Rekomendacje: Hilda i Czarna Bestia

07/04/2016 § Dodaj komentarz

Bardzo lubię serię komiksów z udziałem niebieskowłosej Hildy Folk. hilda komiks„Serię” ponieważ Luke Pearson narysował już pięć albumów. Ten piąty o tytule Hilda and the Stone Forest jeszcze się nie ukazał, ale jest we wrześniowych zapowiedziach brytyjskiej oficyny Flying Eye Books. Dotychczas w Polsce, dzięki wydawnictwu Centrala, mieliśmy okazję zapoznać się z trzema. Dwa pierwsze – Hilda i Troll oraz Hilda i Nocny Olbrzym – ukazały się w 2013 roku, natomiast Hilda i Ptasia Parada skierowana została do księgarń w kwietniu następnego roku.

I w tym miejscu pora na dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników przygód rezolutnej dziewczynki. Za tydzień ma mieć miejsce krajowa premiera czwartej części, która nosi tytuł Hilda i Czarna Bestia. Od jakiegoś czasu komiks jest anonsowany przez wydawcę. I już można zamawiać. Na swojej stronie internetowej Centrala uruchomiła możliwość składania zleceń w tzw. preorderze: klik! klik!

Wielokrotnie zastanawiałem się dlaczego seria jest hilda planszataka atrakcyjna dla dzieci & dorosłych? na czym polega jej fenomen? Doszedłem do niezbyt błyskotliwych, bo dość oczywistych, wniosków. Dziewczynka żyje w świecie, o którym marzy każde dziecko. A czytający dorosły rozpoznaje w nim wyidealizowane wspomnienie własnego dzieciństwa. Może słowo, którego użyłem w poprzednim zdaniu nie jest najlepsze & najtrafniejsze. Chyba lepiej by było, gdybym użył innego, choćby tego: archetypiczne.

Hilda wychowywana jest przez kochającą matkę, więź między nimi jest bardzo silna, ale także „mądra” – rodzicielka nie chowa dziewczynki pod kloszem. Pozwala jej samodzielnie poznawać świat, który z jednej strony jest bardzo realny, a z drugiej magiczny & baśniowy. Ponieważ jest zamieszkany przez kamienne trolle, maciupeńkie elfy, włochate & żywe „góry”, gadające ptaki, dziwne & trudne do zaszeregowania stworzenia – Drewniak. hilda i czarnaZaskakującym i godnym pochwały jest fakt, że matka nie uznaje magicznego świata za wytwór wybujałej fantazji córki, że i ona akceptuje & uważa magiczną rzeczywistość za coś oczywistego i realnego. Hilda ma w sobie radość życia, ciekawość świata, jest nieustraszona i podejmuje działania. A o czym jest najnowszy tom? W tym miejscu polecam zapoznać się s opisem wydawcy oraz przeczytać recenzję Aleksego Krysztofiaka z bloga „Książki na czacie”: klik! klik!

Hilda i Czarna Bestiaopis wydawcy:
Trolberg ma do odkrycia jeszcze wiele tajemnic, a Hilda dowie się, że jej świat nie jest do końca taki, jak to sobie wyobrażała.
W trakcie swojej kolejnej przygody Hilda poznaje pokątki – rodzaj ekscentrycznych stworków, złośliwych, a przy tym uroczych. Okazuje się, że w ich świecie, który sąsiaduje z naszym, a w pewnym sensie się z nim przenika, obowiązują trochę odmienne prawa fizyki. W tym samym czasie Trolberg zacznie nawiedzać ponura zjawa…

Przykładowe plansze:

hilda folk      komiks dla dzieci

czarna bestia      komiks hilda
Luke Pearson (scen. & rys.), „Hilda i Czarna Bestia”, przeł. Hubert Brychczyński, Centrala, Londyn-Poznań 2016.

Recenzje poprzednich tomów czytaj tu:
Hilda i Troll: klik! klik!
Hilda i Nocny Olbrzym: klik! klik!
Hilda i Ptasia Parada: klik! klik!


Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Hilda i Czarna Bestia at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: