Iwona Chmielewska: wystawa + spotkanie podczas Poznania Poetów

15/05/2015 § Dodaj komentarz

poznan poetowW poniedziałek w Mieście Stołecznym Poznań startuje kolejna edycja (już siódma) festiwalu Poznań Poetów. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego i zaskakującego – poetki i poeci (różni) będą czytać swoje wiersze; szczególnie polecam spotkania z: Kirą Pietrek, Klarą Nowakowską i Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim.

Zwróciłem uwagę, że wśród stricte poetyckich zdarzeń odbędzie się także spotkanie autorskie z Iwoną Chmielewską, które poprowadzi Jarosław Borowiec (redaktor naczelny Wydawnictwa Warstwy i wielbiciel twórczości toruńskiej ilustratorki). Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godzinie 16.00 w sali 104 CK Zamek.

chmielewska

Dodatkowo organizatorzy Poznania Poetów, we współpracy z Media Rodzina i Wydawnictwo Miejskie Posnania, zapraszają na wystawę Iwona Chmielewska. Prace codzienne, odświętne i szczególnie ważne, którą będzie można oglądać o 18 do 31 maja w zamkowych salach 102 i 103. Kurator: Wojciech Luchowski.

Opis przygotowany przez organizatora (+ kilka informacji dodanych przeze mnie):

Iwona Chmielewska tworzy głównie autorskie książki, tzw. picturebooki. Proponuje, by polskim odpowiednikiem tego określenia uczynić „książki obrazowe”. W odniesieniu do jej twórczości mówi się także o poezji wizualnej czy poezji obrazu.
dwoje ludzi „Z Iwoną Chmielewską jest wielki kłopot. Po prostu nie poddaje się łatwym opisom. Pisarka? Nie. Ilustratorka? Nie. A może prestidigitatorka? W pewnym sensie tak. Łączy niemożliwe i zszywa bezszwowo – obraz i tekst. Iluzjonistka, sztukmistrzyni. Artystka.
Robi salta? Robi sztuczki? Króliczki wyciąga z rękawa? Prawie. Robi książki. Wymyśla, wizualizuje, tworzy, cyzeluje. Projektuje, rysuje, opisuje. Książki na długim sznurku. Wyprowadza je potem na spacer i obserwuje, jak sobie radzą w szerokim świecie” – pisze Monika Obuchow.
„Chmielewska niewiele mówi, więcej pokazuje. Szczeliny pomiędzy to miejsca dla czytelnika aktywnego i twórczego, gotowego dać się prowadzić autorce oraz wymykać jej propozycjom, by odnaleźć własne znaczenia” – dodaje Joanna Żygowska.

zamek

Wystawa prac Iwony Chmielewskiej w Centrum Kultury ZAMEK poświęcona będzie książkom, które ukazały się w poznańskich wydawnictwach – Media Rodzina oraz Wydawnictwie Miejskim Posnania: Pamiętnik Blumki (2011), Cztery strony czasu (2013), O tych, którzy się rozwijali (2013), Dwoje ludzi (2014), W kieszonce (2015) oraz Na wysokiej górze (do wiersza Krystyny Miłobędzkiej; 2014), Czarownica (do wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny).

koty

Zaprezentujemy na niej kilkadziesiąt oryginalnych (sic!) prac plastycznych wykonanych ręcznie w charakterystycznych dla artystki technikach łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę, wyszywanki. Będzie to nie tylko pokaz fragmentów większych narracji wydanych w formie książek obrazowych, ale przede wszystkim wystawa pojedynczych unikatowych dzieł.

Więcej informacji o festiwalu tu: klik! klik! Więcej informacji o wystawie Chmielewskiej tu: klik! klik! lub klik! klik! Pisałem o kilku książkach autorki: o Królestwie dziewczynki (klik! klik!), o Dwoje ludzi (klik! klik!), o Na wysokiej górze (klik! klik!) oraz o W kieszonce (klik! klik!).
abc.de

Wiadomość z ostatniej chwili: wrocławskie Wydawnictwo Warstwy zapowiedziało wydanie książki o tajemniczym tytule abc.de, premiera 31 maja b.r. podczas 6.Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony we Wrocławiu. 

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Iwona Chmielewska: wystawa + spotkanie podczas Poznania Poetów at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: