Rani #2: Rozbójniczka

15/05/2016 § Dodaj komentarz

Rani, a nie Pieśń Lodu i Ognia

RaniDrugi tom przygód młodej Jolanny nosi tytuł Rozbójniczka. Nie trudno się więc domyślić, że nasza bohaterka, która w poprzedniej (klik! klik!) odsłonie oskarżona została o zdradę i morderstwo, tym razem będzie musiała stawić czoło rzeczywistości jako osoba wyjęta spod prawa. Proces dziewczyny odbył się szybko i bez zbędnych ceregieli. W końcu jej przybrany brat, który – jak pamiętamy – jest nikczemnikiem i oszustem, ma rozległe wpływy.

W pierwszych scenach rzeczonego komiksu towarzyszymy protagonistce zamkniętej w klatce do transportu więźniów, gdy pod eskortą podąża na miejsce egzekucji. Zresztą nie tylko ona ma zostać skrócona o głowę, jej towarzyszem „podróży” jest więzień zwany Czarnym Aniołem. Wiadomo, Jolanna nie może zostać stracona. W końcu to Rani, a nie Pieśń Lodu i Ognia… Czytelnik dobrze wie, że dziewczyna prędzej czy później ucieknie oprawcom. Pytanie tylko kiedy i czy ktoś jej pomoże. Nie musi długo czekać, w sukurs przychodzi jej tajemniczy Irlandczyk, którego poznaliśmy w poprzednim tomie, gdy od Filipa odkupywał plany lokalizacji francuskich wojsk. Nie jest im dane długo cieszyć się wolnością. Ścigani przez żandarmów nikczemnego inspektora Larochei zostają ostatecznie złapani. Ściślej: dziewczyna złapana, a mężczyzna spada w przepaść.

I w tym miejscu na scenę wkraczają przyjaciele Czarnego Anioła, którzy odbijają swego herszta i, rani2_p1niejako przy okazji, uwalniają protagonistkę. Z braku lepszej perspektywy Jolanna przyłącza się do zbójeckiej braci. W obozie ma okazję poznać prawdziwe życie „wyjętych spod prawa” – w gnieździe bandytów Jolanna wyraźnie dojrzewa. Przy okazji uczy się władać białą bronią, a także popada w konflikt z rudowłosą Marią, u podłoża którego leży zazdrość tej drugiej. Charakter konfliktu i ostateczne rozwiązanie można łatwo przewidzieć. Mimo to element walki między kobietami o mężczyznę jest jednym z ciekawszych fragmentów w komiksie. Bohaterka przeżywa jeszcze parę innych przygód, o których nie będę wspominał, aby nie odbierać frajdy obcowania z tą pozycją.

Zwykle nazwisko Jean Van Hamme, umieszczone na okładce, gwarantuje obcowanie Francis Vallesz opowieścią interesującą i dobrze napisaną. Serial Rani jawi się tymczasem raczej miernie. Co prawda komiks naszpikowany jest dużą ilością wydarzeń, różnymi fabularnymi zwrotami akcji, jednak mam wrażenie, że całości brakuje płynności. Scenarzyści rzucają głównej bohaterce kolejne kłody pod nogi, a ona zgrabnie nad nimi przeskakuje. Jakby scenariusz został zbudowany z samych epizodycznych zdarzeń, które zszyto grubymi nićmi – brakuje między nimi sprawnego połączenia.

Wątpliwości wzbudza także konstrukcja postaci, ich charakterologiczna jednoznaczność. Od razu wiadomo kto jest negatywnym, a kto pozytywnym bohaterem. Autorzy nie pozostawiają miejsca na żadne szarości (tj. wątpliwości). Najciekawiej wypada główna bohaterka – porywcza, butna, ciekawska, ale także żądna zemsty na obłudnym bracie. BrigandeNależy jeszcze wspomnieć, że Jolanna jest piękna i pewnie dlatego każdy przedstawiciel męskiego rodu pojawiający się na kartach opowieści, chce zaciągnąć ją do łóżka. Niektórym szczęśliwcom się udaje.

Choć serial Rani ma w sobie coś z wenezuelskiego serialu, to i tak warto polecić go miłośnikom historii spod znaku płaszcza i szpady, którzy lubią żywą, wartką akcję. Rzecz może nie jest odkrywcza, ale właściwie nie musi, ma dostarczać rozrywki. I ten cel realizuje.

Jean Van Hamme & Alcante {właśc. Didiera Swysena} (scen.), Francis Valles (rys.), „Rani #2: Rozbójniczka”, tłum. Jakub Syty, Wydawnictwo Komiksowe/Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.

[scenariusz: 3+, rysunki: 3, kolory/cienie: 4]

Rani tom 2 sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rani #2: Rozbójniczka at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: