Sisters #2: Będzie zabawa

17/02/2016 § Dodaj komentarz

Z siostrami jest zabawa

Sisters2Pierwszy album z przygodami Wendy i Marine trafił do księgarń w październiku ubiegłego roku, drugi w grudniu, a premiera trzeciego miała miejsce kilka dni temu. Dobre tempo wydawnicze sprzyja utrzymaniu zainteresowania serią, którą warto polecać najmłodszym czytelnikom. W recenzji pierwszego albumu wskazywałem, że komiks może być śmiało czytany i przez dziewczynki, i przez chłopców. Ponieważ trudności obcowania ze starszym (i/lub młodszym) rodzeństwem dotyczą zarówno braci, jak i sióstr.

Komiks Będzie zabawa nie bardzo się różni od poprzedniego (klik! klik!). Dalej głównymi bohaterkami są dwie siostry: młodsza Marine i starsza Wendy. nauka siostryRzecz zawiera po prostu ich nowe przygody. Towarzyszymy im w szkole, na wakacjach na plaży oraz w domu. Mamy okazję zapoznać się z codziennością dziewczynek, które raz są największymi przyjaciółkami, a innym razem wrogami, jednego dnia się kochają, a następnego nienawidzą. Emocje bohaterek bywają zmienne i nieprzewidywalne. Przypuszczam, że francuscy autorzy, którzy odpowiadają za scenariusz, w duży stopniu korzystają z własnych obserwacji i doświadczeń. Dzięki temu opowiadane historie wyróżniają się celnością i lekkością. Gagi sytuacyjne w większości wypadków faktycznie śmieszą.

Budowa jest taka sama jak poprzednio, czyli całość składa się z pojedynczych historii ukazanych na jednoplanszówkach, które nie łączą się w spoisty ciąg zdarzeń. Zabieg nie wpływa w negatywny sposób na ewentualną przyjemność, którą czytelnik czerpie z lektury. Ma też swoje plusy: przygodę z serią Sisters można rozpocząć od bieżącego albumu, bez konieczności zapoznania się z akcją w jedynce oraz nie trzeba od razu czytać całości, można najmłodszym odbiorcom dozować.

Sisters to serial humorystyczno-obyczajowy, którego atrakcyjność w dużym stopniu jest zasługą rysownika. nalesnikiWilliam Maury z dużym wyczuciem dynamiki i mimiki rysuje swoje bohaterki. Dba o to, aby w kadrach wiele się działo. Nie zapomina o drugim planie, na którym również rozgrywają się jakieś wydarzenia. Nad każdą planszą na marginesie umieścił mały rysunek, który skrótowo odnosi się do opowiadanej historii.

Ciekawi mnie, czy w kolejnych albumach artyści w jakiś sposób zmieniają formułę? Budują dłuższe opowieści? Wprowadzają nowych bohaterów? Nawet jeśli nie, to i tak warto produkcję Francuzów podsuwać do czytania dzieciom i młodzieży, bo to jest rzecz głównie dla nich.

Christophe Cazenove & William Maury (scen.), William Maury (rys.), „Sisters #2: Będzie zabawa”, przeł. Maria Mosiewicz, Klub Świata Komiksu – album 936, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2015.

[scenariusz: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4+]

William Maurysklep{komiks można kupić tu: klik! klik!} Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sisters #2: Będzie zabawa at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: