Festiwal lampionów – gra logiczna

27/06/2016 § Dodaj komentarz

Świecić przykładem

lampionyRaz do roku w Tajlandii organizowane jest święto Loy Krathong, kiedy to spławia się na wodę małe tratwy z umieszczonymi na nich lampionami. W tę wyjątkową noc jeziora pełne są kolorowych ogników, poruszających się po powierzchni w takt tańca wiatru. W grze Festiwal lampionów uczestnicy odegrają role organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia, a ich zadaniem będzie zebranie nagród za najciekawsze formacje światełek.

Na zestaw składa się trzydzieści sześć kafelków jeziora, pięćdziesiąt sześć kart lampionów w siedmiu kolorach, trzydzieści kart Talentów (pokazujących punktację możliwą do uzyskania za konkretne układy), dwadzieścia drewnianych znaczników łódek oraz cztery karty pomocy, po jednej dla każdego z graczy. Zabawę rozpoczyna się od umieszczenia kafelka startowego na środku stołu tak, by każdy jego bok wskazywał inną osobę, natomiast ich resztę (po usunięciu odpowiedniej ilości, w zależności od liczby uczestników) umieszcza się rewersem ku górze w stosie obok pola gry i rozdaje się po trzy. Kładzie się tam również wszystkie znaczniki łódek oraz karty Talenów (przy mniejszej liczbie biorących udział usuwa się odpowiednią ich ilość) w stosach posegregowanych wedle kolorów i w kolejności od najwyższej wartości do najniższej. Do tego lampiony układa się w stosach wedle barw, a każdy z konkurentów otrzymuje jeden o odcieniu boku kafelka startowego, który go wskazuje. Zabawę rozpoczyna osoba, która otrzymała czerwoną kartę lampionu. Po niej, po kolei, akcje będą wykonywali wszyscy uczestnicy, aż do momentu zakończenia partii. W swojej turze można przeprowadzić trzy różne czynności, ale każdą z nich tylko jednokrotnie.
I tak można:
– zwrócić dwa znaczniki łódek, by wymienić kartę lampionu na inną, w odmiennej kolorystyce;
– zwrócić odpowiednią kombinację lampionów, widoczną na jednej z odkrytych kart Talentów, by ją uzyskać;
– umieścić na stole jeden kafelek jeziora (ta akcja jest wymagana i nie można jej pominąć).
Nowe karty lampionów uzyskuje się, dokładając kafelki (ich boki pokazują różne barwy lampionów) – każdy z graczy (nie tylko osoba, której tura właśnie trwa) otrzymuje kartę w kolorze ze swojej strony. Zagrywający otrzymuje dodatkowe karty za każdy bok nowego kafelka, który tonacją odpowiada stykającym się z nim, wcześniej znajdującym się na stole elementom. Jeśli na kafelku są specjalne symbole, to – dopasowując barwę jego boku (niezależnie, czy symbol jest już na stole, czy się go dokłada) – otrzymuje się dodatkowo znacznik łódki. Na koniec dobiera się jeden kafelek jeziora.

Festiwal lampionów

Rozgrywka toczy się do momentu, kiedy zagrany zostanie ostatni kafelek – od tej chwili każdy z uczestników ma jeszcze jedną turę, w której może wymienić łódki oraz oddać lampiony za Talent. Po tym należy podliczyć punkty na pozyskanych kartach. Jeśli wyniki remisują, o zwycięstwie świadczy ilość posiadanych przez graczy łódek.

Festiwal lampionów to przyjemna gra logiczna, w której (mimo sporej losowości) uczestnicy będą musieli zaplanować swoje ruchy tak, by uzyskać dla siebie jak największe korzyści, jednocześnie nie pomagając konkurentom. Odpowiednie umieszczanie kafelków może pozwolić dobrać w swojej turze maksymalną ilość kart oraz łódek, jednocześnie uniemożliwiając to innym (jeśli nie ma dostępnych w puli kart o danym kolorze lampionu, osoba, która miała go otrzymać, obywa się bez niczego). Planowanie to nie jest zbyt skomplikowane i polega na dopasowywaniu kafelków z ręki do znajdującego się na stole układu tak, by skorzystać możliwie najwięcej, ale sama motoryka gry uniemożliwia przewidywanie na kilka ruchów w przód. Korzystny dla przebiegu rozgrywki jest fakt, że – po akcji danego gracza – wszyscy zyskują karty, przez co należy zwracać uwagę nie tylko na swój stan posiadania, ale również na to, co udało się do tej pory zdobyć przeciwnikom.

lampiony f

Wykonanie gry stoi na przyzwoitym poziomie, jednak, już otwierając pudełko, rodzi się pytanie, czy nie miałoby większego sensu umieścić jej w dużo mniejszym i poręczniejszym opakowaniu? Sporej wielkości karton, zawierający tylko trochę kafelków, znaczników i kart, jest w większości pusty, a zabiera dużo miejsca. Z punktu widzenia marketingowego to całkiem słuszne rozwiązanie, jednak dla gracza, który zapewne chciałby zabrać Festiwal lampionów ze sobą, może być to uciążliwe.

W efekcie powstała w miarę ciekawa gra logiczna, która prawdopodobnie hitem nie zostanie, ale dla wielbicieli tytułów takich jak Carcassonne czy Set powinna stanowić miłą alternatywę. Przyzwoite wykonanie, prostota zasad, umożliwiająca zabawę w niemal każdym towarzystwie, oraz szybkość rozgrywki powinny stanowić zaletę dla wielbicieli cichej i spokojnej gry, do której trzeba zaangażować szare komórki. Jeśli powyższy opis pasuje do was, Festiwal lampionów prawdopodobnie przypadnie wam do gustu. I może ma małe szanse, by stać się ulubioną zabawą, ale prawdopodobnie zyska zasłużone miejsce na półeczce z choć sporadycznie wykorzystywanymi grami.

„Festiwal Lampionów”, Christopher Chung (autorstwo & projekt), Wydawca: Games Factory Publishing.
Wiek graczy od 8 lat, czas rozgrywki ok. 30 minut, liczba graczy 2-4.

[ocena: 4]
[autor: Paweł Olejniczak]

Festiwal lampionów gra{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%} 

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Festiwal lampionów – gra logiczna at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: