Mapa przyszłości

07/09/2016 § Dodaj komentarz

 Cały świat zabaw

mapa-przyszlosci-okladkaTomasz Minkiewicz, rysownik znany przede wszystkim z pracy nad niezwykle popularnym cyklem komiksowym Wilq, czasem popełnia także ilustracje w książkach dla dzieci (Benek i spółka czy Mamo, ty łobuzie!). I do takiej grupy wiekowej skierowana jest publikacja Mapa przyszłości, która opublikowana została w maju bieżącego roku przez oficynę Nasza Księgarnia. Mapa… to rzecz intrygująca wykonaniem i wydaniem, ciekawa także pod względem zawartości.

mapa-przyszlosci-minkiewicz

W wielkim skrócie fabuła przedstawia się następująco. Nie jest dobrze, gdy nieopatrznie zada się na lekcję przygotowanie eksperymentu. To przecież wina nauczycieli, którzy nie powiedzieli, że najlepiej byłoby gdyby eksperyment się NIE udał, bo czasem, niestety, udaje się aż za dobrze. Tak dzieje się w tym przypadku (więc jednak poniekąd wina leży także i po stronie uczniów): stworzony przez dzieci portal do podróży w czasie działa. Efekt? Cała klasa zostaje wessana do niego i wyrzucona w przyszłości, w świecie odmiennym od tego, który znają, a w którym muszą się teraz odnaleźć. Zagubieni i rozdzieleni stają przed nie lada wyzwaniem. Czy poradzą sobie sami? Mało prawdopodobne. Dlatego potrzebują Waszej pomocy! Gotowi? A więc do dzieła! Nie ma czasu do stracenia!

mapa-minkiewicz

Ta książka to tak naprawdę jeden bardzo długi arkusz papieru, zadrukowany z obu stron i złożony tak, by dało się go zamknąć w twardych okładkach, które przemieniają go w ładny przedmiot. Jedna strona arkuszu, to świat przedstawiony wzdłuż, od futurystycznego, bardzo ludnego Bieguna Północnego, przez industrialną Europę i zamieszkałą przez dziwne mniej lub bardziej znane stworzenia Afrykę, po pełen pingwinów Biegun Południowy. Rewers, analogicznie, zabiera nas w podróż wszerz naszej planety – od Stanów Zjednoczonych Ameryki, które tętnią kolorowym i zróżnicowanym życiem, przez (znów) Europę, ukazaną jednak z innej nieco perspektywy, po pełną tradycji Azję. A czytelnicy, wędrując z północy na południe i ze wschodu na wschód, muszą pośród całego mnóstwa doskonale znanych budynków i charakterystycznych miejsc oraz obfitości postaci odnaleźć najprzeróżniejsze rzeczy i osoby.

mapa-tomasz-minkiewicz

Jak się można domyślić, zabawy jest tu wiele i na długi czas. Wystarczy tylko wejść w ten świat, a nie chce się tylko i wyłącznie wykonać powierzonych zadań. Rysunki Minkiewicza są urocze, przyjemne dla oka, ale także fascynując możliwością wyłapywania obiektów znanych z naszych czasów i szukania przeróżnych smaczków.

Jak dla mnie super! Lubię książki wydane w formacie leporello, ponieważ wymagają od czytelnika więcej uwagi i trochę współdziałania (współpracy), aby całościowo ogarnąć zamysł autora, co trochę przypomina czytanie komiksu. Dodatkowo rozwijanie kart, sklejonych w jedną długą wstęgę, jest świetną zabawą. Dlatego tym bardziej polecam Mapę… Waszej uwadze.

Tomasz Minkiewicz (sc. & rys.), „Mapa przyszłości”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2016.

[autor: Michał Lipka]

mapa-minkiewicz-probasklep{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Zapisz

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Mapa przyszłości at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: