Adventure Time – Słodkie opowiastki #1

13/01/2016 § Dodaj komentarz

Uniwersum Adventure Time to nie tylko Finn i Jake

Adventure TimePrzy okazji wcześniejszych recenzji komiksów, rozgrywających się w uniwersum wykreowanym przez Pendletona Warda, wspominałem, że na chwilę obecną Studio JG uruchomiło w Polsce trzy różne serie: główną, Powieść graficzna oraz Słodkie opowiastki. W bieżącej recenzji przybliżę trochę pierwszą odsłonę ostatniej z wymienionych. Oryginalny tytuł brzmi Sugary Shorts. I faktycznie rzecz zawiera osiemnaście krótkich kolorowych (słodkich?) historii, które zostały napisane i zilustrowane przez dwudziestu jeden różnych autorów. Wśród tej grupy znajdują się m. in. Paul Pope, Zack Giallongo czy Chris Schweizer.

Album wyróżnia się różnorodnością graficzną. Dodatkowo artyści potraktowali zaproszenie do udziału w projekcie bardzo swobodnie, adventure-timenie starając się na siłę wpasować w kanoniczne uniwersum Adventure Time. Zaprezentowane fabuły nie są ze sobą powiązane. Przy okazji warto wspomnieć, że nie wiążą się bezpośrednio ani z serialem animowanym, ani z główną linia komiksów pisaną przez Ryana Northa. Tym, co spaja antologię są występujące postaci – wszystkie pochodzą z krainy Ooo. W większości opowieści swoje pięć minut na głównej scenie dostali bohaterowie dalszego planu, a Finn i Jake tym razem grają role drugoplanowe. To ciekawy zabieg, bo dzięki niemu czytelnik ma okazję poznać bliżej Imprezowego Irka, Lodowego Króla, Królewnę Hot-Dog, Miętówkę, Zuzę Silną i wielu, wielu innych.

Osoby, które miały kontakt z krainą Ooo jedynie przez komiksy, paul popea nie przez animację, podczas lektury Słodkich opowiastek mogą się zagubić w gąszczu występujących postaci. Zapewniam, zdezorientowanie szybko mija. Każda z zaprezentowanych historii jest samoistna i niezależna. Podobnie jest w oprawą graficzną, artyści przygotowali swoje komiksy we własnym stylu, nie próbując naśladować Pory na przygodę. Ciężko by było szczegółowo przyjrzeć się wszystkim fabułom, dlatego wspomnę jedynie o kilku, które podobały mi się najbardziej.

Sens odwagi może w warstwie graficznej nie prezentuje się najlepiej, ale Zack Giallongo napisał niezły scenariusz. Warstwa narracyjna skupia się na Zuzi Silnej, która chcąc udowodnić swoją krzepę i odwagę, daje się wmanewrować w bezmyślne oczyszczanie podziemia z potworów. Siejąc zniszczenie prze do przodu, postępuje tak do czasu, gdy na jej drodze staje pewien mistrz Zen, odmawiający walki. Za to daje jej darmową lekcję prawdziwej odwagi. Sugary ShortsFajna jest także nowela Wszystkiego najlepszego, Królewno! duetu Frank Gibson i Becky Dreistadt. W wielkim skrócie rzecz dotyczy miłosnych „odgrzewanych kotletów”, czyli: czy warto dać staremu związkowi kolejną szansę? Strasznie ubawił mnie tekst Miętówki: „Bywa, że ludzie, których niegdyś kochaliśmy okazują się strasznymi bucami”. Ze względu na oprawę graficzną szczególnie podobały mi się także: Bekonowe pola Michaela Deforge oraz Ędogyzrp an arop! Paula Pope’a.

Oficyna Studio JG zapowiada na styczeń i luty kolejne komiksy z uniwersum Adventure Time, ale nie wspomina się o drugim tomie Słodkich opowiastek. Czyżby seria została zawieszona? Fakt faktem album to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów animacji oraz dla osób, które wpadły po uszy w osobliwy świat Finna i Jake’a. Pozostałe mogą traktować komiks jako wydawniczą ciekawostkę i/lub atrakcyjną antologię prezentującą różnorodne współczesne techniki narracji graficznej.

Aaron Renier & Zac Gorman & Paul Pope & inni (scen.), Aaron Renier & Zac Gorman & Zack Giallongo & Chris Schweizer & inni (rys.), „Adventure Time – Słodkie opowiastki #1”, tłum. Jan Godwod, Studio JG, Warszawa 2015.

[scenariusz: 4-, rysunki: 4+, kolory/cienie: 5+]

Adventure Time by paul popesklep {komiks można kupić tu: klik! klik!}

gildia Recenzja napisana dla serwisu komiks.gildia.pl, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Adventure Time – Słodkie opowiastki #1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: