Usagi Yojimbo #29: Dwieście posążków Jizo

27/03/2016 § Dodaj komentarz

Być artystą w Kraju Kwitnącej Wiśni

USAGI 200Dwieście posążków Jizo to już 29 zbiorczy tom samurajskiej sagi o długouchym roninie, który samotnie wędruje po drogach i bezdrożach feudalnej Japonii epoki Edo. Serial od trzech dekad tworzony jest przez Stana Sakai. Cykl prowadzony jest niesamowitą regularnością, a kolejne odsłony wciąż trzymają wysoki poziom. W omawianym znajduje się aż siedem różnorakich nowel. We wszystkich przewija się temat szacunku dla artystycznej tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. W ujęciu scenarzysty artystą jest i ten co maluje, i ten co wytwarza sos sojowy.

Przyznaję, zrobiłem sobie kilkuletnią czytelniczą przerwę od przygód Miyamoto Usagiego. Stan SakaiOstatni tom z jakim miałem okazję obcować nosił na grzbiecie numer 24 i miał tytuł Powrót czarnej duszy (klik! klik!). Było to jakieś pięć lat temu. Przez ten czas zapomniałem, jak sprawnie i ciekawie Sakai buduje swoje opowieści. Z jaką dbałością o każdy szczegół podchodzi do wiernego przedstawienia strojów, broni oraz architektury XVII wiecznej Japonii. Jak spójna jest rzeczywistość zaludniona przez antropomorficznych bohaterów: sprawnych samurajów, płatnych morderców, szlachetnych daimyo, wiernych posłańców, prostolinijnych chłopów i kupców. Ponowne obcowanie z tym fascynującym światem, wywarło na mnie duże wrażenie.

Przystępując do lektury wiedziałem, że nie muszę się martwić nieznajomością kilku wcześniejszych tomów. Stan Sakai buduje historie tak, że stanowią zamknięte i jednorodne całości. Dlatego bez obaw o pogubienie się w kontinuum, można sięgać po jakikolwiek album serii. usagi sakaiJak wspomniałem w komiksie znajduje się aż siedem rozdziałów. Największe wrażenie zrobiły na mnie trzy historie: Morderstwo w gospodzie, tajemnica śledczego Ishidy, Lodowi posłańcy oraz Shoyo.

Pierwsza utrzymana jest w konwencji klasycznego kryminału. Tytułowy inspektor śledczy wraz z naszym bohaterem wyjaśniają tajemnicę dwóch morderstw, popełnionych w przydrożnej karczmie podczas jednej deszczowej nocy. Druga oparta została na kanwie autentycznego zdarzenia. W przypisie do niej Sakai napisał: „Zainspirowała mnie historia lodowych posłańców klanu Kaga, którzy dostarczyli lód na festiwal szoguna z odległości pięciuset kilometrów, pokonując tę drogę w cztery dni, w letnim upale”. Natomiast ostatnia przybliża skomplikowaną procedurę ważenia sosu sojowego. Rzecz jest pouczająca i ciekawa.

Siła opowieści prezentowanych przez autora zasadza się na ich uniwersalności. Usagi YojimboSerial jest atrakcyjny zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Młodszym przypadnie do gustu wartka akcja, samurajskie tradycje i stroje, machanie kataną i wakizashi. Rodzice, polecając swym pociechom rzeczony komiks, zwrócą uwagę na: ponadczasowość, spójność i przesłanie. Jeśli ktoś serii Usagi Yojimbo nie zna (są tacy?), to powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Warto przygodę z długouchym samurajem zacząć od recenzowanego albumu. Sam wiem, że muszę sięgnąć po cztery poprzednie tomy, które „przypadkowo” przeoczyłem.

Stan Sakai (scen. & rys.), „Usagi Yojimbo #29: Dwieście posążków Jizo”, tłum. Jarosław Grzędowicz, Klub Świata Komiksu – album 952, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2016.

[scenariusz: 5+, rysunki: 5-, kolory/cienie: 4+]

Usagi-Yojimbo-Stan-Sakaisklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Usagi Yojimbo #29: Dwieście posążków Jizo at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: