Mamy szpiega – gra karciana

06/11/2015 § Dodaj komentarz

Bądź jak James Bond

mamy szpiegaKtóż z nas jako dziecko nie chciał być tajnym agentem? Oceniając po losach Jamesa Bonda, najbardziej rozpoznawanego szpiega na świecie, łatwo zauważyć, że ich życie obfituje w ciekawe przygody, niesamowite gadgety oraz piękne kobiety. Dla kogoś takiego nie ma rzeczy niemożliwych, a mimo niebezpieczeństwa agent zawsze, dzięki wrodzonemu sprytowi, wykaraska się z nawet największej opresji. Tym razem, dzięki wydawnictwu Rebel, polscy fani gier planszowych oraz karcianych będą mogli posmakować tego owianego tajemnicą zawodu. Po tej grze już nigdy nie spojrzycie na słynnego 007 tak, jak wcześniej.

Pudełko z grą prócz instrukcji oraz woreczków strunowych (miły gest od wydawcy) zawiera dwieście czterdzieści kart, podzielonych na trzydzieści talii zawierających po osiem sztuk każda. Wszystkie karty w komplecie – prócz jednej – przedstawiają konkretne miejsce. Przykładowo są to: statek pasażerski, klub nocny, supermarket lub teatr. Na ostatniej z nich widnieje wyłącznie twarz szpiega. Na początku rozgrywki, po wyznaczeniu rozdającego (zostaje nim osoba wyglądająca na najbardziej podejrzaną), każdy z uczestników otrzymuje losowo jedną kartę z danego zestawu, zatem wszyscy widzą „zdjęcie” miejsca, w którym się znajdują i tylko szpieg (czyli osoba, która losowo otrzymała jego kartę) nie ma pojęcia gdzie jest reszta. Rozdający uruchamia stoper (każda tura będzie trwała 8 minut, chyba że na początku gry uczestnicy ustalą inaczej) i zadaje wybranej przez siebie osobie pytanie dotyczące danej lokacji. Kiedy dany gracz odpowie (wypowiedzi mogą przybrać dowolną formę), sam zadaje pytanie kolejnemu z kolegów. Nie mogą być one zbyt jednoznaczne, gdyż zadaniem szpiega (który nadal nie widzi danego miejsca, ale uczestniczy w dyskusji jak reszta uczestników), jest domyślić się, gdzie znajduje się towarzystwo. Jeśli mu się to uda, może się ujawnić i gdy poprawnie zgadnie obrazek, otrzymuje aż cztery punkty. Inaczej gra toczy się do końca ósmej minuty. Wtedy gracze głosują na osobę, którą uważają za szpiega – jeśli głosowanie będzie jednogłośne i wszyscy wytypują poprawnie, otrzymują po jednym punkcie. Jeśli głosowanie nie będzie jednomyślne, wygrywa szpieg, otrzymując dwa punkty. Kiedy wszyscy gracze oskarżyli niewinnego gracza, agent otrzymuje dwa kolejne punkty.

mamy_szpiega

W trakcie tury kontrwywiad również może zatrzymać rozgrywkę – jeśli ktoś zrobi się podejrzliwy, może oskarżyć innego gracza. O ile wszyscy poprą wniosek, tura się kończy, a po poprawnym wybraniu szpiega gracz, który zgłosił wątpliwość, otrzymuje dodatkowy punkt. W innym wypadku (czyli jeśli gracze nie zgodzili się z wnioskiem), runda toczy się dalej.

Mamy szpiega to nieskomplikowana w kwestii zasad gra, która dzięki temu oraz dużej dozie humoru staje się świetną grą imprezową. Banalnym mogłoby się wydawać zadawanie pytań tak, by domyślić się, kto z uczestniczących w zabawie nie umie przedstawić szczegółów. Cała trudność zrobić to jednak tak, żeby szpieg nie rozpoznał już po pierwszym pytaniu, dokąd zawitała ekipa. Dlatego pytania przybierają najczęściej absurdalną formę, a odpowiedzi na nie ustępują im pod tym względem. Bo jak opisać stację polarną z pominięciem tak oczywistych haseł jak „lód” albo „biegun”? Zatem widząc górę lodową, warto zadawać pytania o przyrządzenie wielkiego drinka, co nie dość, że innym może się skojarzyć z obrazkiem, to przeciwnikowi dać mylne wrażenie, że jesteśmy w trakcie imprezy firmowej lub w barze.

Dla bardziej wprawionych w świat gry osób twórcy wprowadzili też role – na każdej karcie znajduje się adnotacja, kim jest dana osoba (np. otrzymując kartę „Supermarket”, znajdujemy na niej również swoją funkcję – np. „kierownik”, „pracownik”, „klient”. Po kilku partiach urozmaica to grę, gdyż zwiększa możliwości wymyślania odpowiednio niejasnych wypowiedzi.

mamy

Na pochwałę zasługuje również oprawa graficzna, która dzięki świetnie wykonanym i szczegółowym ilustracjom daje uczestnikom pole do popisu. Z tego powodu rozmowa: „To co? Lecim na Szczecin?” „Ale tylko z łukiem” – dość wyraźnie podpowiada, że obie osoby znajdują się w teatrze, jednocześnie nie zdradzając się przed przeciwnikiem. Zaletą jest też to, że w przypadku wielu kart można robić wycieczki osobiste do innych graczy, co sprawia, że gra z inną ekipą przybiera zupełnie inny charakter, a pytania mogą się znacząco różnić. Co ciekawe – gra z czasem nie traci świeżości – wręcz odwrotnie. Im gracze lepiej znają karty, tym więcej muszą się postarać, żeby zadawać odpowiednie pytania. Nie da się wpaść w schemat, ponieważ jeśli pytania z poprzednich gier będą się powtarzały, szpieg momentalnie może wygrać. Z każdą partią rośnie potrzeba kombinowania, ściemniania i niedosłownego nawiązywania do otoczenia.

Te cechy w połączeniu z prostotą zasad sprawiają, że Mamy szpiega jest grą dla niemal każdego (a przynajmniej dla osób nie pozbawionych poczucia humoru). Dlatego jeśli szukacie niezobowiązującej gry dla trzech do ośmiu graczy, która nie zajmuje dużo miejsca, można ją zabrać niemal wszędzie i grać w każdych warunkach, Mamy szpiega jest dla Was idealnym wyborem. Co prawda im więcej chętnych, tym gra nabiera więcej „rumieńców”, więc dobrze jest poszukać możliwie dużej liczby graczy, ale nawet przy mniej licznej gromadzie na pewno nowy produkt ze stajni Rebela wywoła salwy śmiechu. Jest to gra, którą kreują sami uczestnicy – zmienia charakter oraz poziom humoru i absurdu w zależności od tego, kto komu musi się tłumaczyć.

„Mamy szpiega”, Alexandr Ushan (projektant), Sergey Dulin & Uildrim (oprawa graficzna), Wydawca: Rebel.pl
Wiek graczy od 12 lat, czas rozgrywki 15 minut, liczba graczy 3-8.

[autor: Paweł Olejniczak]

mamyy{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Mamy szpiega – gra karciana at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: