Przybij piątkę komiksowi (dla dzieci) #2015

10/12/2015 § 1 komentarz

aleja komiksu

Przybij piątkę komiksowi #2015

Rok temu serwis „Aleja Komiksu” wymyślił akcję Przybij piątkę komiksowi, która polegała na tym, że należało wskazać pięć komiksów, które poleciłoby się osobie nieczytającej ich na co dzień. A następnie nominować pięć osób, aby zrobiły to samo. Akcja się udała. Przez internety, blogi i fejsbuki przetoczyły się kolejne polecane komiksy. Na chwilę opowieści graficzne zdominowały „dyskurs”.

Pewnie dlatego w tym roku „Aleja” kolejny raz ogłosiła podobną akcję. Zostałem zaproszony do udziału. Mam, jako prowadzący Są komiksy dla dzieci, podać swoje pięć typów. W ubiegłym roku mój zestaw wyglądał tak: Przybysz, Hilda i Nocny Olbrzym, Mglisty Billy i dar ciemnowidzenia, Uczta u królowej i Skąd się bierze woda sodowa.

W tym roku moja piątka wygląda tak (kolejność alfabetyczna):

drapak– Bartosz Sztybor (scen.), Tomasz Kaczkowski (rys.), „Niezła draka, Drapak! #1: Puść to jeszcze raz”, Egmont Polska Sp. z o.o., 2015.
Za udaną próbę zaszczepienia na polski grunt opowieści superhero, która nie sprowadza się do prężenia mięśni, bo główny bohater(super) musi głównie prężyć mózg. Rzecz bawi.

Malutki_Lisek_i_Wielki_Dzik– Berenika Kołomycka (scen. & rys.), „Malutki Lisek i Wielki Dzik #1: Tam”, Egmont Polska Sp. z o.o., 2015.
Popieram zamysł autorki, aby komiksy czytane były już od najmłodszych lat. Konstrukcja samego opowiadania jest zborna. Dotyka ważnych i aktualnych spraw, jak przyjaźń niezależnie od dzielących nas różnic. No i pięknie namalowane!

komiksy tove jansson– Tove Jansson (scen. & rys.), „Muminki. Komiksy #1”, przekł. Ewa Kozyra-Pawlak, EneDueRabe, 2015.
Klasyce mówię zdecydowane i głośne: TAK!

mysia– David Petersen (scen. & rys.), „Mysia Straż: Jesień 1152; Tom 2”, przeł. Mateusz Jankowski, Bum Projekt, 2015.
Oczywiście najlepiej czytać oba tomy tej opowieści jeden po drugim, gdyż opowiadają o jednej przygodzie dzielnych, a małych Strażników. Zachwyca mnie spójność świata wykreowanego przez autora, wszystko przemyślane od najmniejszego szczegółu! Wizualnie także majstersztyk.

Powrot Rzesorka– Tomasz Samojlik (scen. & rys.), „Ryjówka przeznaczenia #3: Powrót rzęsorka”, Kultura Gniewu, 2015.
Wszystkie pozycje z udziałem Dobrzyka to świetna przygoda. Rzecz mądra i ciekawa, z lektury której można wynieść dużo wiedzy o polskiej przyrodzie, małych (i dużych) ssakach i Puszczy Białowieskiej.

Do dalszej zabawy nominuję: Boschonka Ia, Misię Turowicz (z Szata zdobi książkę), Michała Lipkę (z Książkarnia), Olgę Wróbel (z Kurzojady) i Pawła Ciołkiewicza (z Esensja Komiks)

Dla przypomnienia zasady: Podajemy pięć tytułów komiksów i wskazujemy pięć osób, które mają zrobić to samo. Wskazujemy komiksy wydane między listopadem 2014 roku a listopadem 2015 roku. Jest duża szansa, że łatwo będzie je kupić. To też okrągły rok od poprzedniej edycji. Podajemy dwa zdania uzasadnienia wyboru. Róbcie to na swoich stronach www, FB, TT itd., tagując #przybij5komiksowi. Dzięki tagom będzie można zebrać typy i zrobić zestawienie najczęściej polecanych.

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , ,

§ One Response to Przybij piątkę komiksowi (dla dzieci) #2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Przybij piątkę komiksowi (dla dzieci) #2015 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: