Sisters #1: Podobieństwo rodzinne

11/12/2015 § Dodaj komentarz

O trudach posiadania rodzeństwa

SistersWydawnictwo Egmont zaczyna kłaść większy niż niż w poprzednich latach nacisk na regularne publikowanie komiksów przeznaczonych dla młodszych czytelników. Cykl związany z albumami, które produkowane są w ramach konkursu im. Janusza Christy ma się dobrze, niedawno dostaliśmy kolejne cztery propozycje. Oprócz tego w bieżącym roku wystartowały Smerfy, Mój kucyk Pony oraz pakiet komiksów związanych z uniwersum Star Wars. No i Przygody TinTina także idą regularnie. Do tego, skądinąd atrakcyjnego, zestawu dołączyła w październiku nowa francuska seria o tytule Sisters, za którą odpowiadają panowie: Christophe Cazenove i William Maury.

Rozważając decyzję, czy sięgnąć po ten komiks, proszę nie sugerować się okładką. Tymi czule przytulającymi się dziewczętami, latającymi wokół ich głów stokrotkami i dominującym różem – to może być mylące. Jeśli już, to proszę zwrócić uwagę na ścianę za nimi, na walczące cienie bohaterek. Tam dzieje się prawdziwa akcja, która skrótowo określa, z jakim typem opowieści mamy wewnątrz do czynienia.

Biorąc pod uwagę tytuł i okładkę, nietrudno się domyślić, że głównymi bohaterkami komiksu są dwie siostry. WilliamWendy jest nastolatką, a młodsza – Marine – dopiero co zaczęła szkolną edukację. W warstwie fabularnej skupiono się na ich wzajemnej relacji, która bywa chwilami bardzo trudna i skomplikowana. Dziewczyny raz nie potrafią na siebie patrzeć i najchętniej wydrapałby sobie oczy, a innym razem ramię w ramie wykonują jakieś zadanie. Autorzy „Sisters” trafnie oddali złożoność sytuacji, gdy rodzeństwo w różnym wieku żyje pod jednym dachem. Bohaterkami są siostry, ale ich codzienne zmaganie się ze sobą jest na tyle uniwersalne, że dotyczy problemów rodzeństwa w każdej innej konfiguracji.

Narracyjnie w albumie nie opowiedziano jednej historii, a wiele różnych. Każda z William Mauryplansz stanowi odrębną całość, gdyż przedstawia tylko jeden epizod z codziennego życia. Scenki mają charakter gagów (sytuacyjnych i slapstickowych). Nie wszystkie odcinki są zabawne, ale większość faktycznie śmieszy. Jest kilka powracających leitmotivów. Takich jak chodzenie do szkoły czy podbieranie sobie ciuchów. Zamknięty na kłódkę pamiętnik Wendy, zawierający „wszystkie” jej tajemnice (Marine usilnie stara się go zdobyć i otworzyć). Dziewczęta pojawiają się przebrane za superbohaterki i mają do wykonania ciężkie zadania, choćby sprzątanie.

Warstwa graficzna, za którą odpowiedzialny jest William Maury, może się podobać, użyto ciepłych kolorów. Artysta stawia przede wszystkim na żywiołowość postaci i „dzianie się”, dlatego wciąż coś spada, przemieszcza się, bohaterki biegają, skaczą, krzyczą, szarpią się i wyrywają sobie ubrania. Nie uświadczymy statycznych czy panoramicznych kadrów. Myślę, że wysoka dynamika planszy siostryw połączeniu z krótkimi, a śmiesznymi, historiami może wciągnąć nawet najbardziej opornych czytelników. Należy jeszcze wspomnieć, że bohaterki posługują się językiem naszpikowanym młodzieżowymi kolokwializmami typu: wyluzuj, capi, błe, czad, łebska etc.

Myślę, że czytelniczą frajdę podczas lektury będą mieli przede wszystkim młodsi odbiorcy, niezależnie od płci. „Podobieństwa rodzinne” to rzecz udana, zabawnie i z dystansem przedstawiająca trudy posiadania młodszego lub starszego (w zależności kto czyta) rodzeństwa. Bardzo fajnie, że Egmont kolejny album opublikował z początkiem bieżącego miesiąca.

Christophe Cazenove & William Maury (scen.), William Maury (rys.), „Sisters #1: Podobieństwo rodzinne”, przeł. Maria Mosiewicz, Klub Świata Komiksu – album 904, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2015.

[scenariusz: 4, rysunki: 4, kolory/cienie: 4-]

William Maurysklep {komiks można kupić tu: klik! klik!} Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, klikać :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sisters #1: Podobieństwo rodzinne at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: