Wielka ucieczka z ogródków działkowych

04/10/2016 § Dodaj komentarz

 W labiryncie narodowych znaków

wielka-ucieczkaW miniony weekend w Łodzi, podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, przyznano nagrodę za najlepszy polski album komiksowy wydany w okresie między festiwalami. Jury w składzie Dominika Węcławek, Karol Konwerski, Jarosław Machała, Sebastian Frąckiewicz, Maciej Pałka, Marcin Kamiński i Piotr Kasiński przyznało laur Jackowi Świdzińskiemu za album Wielka ucieczka z ogródków działkowych wydany przez Kulturę Gniewu. W 2015 roku ukazało się ponad 80 komiksów, które zostały stworzone przez polskich autorów. Sam długo zastanawiałem się, jaki album podobał mi się najbardziej, jaki bym wyróżnił.

Przez jakiś czas obstawałem przy albumie Wróć do mnie, jeszcze raz Bartosza Sztybora i Wojciecha Stefańca, który w moim prywatnym ranking pretendował do tytułu najlepszego polskiego komiksu minionego roku. Jednak ostatecznie zgadzam się łódzkim wyborem. Zdecydowałem się na Wielką ucieczkę z ogródków działkowych wielka-ucieczka-z-ogrodkow-dzialkowychJacka Świdzińskiego, ponieważ jego produkcja ma bardziej uniwersalny charakter. Wróć do mnie… to rzecz równie ważna i przejmująca, jednak o zupełnie innym temperamencie, węższym, wyraźnie jednostkowym i prywatnym.

Rok 2015 był dobry dla Świdzińskiego. W trakcie wiosennej edycji POP!Festivalu zgarnął nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza za Zdarzenie. 1908 (klik! klik!) oraz wydał kolejny, który zgarnął nagrodę w Łodzi. Czytając Wielką ucieczkę z ogródków działkowych aż trudno uwierzyć, że rzecz powstała grubo przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Autor przedstawia się jako świetny obserwator współczesnego życia Polaków, którzy nie potrafią odnaleźć się w aktualnej rzeczywistości. Według niego skazą resentymentu są dotknięci i młodzi, i starzy, bo nie chcą oderwać się od przeszłości, żyją zestawem mitów miejskich (i wiejskich). Znamienna w tym kontekście jest wypowiedź jednej z bohaterek: „Mówię pani, kiedyś czasy były może i gorsze, ale ludzie mieli lepiej”.

Z drugiej strony najnowszy komiks Świdzińskiego jest swidzinskizakrojoną na szeroką skalę próbą zdefiniowania „ducha narodu”, która zrealizowana została w formie quasi-reportażu. Jego dzieło można potraktować jako pytanie czym jest „polskość” i na czym polega. Autor pyta sam siebie (i zaocznie czytelników), by po chwili odpowiedzieć. Diagnoza nie jest przyjemna. Jego definicja składa się z zestawu luźnych anegdot i przytoczeń (proszę zwrócić uwagę, jak często bohaterzy zaczynają swoje wypowiedzi od słowa „podobno”), fragmentarycznych dialogów, deklaratywnych opinii, które połączone zostały w labirynt oparty na paradoksie niekończącej się podróży. W marszrucie bohaterów, a także szerzej: w konstrukcji fabuły, rozpoznaję bezpośrednią inspirację grafikami M. C. Eschera.

Świdziński prowadzi opowieść niechronologicznie. Dlatego uczucie dyskomfortu, które wywołane jest wrzuceniem w niby przypadkowe miejsce akcji, towarzyszy czytelnikowi od pierwszej planszy. jacek-swidzinskiDługo trwa nim narracja zaczyna składać się w spójną całość. Dopiero po dobrnięciu do finału, widzimy jak poszczególne nici opowieści się ze sobą splatają i łączą, budując przemyślaną konstrukcję. Z oddalenia widać, że autor prowadził (niekoniecznie za rączkę) nas po schodach, korytarzach i zaułkach iluzorycznego labiryntu.

Wielka ucieczka… rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu, zatoczyliśmy koło, depczemy po własnych śladach.

Jacek Świdziński (sc. & rys.), „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, Kultura Gniewu, Warszawa 2015.

 [scenariusz: 6-, rysunki: 5+, kolory/cienie:] 

sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

wp.ksiazkiNapisałem dla serwisu ksiazki.wp.pl, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Wielka ucieczka z ogródków działkowych at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: