Antresolka profesorka Nerwosolka

04/04/2016 § 4 Komentarze

Przeczytaj zanim umrzesz… ze śmiechu

Antresolka profesorka NerwosolkaKiedy w roku 2011 ukazała się licząca niemal tysiąc stron książka 1001 Comics You Must Read Before You Die, było to nie lada wydarzenie dla fanów komiksów. Możliwość sprawdzenia, co się już przeczytało, skonfrontowania poglądów i poznania nowych dzieł stanowiła prawdziwą pokusę. Cóż takiego znalazło się wśród tych 1001 komiksów? Dzieła najróżniejsze, od oczywistych przełomowych hitów jak: Daredevil: Odrodzony czy Amazing Spider-Man: The Night Gwen Stacy Died, przez rzeczy trudniejsze, acz absolutnie wielkie: Strangers in Paradise i Torso, po legendarne mangi, jak Akira czy Dragon Ball. Ale, co najważniejsze dla nas, Polaków, znalazło się tam także miejsce dla dwóch rodzimych albumów – Achtun Zelig! oraz Antresolki profesorka Nerwosolka! Ten drugi komiks został niedawno wznowiony przez wydawnictwo Ongrys w edycji, na jaką w pełni zasłużył.

Bohaterami historii są: Profesor Nerwosolek, człek natury wynalazcy i zachowania tadeusz baranowskiskrajnego ekscentryka, i Entomologia Motylkowska, jego niezbyt rozgarnięta, acz sympatyczna asystentka. Jak na szalonego geniusza przystało, dnia pewnego Nerwosolek porywa się na niezwykłą wyprawę. Do Koluszek? Niestety nie, dalej nawet – w same odmęty kosmosu! Nim jednak uda im się wystartować, głos ze studni należący do zamieszkującego go E. U. Geniusza. Za jego przewodem Nerwosolek i Entomologia wyruszają do wnętrza Ziemi. A może bardziej adekwatnie byłoby rzec – do wnętrza komiksu. I samego jądra absurdalnego humoru!

Baranowski to człowiek legenda. Niejedno pokolenie wychowało się już na jego komiksach i niejedno pokolenie jeszcze się wychowa. EntomologiaNie znaczy to jednak, że jego prace są pracami stricte dla dzieci. Nic bardziej mylnego. I nie mam tu wcale na myśli jego dorosłych albumów, jak choćby Porady praktycznego pana. Antresolka… i niemal wszystkie inne komiks, jakie wyszły spod jego ręki, nadają się dla każdego. Przedstawiciele każdej grupy wiekowej odnajdą w nich inne, przemawiające do nich, rzeczy. Przekraczający granice absurdu i logiki humor, inteligentne zabawy słowne i szalony scenariusz. W omawianej pozycji każdy z trzech rozdziałów, jakie pomieszczono w tym liczącym ponad sto stron woluminie, to zamknięta opowieść, ale także i poszczególne strony traktować można jako oddzielne, zabawne opowiastki, które potrafią rozbroić do łez.

Świetna jest strona graficzna. Rozpoznawalne na pierwszy rzut oka rysunki, obłe kształty, antresolkamnogość szczegółów przy zachowaniu prostoty oraz wyborna kolorystyka składają się na przyjemny dla oka, budzący sentyment obraz całości. Olschoolowy, kultowy, obowiązkowy… W nowym, starannym wydaniu, na dobrym papierze, w twardej oprawie i z mocą dodatków. Z nich możemy się dowiedzieć m.in. o kulisach pełnometrażowej animacji Podróż smokiem Diplodokiem, która powstaje na podstawie innego komiksu Baranowskiego.

Dzięki wznowieniu Antresolka profesorka Nerwosolka niejako otrzymała kolejne życie. Za co należą się podziękowania dla autora i wydawnictwa Ongrys, które zadbało o wysoką jakoś edytorską. Nie znacie tego komiksu jeszcze? Sięgnijcie koniecznie! Nie znać po prostu nie wypada. To rzecz absolutnie obowiązkowa.

Tadeusz Baranowski (scen. & rys.), „Antresolka profesorka Nerwosolka”, Wydawnictwo Ongrys, Szczecin 2014.

[autor: Michał Lipka]

tadeusz baranowskisklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , ,

§ 4 Responses to Antresolka profesorka Nerwosolka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Antresolka profesorka Nerwosolka at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: