Partyzanci. Tom 2

03/04/2016 § Dodaj komentarz

Partyzanci trzymają poziom

partyzanciSerial Partyzanci rozgrywa się w czasie II wojny światowej, miejscem akcji są głównie tereny byłej Jugosławii, która w zależności od regionu była okupowana przez Niemców lub Włochów. Fabuła, tak jak to miało miejsce w wypadku pierwszego zbiorczego tomu, skupia się na majorze Dragonie. Należy on do specjalnej grupy angielskich komandosów działających za linią wroga, we współpracy z lokalnymi oddziałami partyzantów organizuje i prowadzi różne akcje dywersyjne.

W pierwszym albumie mieliśmy okazję poznać niektórych towarzyszy Dragona: Anglików – majora Dobbiego i Flipsa McDermotta, a także dzielną Skierkę – serbską partyzantkę, która nadzwyczaj często pojawia się w tych samych miejscach, co protagonista. Z każdym kolejnym spotkaniem między wspomnianą dwójką rozwija się coraz silniejsza więź emocjonalna. W odcinku Pułapka na Dragona opowiedziano historię o tym, jak Niemcy komiks wojennywykorzystali sympatię majora wobec Skierki: najpierw ją uwięzili w Zagrzebiu, a następnie zadbali, aby informacja o tym fakcie dotarła do wypoczywającego w Anglii majora, by ten ruszył jej w sukurs.

Łącznie w albumie pomieszczono pięć epizodów, każdy liczy sobie 22 plansze. Całość rozpoczyna się historią zatytułowaną Most, w której zasadnicza intryga sprowadza się do wysadzenia w powietrze strategicznej przeprawy. Jest ona silnie strzeżona przez Niemców, ale partyzanci mają asa w rękawie. Straż przybrzeżna dzieje się w Dalmacji. Akcja skupia się na grupie fałszywych partyzantów (Niemieckich żołnierzy w przebraniu), którzy skutecznie wyłapują alianckich dywersantów. Dragon zostaje wysłany z Anglii, w celu rozpracowania siatki i zdemaskowania oszustów. Szpiegowski charakter ma opowieść Wtyczka, a opowiada ona o przedstawicielu komunistycznego ruchu oporu w Serbii, przybywającym do słoweńskiego Novo Mesto, aby w nowym miejscu współpracować z lokalnymi rebeliantami. Tylko czy Milan Medić jest tym za kogo się podaje? Także następna fabuła – Porwanie – skupia się na „wojnie szpiegów”, tym razem na świeczniku jest niemiecki agent Karl Spieler, marynarka wojennaktóry posiada pełną wiedzę o nazistowskiej siatce działającej na Bliskim Wschodzie, dlatego Brytyjczycy chcą go żywcem. A kluczową rolę w jego pojmaniu ma odegrać Skierka. Ostatnią historią jest, wspomniana wyżej, Pułapka na Dragona.

Warstwa graficzna jest dziełem tego samego artysty, co uprzednio, którego styl się nie zmienia. Julio Radilović operuje rysunkiem realistycznym i drobiazgowym, skupiając się na dokładnym ukazaniu uzbrojenia i umundurowania. Z podobnym pietyzmem podchodzi do przedstawiania górskich krajobrazów, a także zabudowy miast i miasteczek. Mimika oraz gestykulacja występujących postaci jest równie realistycznie oddana. Pewne wątpliwości można mieć do kolorów, niektóre plansze są „utopione” w czerwieni, ale w tym wypadku winna jest drukarnia.

Fabuła omawianego tomu składa się z powtarzalnych elementów, komiks szpiegwskiz którymi czytelnik zetknął się w poprzednim zbiorze: śmiałych akcji partyzanckich, które mają strategiczne znaczenie, dezinformacji i szpiegowania, dywersji za linią wroga. Novum, z jakim mamy okazję się zapoznać, dotyczy skrawków prywatnego życia majora Drgona (m.in. poznajemy matkę bohatera). Za scenariusze poszczególnych epizodów odpowiada aż trzech autorów: Đorđe Lebović, Marcel Čukli i Ervin Rustemagić, a mimo to całość łączy się w intrygującą opowieść, która płynie wartko i ciekawie.

Đorđe Lebović & Marcel Čukli & Ervin Rustemagić (scen.), Jules {właśc. Julio Radilović} (rys.), „Partyzanci. Tom 2”, tłum. Robert Lipski, Wydawnictwo Elemental, Warszawa 2015.

[scenariusz: 4+, rysunki: 5+, kolory/cienie: 4]

skierka

sklep {komiks można kupić tu: klik! klik!}
gildia

 Recenzja napisana dla serwisu Gildia Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Partyzanci. Tom 2 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: