Smerfy #21: Nie igra się z postępem

02/04/2016 § Dodaj komentarz

Bunt drewnianych maszyn

SmerfyGdy kilka lat temu zacząłem dokładniej śledzić, jakie komiksy dla dzieci ukazują się w naszym kraju, to byłem trochę zdziwiony, że żaden rodzimy wydawca nie sięgnął jeszcze po Smerfy. Komiksy z niebieskimi skrzatami nie miały w Polsce szczęścia. Do ubiegłego roku ukazało się łącznie 10 tomów, począwszy od pierwszego. W latach 90. ubiegłego wieku najpierw wychodziły pod szyldem Naszej Księgarni (pierwsze pięć tomów), a pod koniec lat 90. edycję przejął Egmont, ale na krótko, bo opublikował jedynie kolejne pięć tomów. W ubiegłym, po siedemnastu latach przerwy, komiksowe opowieści z udziałem niebieskich skrzatów znów zagościły w naszym kraju! Edytorem kolejny raz jest Egmont.

Wróciły w dobrym czasie. Z sezonu na sezon zainteresowanie komiksami dla dzieci wzrasta. PeyoI chociaż od śmierci Peyo (właśc. Pierre Culliford) w 1992 roku seria produkowana jest przez różnych artystów, to nad całością czuwa syn autora – Thierry Culliford. W ubiegłym roku w Polsce ukazały się tomy od 22 do 24. A w styczniu bieżącego do księgarń trafił zeszyt o tytule Nie igra się z postępem, a oznaczony na grzbiecie cyfrą 21. Kolejny jest w zapowiedziach. Przygodę z Papą Smerfem i jego podopiecznymi można zacząć od obojętnie jakiego tomu, gdyż w każdym pomieszczono samodzielną historię, którą można czytać bez znajomości poprzednich.

Smerfy mają największe problemy wówczas, gdy najstarszego z nich nie ma we wiosce. I nie inaczej jest w wypadku Nie igra się…. Wszystkiemu winien jest Śpioch, który chciałby pomagać w pracy swoim współbraciom, ale tylko tyle, aby się nie napracować i nie zmęczyć. To on wpada na pomysł, żeby Thierry CullifordPracuś zbudował machinę, która mogłaby mu pomóc w wykonywaniu niektórych zadań. Maszyna szybko została doceniona przez inne Smerfy. Najpierw Piekarz, Młynarz i Cieśla składają zlecenie na machinę ułatwiającą wykonywanie pracowniczych czynności. Potem idzie już lawinowo – każdy skrzat chce mieć swoje mechaniczne urządzenie.

Początkowo rzecz nie wygląda groźnie. Smerfy rozsądnie korzystają z udogodnień. Jednak po jakimś czasie Pracuś, zgodnie z życzeniem smefrnej braci, konstruuje roboty (smerfroboty), które mają wyręczać skrzaty we wszystkim. Drewniaki pracują zapamiętale, bez zmęczenia i narzekania. Sielanka trwa do czasu, gdy jeden z nich uzyskuje samoświadomość i obwołuje się królem. Niespodziewanie role się odwracają i to Smerfy muszą służyć. Nie łatwo będzie Papie odkręcić całe zamieszanie…

Graficznie album Nie igra się z postępem prezentuje się dobrze, Smerfy komiksrzecz jest miła dla oka: prostą, czystą i lekką kreskę połączono z przyjaznymi kolorami. Do tego bardzo klasyczne kadrowanie. Kilka razy podczas lektury się uśmiechnąłem, zwykle mamy do czynienia z humorem sytuacyjnym. Najzabawniej wypada scena, w której kąpiąca się Smerfetka pilnowana jest przez drewnianych bodyguardów, a ciekawski Łasuch natyka się na jednego z nich. Poza samą zabawą komiks ma także pewne walory dydaktyczne: docenienie fizycznej pracy rąk ludzkich (tj. smerfich). Całość jest ładna i zabawna, atrakcyjna dla czytelników w różnym wieku, choć głównie skierowana do tych najmłodszych. Sam dobrze się bawiłem i czekam na kolejną przygodę niebieskich skrzatów.

Philippe Delzenne & Thierry Culliford (scen.), Ludo Borecki & Pascal Garray (rys.), „Smerfy #21: Nie igra się z postępem”, tłum. Maria Mosiewicz, Klub Świata Komiksu – album 944, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[scenariusz: 4+, rysunki: 5-, kolory/cienie: 4]

the smurfs peyosklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Smerfy #21: Nie igra się z postępem at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: