Sisters #3: To ona zaczęła!

15/04/2016 § Dodaj komentarz

Dziewczyny na letnim obozie

sistersSeria Sisters jest niezwykle popularna w kraju pochodzenia, czyli we Francji, gdzie ukazało się już 10 komiksowych albumów. O tym, że przygody Marine i Wendy są lubiane świadczy fakt, że obok głównej linii ukazuje się cykl, w którym siostry są superbohaterkami. W katalogu wydawcy – Bamboo Édition – znaleźć można także różne ilustrowane przewodniki: o modzie, o różnych rasach psów, książkę kucharską oraz pamiętnik Wendy. A także siedmiotomowy zestaw powieści dla nastolatek, który został zilustrowany przez Williama Maury’a.

Tymczasem w lutym w Polsce ukazał się album, który stanowi trzecią odsłonę cyklu. W albumie pomieszczono ponad czterdzieści jednostronicowych historyjek, a właściwie anegdot, z codziennego życia dziewcząt. Historie zamieszczone w To ona zaczęła! wyraźnie unaoczniają, że porozumienie między nastolatką a młodszą siostrą nie jest możliwe. A jeśli już udaje im się znaleźć wspólną płaszczyznę, to jest ona związana z wypracowaniem stanowiska wobec świata dorosłych (tj. rodziców).William MauryNovum, w porównaniu z dwoma poprzednimi komiksami, polega na tym, że niektóre jednoplanszówki łączą się w dłuższe narracje. Elementem spajającym i nadającym ciągłość jest albo miejsce akcji, albo pora roku. Dla przykładu siostry umyśliły zbudować dla siebie tajny domek w lesie, ich działanie wywołuje kaskadę zaskakujących i zabawnych sytuacji. W omawianym komiksie wybija się zestaw minifabuł skupionych wokół pobytu Wendy i Marine na wakacyjnym obozie na farmie. Starsza traktuje wyjazd jako przygodę, a młodsza jako dopust boży. Marine przeżywa prawdziwe katusze i mówi tylko o powrocie do domu, a Wendy dobrze się bawi i nawet zaprzyjaźnia się z drużynową.

Produkcja Christophe’a Cazenove’a i Williama Maury’a jest atrakcyjna ze względu na uniwersalność opowieści. Panowie zbudowali bohaterki na wzór swoich córek, co uwiarygodniona postawę i zachowanie komiksowych sióstr. Łącząca je relacja jest żywa i szczera. Niebagatelne znaczenie w pozytywnej ocenie Sisters ma duża dawka humoru i atrakcyjna warstwa graficzna. Bardzo polecam i młodszym, i starszym, niecierpliwie czekam na kolejne tomy.

Christophe Cazenove & William Maury (scen.), William Maury (rys.), „Sisters #3: To ona zaczęła!”, przeł. Maria Mosiewicz, Klub Świata Komiksu – album 947, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2015.

[scenariusz: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4]
[recenzję tomu pierwszego czytaj tu: klik! klik! a tomu drugiego tu: klik! klik!]

sister blog  sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}
aleja komiksu
Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sisters #3: To ona zaczęła! at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: