Książki nad rzeką #2 Wyprawa Shackletona

08/08/2015 § Dodaj komentarz

Shackleton_endurance-

Serdecznie zapraszam jutro, czyli w niedzielę (9 sierpnia 2015 na 16.00), na drugą odsłonę cyklicznych wyprawa_shackletonadziałań literackich dla najmłodszych (i nie tylko). Zabawa odbędzie się nad Wartą w KontenerART (ul. Ewangelicka 1). Tym razem wyruszymy, wespół z dzielną załogą statku „Endurance”, na wspólną wyprawę na skutą lodem Antarktydę.

Naszym przewodnikiem będzie książka Wyprawa Shackletona Williama Grilla. Rzecz przepięknie narysowana, która została uznana przez „The New York Times” najlepszą ilustrowaną powieścią dla dzieci i młodzieży w 2014 roku.

william grill

W recenzji przygotowanej dla magazynu „Zwykłe Życie” piszę tak:

Tym, co wyróżnia książkę i czyni ją taką niebywałą, jest zdumiewająca szata graficzna. Wszystkie ilustracje wykonane zostały „analogowo” za pomocą ołówka i kredek. plansza wyprawaWyraźnie widać kolejne warstwy nakładane na siebie podczas kolorowania, zabieg ten ma w sobie coś urokliwego – przywodzi na myśl dziecięce „kolorowanie”. Użycie tego typu materiałów powoduje, że kolory nie są jednolite, miejscami przebija tło, jest wiele przebarwień i szaleńczych kresek. Jeśli spojrzeć na książkę tylko poprzez użyte kolory, to można powiedzieć, że przedstawia walkę między lodową bielą, oceanicznym, mroźnym błękitem a ciepłym brązem. Kompozycja plansz jest zróżnicowana – od dwustronicowych rozkładówek, po niewielkie szkice postaci, ekwipunku, które ułożone zostały w długie ciągi enumeracyjne. Są też mapy, różnego rodzaju schematy i wykazy sprzętów.

Tekst sam w sobie jest prosty i bardzo rzeczowy, właściwie sprowadza się do przedstawienia jedynie suchych faktów. william grillKlucząc między słowami, a zjawiskowymi ilustracjami czytelnik musi sam zbudować właściwą narrację. Pozycja angielskiego artysty to rasowy picturebook, w którym znaczenie pojawia się po cierpliwym wysublimowaniu sensu z treści i ikonografii. Nie jestem pewien, czy książka dobrze sprawdzi się podczas głośnego czytania, ale z pewnością świetna jest do opowiadania, najlepiej wspólnego.

No i właśnie na wspólnym opowiadaniu będzie polegała zabawa, na którą tak serdecznie zapraszam. Postaram się by było ciekawie i pouczająco. Obok zapoznania się z treścią, oglądać będziemy slajdy z Wyprawy.
A ilustratorka Joanna Bartosik pomoże wszystkim obecnym (również mi) narysować statek i jego wyposażenie.

Organizator: KontenerART & Tristero. Książki do rzeczy
Współpraca: Są komiksy dla dzieci & Kultura Gniewu & Joa Bart.

antarktyda endurance

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Książki nad rzeką #2 Wyprawa Shackletona at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: