Battling Boy

16/06/2015 § Dodaj komentarz

Chłopiec walczy z potworami

Battling boyJesienią ubiegłego roku, tuż po amerykańskiej premierze albumu The Rise of Aurora West zamówiłem sobie w internetowej księgarni ATOM Comics zestaw komiksów: The Death of Haggard West, Battling Boy oraz wspomnianą Aurorę. Gdy w końcu przesyłka dotarła, bardzo się cieszyłem. Radość jednak nie trwała zbyt długo, znaczy trwała, ale została zdeczko przygaszona. Wystarczyło, że na fejsiku pochwaliłem się zakupem, a już Szymon Holcman pisał do mnie: „Battling Boya będziemy wydawać na wiosnę w przyszłym roku”. Wiadomość sama w sobie bardzo dobra, ale jakoś tak mnie zasmuciła, bo co sobie coś w Stanach lub Anglii kupię, to po niedługim czasie książka się albo w Polsce ukazuje, albo jakaś oficyna ogłasza, że kupiła prawa do polskiej edycji. Tak było z Mouse Guard, Beautiful Darkness, Here, This One Summer czy Dockwood.

Wracając do Battling Boya, historia książki rozpoczyna się w lipcu 2013 roku – od publikacji 32 stronicowego The Death of Haggard West, popebył to pojedynczy zeszyt, który opatrzony został numerem 101 i podtytułem „Final Issue”. Oczywiście nie ukazały się żadne inne egzemplarze, ten został wydany jako zajawka, przedsmak na trzy miesiące przed albumową edycją Battling Boya. Miał wprowadzić czytelników do miasta Arcopolis, opanowanego przez potwory oraz opowiedzieć o śmierci bohatera – Haggarda Westa i zadać pytanie: „A hero has fallen. Who will save Arcopolis now?”. Oczywiście odpowiedź poznajemy. Proszę się nie martwić tym, że w Polsce zeszyt się nie ukazał, ponieważ wszystkie pomieszczone w nim plansze są zawarte także głównym albumie, tylko w innej kolejności.

Pierwsze kadry Battling Boya nie zapowiadają z czym będziemy mieli do czynienia: na ulicy chłopcy grają w piłkę, która, źle kopnięta, wpada w wąską ciemną alejkę między kamienicami. I nagle na małolatów napadają kuriozalnie wyglądające potwory (w maskach średniowiecznych katów i niestarannie obandażowanymi patynowanymi kończynami). Rozpoczyna się polowanie na dzieciaki. Statyczna scena zamienia się pole walki, gdyż do akcji wkracza Haggard West, który rozwala oprawców jednego po drugim. ArcopolisSadisto – szef potworów – daje sygnał do odwrotu. Haggard podąża za nimi do magazynów, gdzie wychodzi na jaw, że całe zdarzenie było ukartowane, by zwabić bohatera w pułapkę. Dzielny człowiek ginie, a jego córka – Aurora – obserwuje śmierć ojca przez lornetkę.

Tak kończy się pierwszy rozdział. W kolejnym akcja zostaje przeniesiona do futurystycznego kosmicznego statku-miasta, w którym mieszkają całe zastępy zapomnianych bogów i ich rodziny. Władcą całego uniwersum jest Bóg Wojownik (takie skrzyżowanie Thora i Herkulesa), który właśnie powrócił z polowania na niejakiego Theralaxusa. Jego powrót zbiega się z trzynastymi urodzinami pierworodnego. Zgodnie z tradycją panującą w mieście chłopiec musi wyruszyć na Wędrówkę po niższych krainach i udowodnić, że jest godzien przemiany i noszenia miana herosa. I tak Battling Boy zostaje zesłany na Ziemię do Arcopolis, by zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem, czyli ochronić miasto i mieszkańców przed hordą straszliwych i krwiożerczych potworów. Paul PopeUzbrojony jedynie w magiczną pelerynę, kartę kredytową oraz zostaw zaczarowanych koszulek.

Komiks Paula Pope’a wciąga od pierwszej planszy. Oprawa graficzna powala na łopatki. Bestiariusz potworów zaprezentowanych w albumie doczekał się osobnej publikacji: Monsters & Titans – Battling Boy On Tour, której niestety w swoich zbiorach nie posiadam. Amerykański artysta zafundował nam pasjonującą rozrywkę w formie czystej. Akcja toczy się szybko i chociaż scenarzysta używa ogranych schematów, to nie jest to typowa pulpa spod znaku superhero. Ze względu na głównego bohatera, jego wiek i emocje, mamy do czynienia z opowieścią przygodową o charakterze inicjacyjnym. Wielka frajda nie tylko dla nastolatków.

Paul Pope (scenariusz & rysunki), „Battling Boy”, tłum. Marceli Szpak, Kultura Gniewu, Warszawa 2015.

[scenariusz: 4+, rysunki: 5+, kolory/cienie: 5+]

Battlingsklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Battling Boy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: