Batman: Rok setny i inne opowieści

01/11/2016 § Dodaj komentarz

Dawno zaginiony ostatni superbohater

batman-year-100W ostatnich kilku latach album Batman: Rok 100 był zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym przeze mnie komiksem z udziałem Batmana. W Stanach wydany dokładnie dekadę temu i zdążył przez ten czas stać się opowieścią kultową, jedną z najbardziej cenionych historii o Nietoperzu. Od niedawna możemy cieszyć się nim także po polsku. A co równie ważne w edycji DC Deluxe, która obok szkiców i notatek zawiera dodatkowo trzy inne komiksy Paula Pope’a z udziałem Zamaskowanego Krzyżowca.

Rok 2039. Gotham City pod rządami federalnej policji FPC staje się świadkiem niezwykłego zdarzenia. Na ulicach miasta znów pojawia się on, Batman, Mroczny Rycerz, obrońca Gotham, o którym już zapomniano. Dawno zaginiony ostatni superbohater. Jak wynika z policyjnych akt – działał od roku 1939 przez kilka dekad, potem zniknął i powrócił dopiero w roku 1986. Dlatego wydaje się niemożliwe, aby to wciąż ten sam człowiek krył się pod maską mściciela. A może jednak? Oskarżony o morderstwo funkcjonariusza, poraniony i ścigany przez wszystkie siły Batman staje do nierównej walki o odkrycie tego, co tak naprawdę dzieje się w Gotham. Jak przed laty nie jest jednak sam. batman-paul-popeMa pomocników: Robina, pewną policjantkę i jej córkę. Tymczasem do śledztwa zaangażowany zostaje wnuk Jamesa Gordona, który wkrótce zauważa, jak bardzo rzeczywistość różni się od twierdzeń policji…

Samo nazwisko twórcy świadczy o tym, że Rok Setny to nietypowy komiks o Batmanie, w którym równocześnie oddaje się wielki hołd całej, bogatej tradycji postaci. Paul Pope pracuje przede wszystkim nad niszowymi komiksami artystycznymi, a z wielkimi, mainstreamowymi wydawnictwami współpracuje okazjonalnie. Właściwie każdy jego komiks jest znaczącym wydarzeniem (wystarczy wspomnieć o obsypanym wszelkimi nagrodami Battling Boyu – klik! klik!). Tako to już jest, że kiedy Pope za coś się zabiera, to robi to w znakomitym stylu. Recenzowaną opowieść nagrodzono najważniejszym komiksowym wyróżnieniem – nagrodą Eisnera i to w kilku kategoriach: za Najlepszą Miniserię, Najlepszego Scenarzysty oraz Najlepszego Rysownika.

Jaka jest więc interpretacja postaci Mrocznego Rycerza dokonana przez Pope’a? Mógłbym rzec, paul-popeże zrobiona w stylu Marka Millara. Momentami jest bardzo brutalnie. A świat, który rozliczył się z problemami wciąż uciekających z Azylu Arkham superprzestępców, ocieka brudem i łączy cyberpunkowe klimaty z tradycją noir. Batman przede wszystkim rozwiązuje zagadkę kryminalną, w której jest trup i tajemnica, i całe mnóstwo mylnych tropów. Ale on sam również zagadkę stanowi – kim jest i dlaczego walczy ze złem? Czy to możliwe, że pod maską kryje się Bruce Wayne? Pytania podsycają ciekawość, coraz bardziej wciągając w świetną, klimatyczną opowieść.

Co więcej, Pope w rewelacyjnym stylu oddał hołd postaci i całej komiksowej tradycji, umiejscawiając przygody Batmana w konkretnych realiach czasowych. Działalność Bruce’a Wayne’a zaczyna się więc w roku 1939, czyli wtedy, kiedy opublikowany został pierwszy komiks z jego przygodami. Najważniejsze wydarzenia z historii tej postaci także mają miejsce w latach, w których były publikowane – łącznie ze słynnym Powrotem Mrocznego Rycerza Franka Millera. Udało się Pope’owi wyprzedzić nieco swoje czasy, wspominając o roku 2016 w kontekście Batmana, bo warto zauważyć, że właśnie teraz trwa publikacja The Dark Knight III: The Master Race wspomnianego wcześniej Millera, pokazująca ostatni rozdział działalności Mrocznego Rycerza po emeryturze. Wszystko zatacza koło, a fani postaci – jak i po prostu miłośnicy znakomitych komiksów – są zachwyceni.

Od strony graficznej album Batman: Rok setny i inne opowieści przygotowano typową, bardzo charakterystyczną kreską. Rysunków Pope’a nie da się pomylić z żadnymi innymi: mroczne, poszarpane, niekonwencjonalne ujęcia, gra światłocieniem oraz zaburzone batman-rok-100proporcje, które czerpią nieco z mangi i amerykańskiej klasyki. Przede wszystkim jednak są po prostu znakomite. I świetnie pasują do opowieści o Batmanie.

Na deser należy wspomnieć, że polskie wydanie oferuje dodatkowo trzy krótsze komiksy z Batmanem. W pierwszym z nich widzimy alternatywą wersję Człowieka Nietoperza żyjącego w Berlinie w roku 1939. W drugim (także nagrodzonym Eisnerem) jesteśmy świadkami walki z Jokerem, który chce zabić Robina. Trzeci i ostatni, znany nam już z tomu Batman: Black and White II, przedstawia irytację Batmana na złamany podczas walki nos. To jednak nie wszystko, bo wśród pozostałych materiałów dodatkowych znajdziemy m.in. komentarze autora i całe mnóstwo szkiców. W skrócie: coś wspaniałego. Tak pod względem jakości historii, jak i wydania. Dlatego jeśli nie macie jeszcze Roku setnego nie wahajcie się i sięgnijcie koniecznie.

Paul Pope (sc. & rys.), „Batman: Rok setny i inne opowieści”, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Klub Świata Komiksu – album 1034, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[autor: Michał Lipka]

paul-pope-batman sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Batman: Rok setny i inne opowieści at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: