Kubatu #1: I tak nie uwierzysz!

28/09/2015 § Dodaj komentarz

Pluszowa maskotka ożywa

Kubatu1Za Kubatu Jakub Syty (scenariusz) i Przemysław Surma (rysunki) otrzymali trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci w roku 2014. Szybkimi krokami zbliża się premiera ich drugiego wspólnego albumu, dlatego warto przypomnieć, co działo się w premierowej opowieści.

Tytułowy Kubatu to pluszowa zabawka-papuga, należąca do chłopca imieniem Kaj. Maskotka, którą mama daje chłopcu przed snem, aby ten miał spokojną noc i dobre sny. Lecz właśnie przyszedł ten czas, gdy chłopiec wyrasta ze spania z przytulanką, bohater odrzuca Kubatu pod łóżko. I wówczas pluszak ożywa, mówi chłopcu, że ten jest już duży i jej nie potrzebuje. Dlatego musi odejść do Zamku Czarnoksiężnika – miejsca, w którym go stworzono.

Kaj się temu sprzeciwia, nie chce, by przyjaciel sam odchodził, szybko się ubiera i Kubatu1_7razem wyruszają do magicznego świata, z którego pochodzi Kubatu. Na miejscu mają różne przygody, które przeżywane wspólnie powodują, że łącząca ich więź się wzmaga. Czarnoksiężnik, który zarządza krainą, jest lekko zwariowanym naukowcem-wynalazcą, który monitoruje dziecięce sny. W nich szuka inspiracji do swoich kolejnych odkryć. Komiks oparty jest na prostym koncepcie: przemieszczenia się przyjaciół do magicznego świata, ale scenarzysta zadbał o to, aby mały czytelnik się nie nudził.

Przemysław Surma narysował wiele fantastycznych przedmiotów (nie)codziennego użytku, Kubatu1_14które z wielką pasją tworzy Czarnoksiężnik (polecam zwrócić uwagę na stronę 24). Na końcu albumu znaleźć możemy zestaw trzech szkiców technicznych, przedstawiających co ciekawsze jego wynalazki. Postaci mają sympatyczny i przyjazny wygląd. Obwiedzione wyraźną, zaokrągloną linia konturu. Plansze zostały dobrze skomponowane, rysownik buduje duże, przejrzyste kadry. Użyto podstawowych, ciepłych kolorów.

Z pięciu wydanych w ubiegłym roku przez Egmont komiksów dla dzieci, ten skierowany jest dla najmłodszych czytelników: 3-4 letnich maluchów. Przeznaczony do czytania na głos i najlepiej przez mamę (ze względu na zakończenie).

Jakub Syty (scenariusz), Przemysław Surma (rysunki), „Kubatu #1: I tak nie uwierzysz”, Klub Świata Komiksu, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2014.

[scenariusz: 4-, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4]

surmasklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Tagged: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Kubatu #1: I tak nie uwierzysz! at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: