktów (masek). Moc masek zgromadzonych razem ponownie uaktywni talizman.

Tak początkowo przedstawia się misja długonogiej, skąpo ubranej wojowniczki. Z biegiem akcji sprawy zaczynają się poważnie komplikować, bo pod początkowo oczywistymi i szlachetnymi motywacjami bohaterów ukrywa się bałamutne oszustwo. Fabuła zaludniona została różnorakimi postaciami, większość z nich na pierwszy rzut oka kieruje się dobrem. Na wskroś zły jest „czarny Pan”: Nicość, Śmierć i Diabeł (przydomków ma wiele). To on jest kardynalnym antagonistą didier-crispeelsZorii, to on nie chce dopuścić do odnowienia mocy Pentagramu, to on zrobi wszystko, aby Beryl (tytułowy Kryształowy Miecz) nie odzyskał dawnego blasku i nie stał się śmiertelną – dla niego – bronią.

W warstwie fabularnej mamy poniekąd modelową walkę Dobra ze Złem. Napisałem „poniekąd” ponieważ na czytelników czeka niemałe zaskoczenie. W pewnym momencie scenarzysta odchodzi od biblijnego postrzegania pierwiastków natury. Do wątku głównego wyraźnie zostają włączone elementy manicheizmu. Co jest o tyle ciekawe, że wolta zaskakuje, bo znosi oczywistość i przewidywalność scenariusza.

Kryształowy Miecz to pozycja z gatunku heroic fantasy. Dlatego na kartach komiksu, obok magów i wtajemniczonych strażniczek, spotkać możemy różnorakie rasy (Antonomy, Zrzędliwce, Ferosy czy Holguiny), latające smoki, leśne wróżki, zamieszkujące namorzyny dziwaczne zwierzęta i stworki. Mistrzowie Zmysłów wytwarzają cudowne eliksiry i magiczne preparaty. W komiksie widać, że rysownik zadał sobie wiele trudu, aby zaprojektować zdumiewającą rzeczywistość krainy Niebiańskiego Rogu. goupilKażdy element scenografii – roślina, budynek, owad, ptak czy góra – został starannie zaprojektowany i wykonany. Proszę zwrócić uwagę, że w kadrach obok występujących postaci przemykają różnorakie stworzenia i stworzonka. Świat odmalowany przez artystę żyje!

Crisse (właśc. Didier Crispeels) jest artystą, którego możemy pamiętać z serii Kukabura. Belgijski twórca posługuje się wyrazistą i mocną kreską, obrazy są plastyczne (pewnie także za sprawą atrakcyjnych kolorów) i bardzo dynamiczne. Postaciom ewidentnie nadano karykaturalny rys, chlubnym wyjątkiem jest główna bohaterka, która biega w kostiumie zebry. Lecz ona musi być piękna i olśniewająca, tym bardziej że miejscami prezentuje wszystkie swoje cielesne atrybuty.

Historia wymyślona przez Goupila zyskuje na atrakcyjności z każdą kolejną przeczytaną planszą. Coś, co początkowo wydawało się dość sztamową wyprawą inicjacyjną młodocianej wojowniczki, przeradza się zajmujący traktat o manipulacji, dojrzewaniu oraz ambiwalentnej naturze Dobra i Zła. Ustawię Kryształowy Miecz obok serii W poszukiwaniu Ptaka Czasu, ponieważ pozycje łączy wyraźne powinowactwo artystyczne i literackie.

Na zakończenie słów kilka o zawartości tomu. Integrale publikowane przez zoriaOngrys łączy pewna wspólna cecha. Otóż wydawca bardzo się stara, aby blok materiałów dodatkowych był wszechstronny i rozbudowany. Dla przykładu: w porównaniu z belgijską zbiorczą edycją serii Bruce J. Hawker zamieszczono osiem dodatkowych stron. I nie inaczej jest w wypadku Kryształowego Miecza. Oryginalny integral liczył sobie 240 stron, a polski ma ich 344. W materiałach dodatkowych znaleźć możemy szkice postaci wykonane przez Crisse’a, którym towarzyszą krótkie opisy, ekslibrysy, pocztówki oraz okolicznościowe druki z Zorią, okładki uprzednich polskich wydań, a także pierwszy (i jedyny) album drugiego cyklu, który jest dziełem pary zupełnie innych autorów: Kainzowa (scenariusz) oraz Christiana Boubé’a (rysunki). Osobiście polecam odłożyć lekturę Miasta wiatrów na wieczne nigdy.

Jacky Goupil & Kainzow (sc.), Crisse {właśc. Didier Crispeels} & Christian Boubé (rys.), „Kryształowy Miecz. Integral”, tłum. Jakub Syty, Wydawnictwo Ongrys, Szczecin 2016.

[scenariusz: 4+, rysunki: 4, kolory/cienie: 4+]

lepee-de-cristal-crissesklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}
gildia Recenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kryształowy Miecz. Integral at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: