Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #1: Zew krwi

23/04/2015 § Dodaj komentarz

Niestety znów o wampirach

Sherlock HolmesWydawać by się mogło, że cechą charakterystyczną pewnej części rynku komiksowego, a właściwie szerzej: książkowego, jest przemożna potrzeba uczynienia z wampirów i zombie bohaterów literackich. Być może jest to związane z błędnym przeświadczeniem wydawców i autorów, że bez nich publikacja się nie sprzeda, że nakłady będą niskie, a co za tym idzie – niskie zyski. Twórcom serii Sherlock Holmes można zarzucić podobną obawę i próbę wykorzystania aktualnie nośnych motywów przewodnich: wampiry & słynny detektyw zamieszkały na Baker Street 221b. Jednakże w obu wypadkach scenariusz nic nowego nie wnosi, to zwykłe odcinanie kuponów, próba załapania się na wnoszącą falę medialnego zainteresowania.

Tom pierwszy, wspomnianego wyżej serialu, nosi tytuł Zew krwi i nie jest, wbrew temu co można by sądzić, dziełem Anglików. To kolejna, zupełnie nowa na polskim rynku, odsłona rozrywkowej produkcji rodem prosto z Francji. I już na wstępie napiszę, że niewiele ma ona wspólnego z Mistrzem Detektywów i osławioną metodą dedukcji. Co prawda głównym bohaterem jest sam Sherlock Holmes, ale tylko z tytułu – dla scenarzysty postać wymyślona przez Arthura Conan Doyle’a to jedynie użyteczny rekwizyt, tak jak ciemne zaułki XIX-wiecznego Londynu.

wampiryAkcja albumu rozgrywa się kilka miesięcy po sfabrykowanej „śmierci” Holmesa nad Wodospadem Reichenbach w Szwajcarii – „tragiczny” koniec kariery mistrza dedukcji oraz jego „zmartwychwstanie” znamy z prozy Conana Doyle’a. Francuski autor idzie tym tropem: mistyfikacja miała pomóc odejść detektywowi na zasłużoną emeryturę, które ten chciał poświęcić na podróże. Zdarzenie musiało być przeprowadzone precyzyjnie, aby wszyscy, a szczególnie szpiedzy profesora Moriarty’ego, uwierzyli w jego śmierć. Tymczasem Holmes ukrywa się w Paryżu, do którego przyjeżdża jego brat Mycroft z walizką pieniędzy. Panowie siedzą w restauracji i rozmawiają o przyszłości. Wydawać by się mogło, że nic nie pokrzyżuje planów Holmesa, ale trup jego nowej gospodyni z dwoma charakterystycznymi ranami gardła zmusza go do pojęcia działań przeciw oprawcom. Sprawa tylko wydaje się oczywista, a detektyw zostaje przymuszony do współpracy z wampirami, które mają bardzo wpływowych protektorów…

Vladimir Krstic-LaciRysunek jest dość szczegółowy, przedstawienie postaci realistyczne, mimika twarzy rozbudowana. Scenarzysta zdecydował się na pasywny sposób prowadzenia narracji: Holmes relacjonuje wydarzenia, pisząc list do doktora Watsona, dlatego, aby uatrakcyjnić przekaz i zwiększyć tempo opowiadania, rysownik często zmienia perspektywę, energicznie kadruje, budując plansze z różnej wielkości paneli. Do tego dochodzą dynamiczne sceny walki wręcz (wybijane zęby latają w powietrzu). Przytłumione kolory oddają atmosferę przemysłowego i mrocznego Londynu.

Fabuła zbudowana jest z wyświechtanych klisz i sprawdzonych narracyjnych chwytów. Dobrze użytych, ponieważ komiks czyta się szybko, ale bez większych emocji. Jest kilka drobnych zwrotów akcji, które uatrakcyjniają opowieść. Jest jednak źle, ale na szczęście obyło się bez spektakularnej katastrofy. Co w dużym stopniu jest zasługą rysownika.

Sylvain Cordurié (scen.), Laci {własc. Vladimir Krstić } (rys.), „Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #1: Zew krwi”, przeł. Maria Mosiewicz, Klub Świata Komiksu – album 857, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2015.

[scenariusz: 2, rysunki: 3+, kolory/cienie: 4]

sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Recenzja napisana dla serwisu Aleja Komiksu, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #1: Zew krwi at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: