Roznosiciel

09/09/2016 § Dodaj komentarz

Szanuj pracę innych!

roznosicielKomiksowy Roznosiciel, autorstwa Bartosza Sztybora (scenariusz) i Piotra Nowackiego (rysunki), to takie małe ćwiczenie z empatii. Małe ze względu na format. Małe ze względu na długość. Jednak wcale nie takie małe jeśli chodzi o zawartość, czyli opowiedzianą historię. Jeśli ktoś zamierza sięgnąć po tę pozycję tylko po to, aby się dobrze bawić, to może się delikatnie przejechać. Oczywiście można potraktować całość jako rysunkowy żart, jakich całkiem sporo krąży po internetach. Przeczytać i pośmiać się trochę, a potem odłożyć na półkę. Zapomnieć. Jednak, jak wspomniałem powyżej, mamy do czynienia z „ćwiczeniem z empatii”, u podłoża którego znajduje się następująca sytuacja:

[Uwaga spoilery!] Wyobraź sobie, że jesteś w mieście (dużym, małym – to nie ma znaczenia). W godzinach szczytu idziesz ulicą, nowackideptakiem czy promenadą. W każdym razie trasa musi być uczęszczana przez pieszych, którzy przechodzą spiesząc się do pracy, na tramwaj lub do domu. Idziesz i myślisz sobie, że jak tylko wrócisz, to podgrzejesz sobie obiad w mikrofali, usiądziesz na kanapie i zobaczysz kolejne dwa odcinki serialu Mr. Robot. Piękny, prosty i pozytywny plan na resztę dnia. A tu nagle wyskakuje przed tobą koleś (lub kolesiówa), przebrana za bociana, pralkę czy zupkę instant „Tomasu”. I próbuje wręczyć ci jakąś ulotkę, folder czy zaproszenie. To nie pierwszy (i nie ostatni) roznosiciel na twojej dziennej trasie, dlatego nauczyłeś się, jak zgrabnie wyminąć postać i jak nie wejść w relację. Udajesz, że go (jej) nie zauważasz czy faktycznie nie widzisz?

Wszystko fajnie. Brawo. Wygrałeś, ale ktoś musiał przegrać. Właśnie o tym jest komiks Roznosiciel. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby Pokembry (lub jakaś inna oficyna) częściej wypuszczały pozycje, które dotykają współczesnych problemów społecznych, ekonomicznych czy cywilizacyjnych. Komiks to medium, które potrafi bawić, ale potrafi też opowiadać zaangażowane historie. I o więcej takich poproszę.

Bartosz Sztybor (sc.), Piotr Nowacki (rys.), „Roznosiciel”, Pokembry, Warszawa 2016.

[scenariusz: 4, rysunki: 4]

piotr-nowacki     zupki-instantsklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Roznosiciel at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: