Na sprzedaż – gra karciana

04/07/2016 § Dodaj komentarz

Kupowanie domu w worku

na-sprzedaz-graNa rynku nieruchomości można zbić niemały majątek. Niemal każdy, kto się bogaci, pragnie kupować dla siebie coraz większe i wygodniejsze domy. Na pragnieniu wygody zarabiają agenci, oferujący w swych katalogach klejnoty architektury. Tym razem gracze będą mogli odegrać ich role i staną do pojedynku o bycie największym bogaczem w branży. Na sprzedaż to gra karciana, stworzona przez Stefana Dorrę, na którą składa się trzydzieści kart nieruchomości (ponumerowanych od 1 do 30), tyle samo kart czeków (o wartościach od 0 do 15000$, po dwie sztuki każda) oraz 84 żetony monet o wartościach 1000$.

Karty obu talii należy potasować i ułożyć w dwóch zakrytych stosach do dobierania. Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią kwotę w monetach (zależną od ilości osób w rozgrywce). Gra podzielona jest na dwie fazy:

Pierwsza to licytacja nieruchomości.
Składa się z kolejnych rund, w trakcie których uczestnicy będą licytowali kolejne nieruchomości. W każdej z nich, z wierzchu talii nieruchomości, dobiera się i odkrywa tyle kart, ile osób bierze udział w zabawie. Poczynając od pierwszego gracza (wybranego losowo), wszyscy po kolei decydują, czy w danej rundzie licytują. By to zrobić, należy położyć przed sobą odpowiednią kwotę w monetach. Kolejni grający muszą albo podbić ofertę, albo spasować. Kiedy wszyscy, prócz jednego uczestnika, się wycofali, oddaje on zaoferowaną kwotę i wybiera nieruchomość, którą bierze do ręki (zwykle jest to dom o największej wartości liczbowej). W momencie, kiedy się pasuje, należy wziąć ze stołu kartę o najniższej wartości i zabrać połowę wcześniej zaoferowanej przez siebie kwoty (zaokrąglonej w górę), a resztę przenieść do banku.

Takie rundy będą się odbywały do momentu, kiedy skończy się talia nieruchomości. Wtedy rozpoczyna się tura druga, czyli sprzedaż nieruchomości.
portalgamesW tej fazie sprzedaje się domy zakupione uprzednio. Tak samo jak wcześniejsza część, ta również składa się z rund, podczas których dobiera się i odsłania odpowiednią do ilości graczy liczbę kart czeków. Następnie każdy wybiera po jednej karcie nieruchomości ze swojej ręki i kiedy wszyscy już dokonają wyboru, odsłania ją. Uczestnik, który odkrył kartę z najwyższą liczbą, jako pierwszy może wybrać czek (o najwyższej wartości), następnie pozostali robią to również (wedle liczby na karcie). Na koniec rundy odrzuca się wszystkie użyte nieruchomości. Faza kończy się, kiedy wyczerpie się talia czeków. Ostatecznie należy podliczyć wartości zdobytych czeków oraz monet, które pozostały po pierwszej fazie. Zwycięzcą zostaje osoba z największym majątkiem.

Pozytywnym elementem są rysunki przedstawiające kolejne domy – poczynając od pierwszego, będącego zwykłym kartonem, przechodząc przez kolejne etapy – od zwykłych szeregowców, kamienic, aż do zamków i stacji kosmicznej. Dowcipne potraktowanie kolejnych etapów rozwoju jest zaletą, jednak w żaden sposób nie poprawia grywalności.
Na sprzedaż to banalna w kwestii zasad gra, która toczy się w niesamowicie szybkim tempie, gdyż całą rozgrywkę można zakończyć w ciągu… paru minut. Niestety, zmniejszenie ilości reguł skutkuje zbytnim uproszczeniem, co sprawia, że gra będzie atrakcyjna tylko dla dzieci. Dorośli szybko mogą popaść w monotonię, której nie odczuwa się szczególnie boleśnie tylko dlatego, że cały pojedynek trwa bardzo krótko.

Czyni to z Na sprzedaż grę przeznaczoną dla najmłodszych, bo nauczy je liczenia i podstawowych umiejętności planowania. Dlatego dobry z niej prezent dla pociech, jednak z założeniem, że raczej nie jest przeznaczona do użytku wśród samych dorosłych.

„Na sprzedaż”, Stefan Dorra (autorstwo & projekt), Wydawca: Portal Games.
Wiek graczy od 8 lat, czas rozgrywki ok. 20 minut, liczba graczy 3-6.

[ocena: 4-]
[autor: Paweł Olejniczak]

na-sprzedaz{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%} 

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Na sprzedaż – gra karciana at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: