Relax. Antologia opowieści rysunkowych

20/11/2016 § Dodaj komentarz

Relaks z dobrym komiksem

relaxMagazyn „Relax”, który ukazywał się od 1976 do 1981 roku, był prekursorem wszystkich polskich pism komiksowych. Przez niespełna sześć lat wydawania opublikowanych zostało 31 numerów, prezentując najróżniejsze opowieści graficzne. Niedawno Egmont z okazji dwóch jubileuszy – pierwszym z nich jest czterdziestolecie publikacji pierwszego „Relaxu”, drugim wydanie tysięcznego albumu w ramach Klubu Świata Komiksu – przygotował nie lada gratkę dla miłośników polskich historii obrazkowych. W rewelacyjnej antologii zebrał najciekawsze opowieści z tego kultowego magazynu, dając szansę młodemu pokoleniu poznać legendarne dzieła.

Co się znalazło na łamach tej publikacji? Komiksy różnorodne pod względem tematyki, jak i długości. Mamy więc zarówno opowieści historyczne, science fiction, jak również humorystyczne i sensacyjne. Niektóre mają formę shortów, boguslaw-polchw innych przypadkach ich rozmiar śmiało wystarczyłby na zapełnienie samodzielnego albumu. Nie mogło zabraknąć także Orient Mana, który pojawił się w debiutanckim numerze „Relaxu”, ale Tadeusz Baranowski to nie jedyny znany twórca, jaki zagościł w antologii. Właściwie nazwiska autorów, tych tak dobrze nam znanych i cenionych także dzisiaj, jak również kultowych, choć nieco zapominanych, stanowią najsilniejszą stronę albumu. Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Janusz Christa czy Bogusław Polch prezentują swoje wczesne komiksy i zabierają nas w podróż w czasie.

Egmontowska antologia nie jest pozycją równą, nie jest także pozycją wybitną, ale każdy szanujący się polski fan komiksu powinien ją przeczytać i posiadać na swojej półce. W końcu w magazynie, któremu album zawdzięcza swój tytuł karierę rozpoczynali giganci, janusz-christaa on sam ukształtował wygląd rynku opowieści obrazkowych i ich współczesnych wydawców. Prezentuje więc kawał naszej historii i pod tym względem – niezależnie od jakości zawartych w nim treści – jest dziełem nieocenionym.

Jak jednak prezentują się poszczególne komiksy? Większość naprawdę znakomicie. Baranowski i Christa jak zwykle nie zawodzą snując urzekające humorystyczne opowiastki; zresztą Dżdżownice tego drugiego to najlepsze, co w „Relaxie” się znalazło. Poważniejsze opowieści rzadziej są udane pod względem fabularnym, za to graficznie wypadają świetnie. Przy okazji trzeba jednak pamiętać w jakich powstawały czasach, nawet jeśli teraz ich propagandowy wydźwięk potrafi nużyć. Urzeka natomiast mnogość tematów – mamy więc pojedynek dwóch obcych ras, historię kipu z Niedzicy, opowieść wojenną, sensacyjną, jerzy-wroblewskidługą fabułę o terrorystach (którą śmiało można uznać za polską Szklaną pułapkę) czy wcale nie krótszy komiks traktujący o podróży w czasie by obserwować dinozaury. Wszystko to natomiast czyta się znakomicie, a naiwność niektórych treści budzi sentyment i dziecięcą tęsknotę za fikcją.

Całość, tradycyjnie dla Egmontu, została świetnie wydana. W publikacji zamieszczono także tekst napisany przez Adama Ruska, w którym przybliżona została historia magazynu. Właściwie nie ma co zastanawiać, należy koniecznie sięgnąć. Nie wypada nie znać i nie posiadać.

Ryszard Siwanowicz & Stanisław Majewski & Tadeusz Baranowski & Ryszard Bańkowicz & Janusz Christa & Elżbieta Dobrzyńska & Cezary Chlebowski & Andrzej Sawicki & Stefan Weinfeld & Maria Olszewska (sc.), Bogusław Polch & Grzegorz Rosiński & Tadeusz Baranowski & Jerzy Wróblewski & Janusz Christa & Marek Szyszko (rys.), „Relax. Antologia opowieści rysunkowych”, Klub Świata Komiksu – album 1000, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[autor: Michał Lipka]

magazyn-relaxsklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Relax. Antologia opowieści rysunkowych at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: