Rani #1: Bękartka

01/05/2016 § Dodaj komentarz

Jolanna de Valcourta: bękartka ze szpadą

raniW marcu Wydawnictwo Komiksowe, po opublikowaniu ostatniego albumu z serii Bois-Maury (klik! klik!), włączyło do swego portfolio dwa nowe cykle komiksowe: Azymut (klik! klik!) oraz Rani. W niniejszym szkicu postaram się przybliżyć tę drugą pozycję, która jest wspólnym dziełem trzech panów: Jeana van Hamme’a, Alcante (właśc. Didiera Swysena) oraz Francisa Vallesa. Pierwsza odsłona nosi tytuł Bękartka i należy do komiksów spod znaku płaszcza i szpady.

Akcja komiksu rozgrywa się w bardzo konkretnym historycznym czasie i miejscu. Dokładnie we Francji połowy XVIII wieku, gdy kraj Ludwika XV uwikłany jest po stronie Prus w spór o sukcesję austriacką. W bieżącym tomie wydarzenia historyczne stanowią jedynie dalekie, ledwo słyszalne echo. Można domniemywać, że z tomu na tom przybiorą one na znaczeniu.

Rzecz rozpoczyna się od kłótni markiza Charlesa de Valcourta z synem Filipem, Jean Van Hammektóry właśnie powrócił do rodzinnego majątku. Młodzieniec na stałe rezyduje w Wersalu, gdzie przy pomocy intryg, kłamstw i szachrajstw dba o spektakularny rozwój swojej kariery. Filip nie jest ukochanym synem marnotrawnym, a wręcz przeciwnie. Ojciec ma już dość jego niecnych poczynań i bez ogródek informuje go, że jakiś czas temu zmienił testament, zapisując większość swoich dóbr (w tym zamek) nieślubnej córce Jolannie. Dziewczyna jest owocem „chwili zapomnienia” z guwernantką, ale jakiś czas temu markiz uznał ją prawowitą dziedziczkę. Jednak dla Filipa jest ona tylko niepełnoletnią bękartką, której miejsce jest wśród sióstr zakonnych.

Starszy rodu de Valcourt umiera dość nagle i niespodziewanie. Jolanna opuszcza klasztory i Van Hammeprzyjeżdża na pogrzeb ojca. Na miejscu musi stanąć twarzą w twarz z przyrodnim bratem, który okazuje się być jej największym wrogiem. Dziewczyna początkowo jest skonfundowana takim zachowaniem Filipa – nikt poza nim i notariuszem nie wie, że testament został zmieniony. A on zrobi wszystko, aby tak pozostało. Pajęcza sieć intryg powoli, a skutecznie zaciska się wokół protagonistki. Z biegiem akcji okazuje się, że wcale nie zamierza tańczyć tak, jak jej brat zagra. I właściwie w tym miejscu zaczyna się właściwa akcja komiksu. Intryga goni intrygę, a fabuła nabiera rumieńców.

Warstwa graficzna jest dziełem Francisa Vallesa, rysownika znanego w naszym kraju z produkcji Władcy chmielu, która to nie została w Polsce doprowadzona do finału – ukazało się jedynie 5 z 8 tomów. Rani BâtardeFrancuski artysta dokładnie oddaje realia epoki, jednak do szczegółowości rysunku można mieć pewne zastrzeżenia – mam na myśli redukowanie tła do barwnej plamy. Pewne wątpliwości budzi także przedstawienie budynków i głównej bohaterki. Architektura (głównie zamki i kościoły) są bardzo precyzyjnie ukazane, trochę aż nadto, sprawiają wrażenie sztucznie dodanych elementów scenografii, jakby przywieziono je z amerykańskiej Fabryki Snów i rozstawiono, by za chwilę je złożyć i przenieść w inne miejsce. Natomiast Jolanna, która wg scenariusza jest nastolatką, chwilami wygląda jakby była już dojrzałą kobietą.

Fabuła, jak przystało na dzieło van Hamme’a, została dobrze zbudowana. Pewne zastrzeżenia można mieć do początkowych aktów, gdzie przedstawia się tło historyczne i głównych bohaterów dramatu – scenariusz rozwija się w sposób nadzwyczaj przewidywalny. Jednak im głębiej, tym ciekawiej. Odpowiednia ilość zwrotów akcji, żwawe tempo opowieści, wyraziści bohaterzy oraz wykorzystywanie w finale Bękartki fabularnego twistu dobrze wróżą pozostałym tomom cyklu.

Jean Van Hamme & Alcante {właśc. Didier Swysen} (scen.), Francis Valles (rys.), „Rani #1: Bękartka”, tłum. Jakub Syty, Wydawnictwo Komiksowe/Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.

[scenariusz: 3+, rysunki: 3, kolory/cienie: 4]

chateausklep {komiks można kupić tu: klik! klik!}

gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rani #1: Bękartka at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: