NOVA – wielkie otwarcie Poznańskiej Czytelni Komiksów!

17/08/2016 § 2 Komentarze

czytelnia komiksów

17 września na ul. Franciszka Ratajczaka 38/40 w Dzień Batmana (klik! klik!) zostanie otwarta dla użytkowników pierwsza w Polsce uniwersytecka czytelnia komiksów. Będzie to stały, stacjonarny punkt, który narodził się pod postacią dobrze znanej konwentowym bywalcom „Obwoźnej Czytelni Komiksu”. Właśnie tam będziecie mieli możliwość rozsiąść się na wygodnych pufach i w otoczeniu superbohaterów zagłębić w najróżniejszych, komiksowych światach.

dzien batmanaDo dyspozycji odwiedzających Novę będzie licząca 9660 sztuk kolekcja komiksów należąca Biblioteki UAM, a w niej: zeszyty, tomy, książki o komiksie i czasopisma. Znajduje się w niej także olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, a także mnóstwo unikatowych zinów. Jest to drugi (po Pracowni Komiksowej przy WiMBP w Gdańsku) systematycznie prowadzony tego typu zbiór w Polsce.

Publikacje występują przeważnie w języku polskim, ale są wśród nich także poznanwydawnictwa włoskie, francuskie, czeskie, niemieckie oraz sporo amerykańskich oryginałów. Rarytasami kolekcji są m.in. kolosalne wydania Gallery Edition, wśród których występują: Sandman, Kelly Jones czy The Dark Knight Returns. Na miejscu będzie można obejrzeć także słynną: DC Super Heroes: The Ultimate Pop-Up Book, czyli jedyną na świecie książkę, z której na tle świecącego reflektora wylatuje trójwymiarowy Batman. Nie zawiodą się również miłośnicy Marvela; do wglądu m.in. ponad 40 cm Marvels: The Platinum Edition czy ogromny Adamantium Collection!

Biblioteka będzie wspaniałym miejscem, by zapoznać się z niedostępnymi komiksami i sprawdzić czy warte są zawrotnych cen, jakie osiągają w drugim obiegu. Na miejscu będzie przeczytać m.in. Chopin New Romantic, Niegrzeczne dziewczęta, Bouncera, Kingdom Come, Blacksad tom 2 i 3 czy Long John Silver. I wiele, wiele innych niedostępnych już w sprzedaży pozycji.

W poznańskich zbiorach znajdują się również mangi, więc jeśli ktoś komiksy poznanchciałby przeczytać takie tytuły, jak trudnodostępny Eden, Priest, Samotny Wilk i Szczenię, czy też wygodnie przeczytać którąś z długaśnych serii (bez wydawania majątku) może zaszyć się na długie godziny i wertować Naruto, Dragon Balla, Bleacha i inne japońskie hity.

Biblioteka posiada prawo do egzemplarza obowiązkowego, co oznacza, że otrzymuje każdy komiks wydany w Polsce w nakładzie przekraczającym 100 egz., a także posiada ambicję zebrania wszystkich wydanych w kraju komiksów, jeśli więc poszukujesz jakiegoś komiksu, warto napisać w tej sprawie do biblioteki, która kupi go, abyś mógł go przeczytać.

Oczywiście, wiele osób zdaje sobie sprawę, że korzystanie z komiksowych zasobów Biblioteki UAM było możliwe już wcześniej. Teraz jednak będzie to znacznie prostsze i przyjemniejsze, ponieważ komiksy otrzymują ogromną, własną przestrzeń, która zostanie odpowiednio przystosowana tak pod względem wygody, jak i wizerunku. Ważną zmianą jest także rozszerzenie godzin dostępu zbiorów.

Nova będzie otwarta dla każdego. Wystarczy okazać dowód tożsamości. Pierwsze odwiedziny są bezpłatne, a przy następnych należy wyrobić karnet na rok akademicki w cenie 12 zł.

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 10:00 – 22:00
sobota 10:00 – 17:00
niedziela 10:00 – 13:00

{autor wpisu: Józek Śliwiński}

czytelnia poznań

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to NOVA – wielkie otwarcie Poznańskiej Czytelni Komiksów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading NOVA – wielkie otwarcie Poznańskiej Czytelni Komiksów! at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: