Wieczne zło

11/04/2016 § Dodaj komentarz

Nie ma Supermana, ale jest Lex Luthor

wieczne zloWieczne zło to wielkie wydarzenie rozgrywające się w uniwersum Nowego DC Comics (oryginalnie: The New 52), które zasadza się na dość prostym pomyśle, polegającym na próbie podbicia Ziemi podczas nieobecności „naturalnych” jej obrońców, czyli przedstawicieli Ligi Sprawiedliwości. Za poprawne przeprowadzenie akcji włodarze DC uczynili odpowiedzialnym Geoffa Johnsa, który dał się już poznać z zamiłowania do przewartościowywania czarnych charakterów.

Scenarzysta postawił na grupę złoczyńców z równoległego świata, którzy musieli uciekać ze swojej rzeczywistości przed nieznaną siłą wyższą. Na swoją nową lokację wybrali Ziemię, ale nim się objawili, zadbali o „zniknięcie” przedstawicieli Ligi. Po to, aby nic nie stanęło im na drodze osiągnięcia nadrzędnego celu: uczynienia z Ziemi poddańczej planety. Syndykat Zbrodni, bo tak zwie się „nowa” drużyna, swoją kampanię rozpoczyna od ataku na kilka więzień (m.in. Azyl Arkham, Belle Reve czy Blackgate), z których uwalniają „rodzimych” superłotrów. Przedstawiają im propozycję nie do odrzucania – albo pomogą w krwawym zamachu stanu, Forever Evilalbo sami zostaną zneutralizowani. Kolejnymi działaniami jeszcze mocniej destabilizują rządy i służby mundurowe. Wyłączona zostaje elektryczność i wszystkie środki komunikacji. Tak właśnie rozpoczyna się wielki chaos.

Główny trzon drużyny z Ziemi-3 stanowią: Ultraman, Superwoman, Johnny Quick, Atomica, Owlman, Power Ring i Deathstorm. Przedstawiciele Syndykatu to lustrzane odbicia członków Ligi. Odbicia zniekształcone, przeciwstawne. Dla przykładu – Ultraman czerpie swoją moc z kryptonitu, a słoneczne promienie są dla niego zabójcze. Czy ktoś im się sprzeciwi? Spróbuje z nimi walczyć? Skoro wszyscy wielcy (lub prawie wszyscy – nie chcę zbytnio spojlerować) herosi polegli. Odpowiedź przychodzi sama. Wystarczy spojrzeć na okładkę. Obsadzenie Lexa Luthora w roli obrońcy ludzkości, wydaje się dość oczywistym rozwiązaniem. Trzeba przyznać, że z roli głównego partyzanta prawdy wywiązuje się nadzwyczaj dobrze, gdy ta rola idealnie do niej pasuje.

Za oprawę graficzną odpowiada David Finch. Artysta w naszym kraju znany, David Finchwystarczy wspomnieć o New Avengers czy serii Batman. Mroczny Rycerz. Maniera tego rysownika objawia się na dwa sposoby. Pierwszy polega na przedstawieniu kobiet z wielkimi i okrągłymi, niczym jabłka, piersiami. A drugi na ukazywaniu mężczyzn z nienaturalnie rozbudowaną muskulaturą, nie mam tu na myśli tylko klatki piersiowej czy ramion, ale także nogi, gdzie także każdy mięsień jest wyeksponowany. Dynamiczne kadrowanie dobrze oddaje tempo akcji.

Scenariusz obfituje zaskakujące zwroty akcji. Mnogość postaci może przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jak częste przenoszenie z wydarzeń z miejsca na miejsce. Fabuła prowadzona jest iście ekspresowym tempie, co zrozumiałe, w końcu Syndykat chce dobrze wykorzystać efekt zaskoczenia. Do krucjaty Luthora przyłącza się grupa złoczyńców, co zaburza oczywiste podziały na „tych dobrych” i „tych złych”. Na szczęście Geoff Johns nie skupia się jedynie na mordobiciu. Geoff JohnsPostępowanie postaci zostaje podbudowane pewnymi psychologicznymi aspektami. Dobrze wypada przedstawienie rozłamu w Syndykacie – manipulacje Superwoman związane z ojcostwem. O dziwo pisarzowi udało się włączyć także pewne humorystyczne elementy – m. in. relacje Lexa i Bizarro.

Plusem komiksu jest fakt, że można go czytać samodzielnie, bez konieczności znajomości Ligi Sprawiedliwości czy Shazama!. Fabuła i dynamika akcji zadowoli osoby, które lubią krwawe konfrontacje i gdy dużo się dzieje.

Geoff Johns (scen.), David Finch (rys.), „Wieczne zło”, tłum. Krzysztof Uliszewski, Klub Świata Komiksu – album 920, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2015.

[scenariusz: 4, rysunki: 3-, kolory/cienie: 3]

sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Wieczne zło at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: