Thanos powstaje

17/09/2016 § Dodaj komentarz

 Thanos przegrywa

thantosPo album Thanos powstaje nie sięgnąłbym, gdyby nie fakt, że opowiedziana w nim historia stanowi prolog do wielkiego wydarzenia o nazwie Nieskończoność, które rozgrywa w kolekcji Marvel Now. Wspomniany komiks pojawi się na naszym rynku z początkiem października i mam zamiar go przeczytać. Dlatego, aby „miękko” wejść w Nieskończoność przeczytałem genezę powstania fioletowoskórego psychopaty o boskich mocach. Niestety Jason Aaron się nie spisał, pomysł na „origin” superbohatera (a właściwie antybohatera) ma charakter powtórkowy, a właściwie ociera się o plagiat. Zresztą cały album nie oferuje praktycznie niczego ciekawego.

Zanim przejdę do omówienia fabuły, poproszę Was o coś, dobrze? Wyobraźcie sobie antybohatera, którego nie da się zabić, a który ma niezwykłe zdolności w zadawaniu śmierci innym. Proste, prawda? Teraz dodajcie do tej idei monumentalną sylwetkę i drobiazg, że pochodzi on z kosmosu. Coś jeszcze? Tak, antybohater ów wymordował wiele planet, a wśród nich jest także świat, w którym się narodził i wychował, a który zamieszkiwała pokojowa, nieznająca wojny wysokorozwinięta rasa. I kogo my tu mamy? thanos-powstajeOdpowiedź sama ciśnie się na usta – Lobo! Szalony rzeźnik z Czarni, którego nie sposób nie lubić! Prawda? Niestety nie…Wszystko, co napisałem powyżej odnosi się do Thanosa.

Thanos przychodzi na świat na Tytanie, największym księżycu Saturna, jest dzieckiem niezwykłym. Dziwna mutacja zabarwiła na fioletowo jego skórę, on sam zaś ma niezwykłe zdolności – tak fizyczne, jak i umysłowe (jak na Marvela przystało, jest typowym nerdem). Przez lata zgłębia przyczynę własnej odmienności, ale nie dochodzi do żadnych konstruktywnych wniosków. Dlatego „kopie” głębiej, czyli z dnia na dzień staje się coraz bardziej bestialski i bezwzględny. Samotny. Odtrącony. Zbliża się do jedynej kobiety, która go kiedyś w przeszłości rozumiała, a ta żąda od niego dowodu miłości i oddania – Thanos ma w imię miłości mordować całe planety, byle tylko zdobyć choć jeden mały pocałunek od ukochanej…

Fakt, brzmi głupio. Opowieści o Thanosie nigdy nie należały do zbyt inteligentnych. Gorzej, że przedstawiona po latach geneza jego postaci jest żywcem wyrwaną kopią powstania Lobo. Aż dziw, że nikt nie pozwał Aarona za scenariusz. simone-bianchiAbstrahując od tego szczegółu, trudno także doszukać się w całej fabule jakichś ciekawych kwestii i wątków. Kilka zbrodni Thanosa może zrobić wrażenie na tych, którzy nie czytali przygód Lobo. Jednak częściej nużą one czytelnika, tak jak i nużą głównego bohatera. Stylistyka również nie jest porywająca. Na poły patetyczny ton opowieści nie robi wrażenia, a kosmiczna sceneria, jak żywcem przeniesiona z Gwiezdnych Wojen, które notabane także są pisane przez Aarona (widać wyraźnie, że pisarz dubluje pewne pomysły). Całość jest sztampowa i sprawia wrażenie powielanej w nieskończoność kliszy. Nawet najciekawszy wątek albumu, a mianowicie Śmierć i podważenie jej istnienia (co stoi w opozycji ze znanymi wcześniej faktami) wypada dość blado.

Nie najgorzej wypada warstwa graficzna. Rysunki zawyżają ocenę, jednak i one nie robią wielkiego wrażenia. Utrzymane w manierze, która panuje w ostatnich publikacjach Marvela, balansują od zachwycających plansz, po niechlujne kadry.

Reasumując Thanos powstaje to kolejny przeciętny komiks. Pozycja tylko dla zagorzałych fanów, którzy chcą przeczytać wszystkie pozycje z Marvel Now jakie ukazały się po polsku, bądź – tak jak ja – ostrzą sobie zęby na album Nieskończoność. Niestety,

Jason Aaron (sc.), Simone Bianchi (rys.), „Thanos powstaje”, tłum. Piotr Krasnowolski, Klub Świata Komiksu – album 998, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[autor: Michał Lipka]

bianchisklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Thanos powstaje at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: