Bouncer: Do piekła i z powrotem

12/12/2015 § Dodaj komentarz

Piekło jest w nas?

bouncerW 2007 roku wydawnictwo Egmont opublikowało zbiorcze wydanie serii Bouncer, które zawierało albumy od 1 do 5. W kolejnych latach, mimo tego że na frankofońskim rynku ukazały się 4 kolejne pozycje, polscy czytelnicy nie mieli okazji zapoznać się z przygodami jednorękiego wykidajły. Dopiero w listopadzie tego roku Taurus Media, na fali czytelniczego zainteresowania komiksowymi westernami, zdecydowało się opublikować kolejny zbiorczy tom, który nosi tytuł Do piekła i z powrotem. Wewnątrz pomieszczono dwa ostatnie tomy serii – 8 i 9 – które stanowią narracyjną całość.

Akcja omawianego serialu, której autorami są legendarny chilijski scenarzysta Alejandro Jodorowsky oraz francuski rysownik François Boucq, rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie w położonym gdzieś pograniczu amerykańsko-meksykańskim Dzikiego Zachodu miasteczku Barro-City. Tytułowy bohater zatrudniony jest w saloonie Joba jako wykidajło. I chociaż posiada tylko jedną, lewą rękę jest sprawnym rewolwerowcem.

Całość rozpoczyna się w ośnieżonych górach. Widzimy opatulonego w ponczo jeźdźca, bouncer-3który ucieka przed watahą wilków. Początkowo nie wiemy, jak bohater się tu znalazł i w jaką kabałę się wplątał. Początkowe sceny mają charakter retrospekcji. Protagonista zdaje relację z wydarzeń, które doprowadziły go na białe, górskie pustkowie. Kolejne treści wyjaśniające przedstawiane są czytelnikowi powoli a systematycznie, niczym karty wykładane na stół podczas pokerowej rozgrywki. Początkowo wieczór Bouncera zapowiadał się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Siedział i grał w karty, szczęście mu sprzyjało, stos dolarów rósł systematycznie, gdy nagle do szulerni wpada Blabbermouth, przynosząc grobowe wieści z saloonu, gdzie doszło do awantury, w której ucierpiał pracodawca bohatera i jego kobieta – Indianka, Sakayaweya spodziewająca się dziecka.

bouncer 9

Szybko wychodzi na jaw, kto jest sprawcą zdarzenia. Niejaki Pretty John, syn dyrektora więzienia Deep End, który wespół z trzema oprychami próbuje umknąć przed sprawiedliwością, chroniąc się w przybytku zarządzanym przez ojca. Bouncer bierze na siebie odpowiedzialność doprowadzenia sprawcy zbrodni przed sąd. W gruncie rzeczy dopiero w tym miejscu rozpoczyna się właściwa opowieść. Pchany przez rządzę zemsty i niepomny na dobre rady jednoręki rewolwerowiec podąża za pięknym Johnem prosto w paszczę Diabła.

Czy tytułowe piekło, to realne miejsce? Więzienie Deep End? A może nieprzyjazna pustynia, Jodorowskyktóra je otacza? A może Jodorowsky powtarza za Sartrem, że „piekło to inni”? Z pozoru prosta fabuła, niby żywcem przeszczepiona ze spaghetti westernów, daje różne możliwości interpretacji. Podczas lektury czytelnik miast skupiać się na meandrach akcji, zaczyna zwracać uwagę na psychologię postaci. Interesujący jest nie tylko główny bohater czy jego antagonista, ale także matka Pretty Johna, Indianie Czarny Sokół i Goyathly oraz grupa przerażających Skullsów.

Lektura recenzowanej pozycji jest więcej niż satysfakcjonująca, ponieważ atrakcyjna fabuła współgra z intrygującą oprawą graficzną francuskiego rysownika. Album „Do piekła i z powrotem” nie wymaga znajomości wcześniejszych rzeczy. Nie jest to rzecz miła ani przyjemna, ale może tym bardziej wciągająca. Pewnie nie tylko ja chciałbym, aby Taurus Media (albo jakiś inny wydawca) opublikował wszystkie wcześniejsze albumy serii. Jestem przekonany, że wiele osób chciałby poznać wcześniejsze przygody jednorękiego wykidajły.

Alexandro Jodorowsky (scen.), François Boucq (rys.), „Bouncer: Do piekła i z powrotem”, tłum. Jakub Syty, Wydawnictwo Taurus Media, Piaseczno 2015.

[scenariusz: 5-, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4]

niedzwiedzsklepkomiks można kupić tu: klik! klik!Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Bouncer: Do piekła i z powrotem at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: